Poniżej przekazujemy kolejne wskazówki dla sadowników opracowane przez dyr. Adama Furę z sandomierskiego Oddziału Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.
Jabłoń
W najbliższym okresie należy pamiętać o prawidłowym przygotowaniu owoców do przechowywania. Z jednej strony więc należy pamiętać o chorobach fizjologicznych takich jak: gorzka plamistość podskórna i rozpad mączysty, z drugiej zaś o chorobach pochodzenia grzybowego: gorzka zgnilizna jabłek, szara pleśń (sucha zgnilizna przykielichowa lub miękka zgnilizna), mokra zgnilizna jabłek, brunatna zgnilizna jabłek czy parch przechowalniczy. W przypadku pierwszej grupy, chorób fizjologicznych, decydujące są dwa czynniki: stosunek K:Ca (zawartość w owocach) i termin zbioru.
Jeśli stosunek K:Ca jest wyższy od 30 to owoce odmian podatnych na GPP i RM bardzo źle się przechowują (praktycznie po miesiącu przechowywania straty już są bardzo duże). Jeśli jest on niższy od 30 to owoce są bardziej jędrne i dłużej można je przechować. Należy pamiętać o tym, że jędrność owoców jest bardzo mocno uzależniona od cech danej odmiany (wyższą jędrność ma Ligol, a niższą Šampion). Odmiany o genetycznie niższej jędrności owoców muszą być intensywniej dokarmianewapniem.
Drugim czynnikiem determinującym długość okresu przechowywania owoców jest termin ich zbioru. Każda odmiana powinna być zebrana w czasie jej dojrzałości zbiorczej, czyli zanim zostaną zainiciowane procesy wiązania etylenu przez owoce. Po tym momencie proces ten jest autokatalityczny, czyli samonapędzajacy się i nie ma możliwości jego powstrzymania. Dlatego tak istotny jest termin zbioru, a raczej sposób jego wyznaczania – jedyną spośród metod jego wyznaczania, którą można zastosować w każdym gospodarstwie, jest wykonanie testu skrobiowego. Niżej podaję zakresy indeksu skrobiowego dla poszczególnych odmian jabłek:
Inną metodą określania terminu zbioru (możliwą do wykonania niemal w każdym gospodarstwie jest pomiar jędrności owoców. Poniżej podaję Zakresy jędrności (wg Rutkowskiego) dla jabłek podczas zbioru:
jędrność miąższu w kG
Indeks Streifa = —————————————————–
zawartość ekstraktu x wartość próby skrobiowej
Gorzka zgnilizna – podatne są odmiany pochodzące od ‘Koksa Pomarańczowej’ lub ‘Golden Deliciousa’, a więc ‘Gala’, ‘Pinova’, ‘Topaz’, ‘Katia’, ‘Fiesta’, ‘Šampion’, ‘Rubin’, ‘Jonagold’. Zarodniki grzyba ze zrakowaceń na krótkopędach, gałęziach i przewodniku przemieszczają się z kroplami deszczu.
Szara pleśń (sucha zgnilizna przykielichowa lub miękka zgnilizna) – choroba, której zwalczanie przeprowadzamy jedynie w czasie kwitnienia! Odmiany podatne to: ‘Gloster’, ‘Ligol’, ‘Elstar’, ‘Cortland’ i ‘Gala’.
Mokra zgnilizna jabłek – ulegają jej głównie jabłka uszkodzone w czasie zbioru. Grzyb wnika poprzez skaleczenia skórki (później koncentryczne siwe skupiska, a w tkance owocu –patulina).
Brunatna zgnilizna jabłek – owoce całe czarne. Pojawia się głównie w sadach bardzo długo nie opryskiwanych i na owocach uszkodzonych przez szkodniki.
Do ochrony rejestrację posiadają:
1. Na 4 i 2 tygodnie przed zbiorem Bellis 38 WG (25,2% boskalidu i 12,8% piraklostrobiny) 0,8 kg/ha (7dni karencji);
2. Na 2 i 1 tydzień przed zbiorem Switch 62,5 WG (375 g cyprodynilu + 250 g fludioksonilu) dawka 0,75 kg/ha (3 dni karencji);
3. Na 4 i 2 tygodnie przed zbiorem Topsin M 500 SC w dawce 1,5 l/ha (14 dni karencji);
4. Na 3 i 1 tydzień przed zbiorem Armicarb SP 5 kg/ha (nie mieszać z innymi);
5. Na 3 i 1 tydzień przed zbiorem Geoxe WG (50% fludioksonilu) dawka 0,45 kg/ha (3 dni karencji);
6. Na 3 i 1 tydzień przed zbiorem 0,5 kg/1 metr wysokości korony Boni Protec (0 dni karencji);
7. Na 4 i 2 tygodnie przed zbiorem: Zato 50 WG we dawce 0,2 kg/ha (14 dni karencji).
Możliwe są też programy mieszane.
Postępowanie z owocami po zbiorze. Jeśli w dniu zbioru w cieniu jest 24˚C, to owoce zbierane w południe nagrzewają się nawet do 36˚C, a urządzenia chłodnicze obliczone są na temperaturę wsadu 14-18˚C! Gdy bezpośrednio z sadu ustawiamy je w komorach, gdzie histereza ustawiona jest na 5 do 8˚C, to owoce zostają przeziębione! Są one owocami klimakterycznymi, co oznacza, że przy różnicy większej jak 8˚C zawsze powstają jakieś uszkodzenia! W tym przypadku po wyjęciu z komory będą miały „czekoladkę” na skórce! Drugą przyczyną wystąpienia „czekoladki” na jabłkach” jest przeznaczanie do długiego przechowywania jabłek zebranych po nocy z przymrozkiem poniżej -3˚C. Takie jabłka należy jak najszybciej sprzedać! Trzecia przyczyną jest niewłaściwe ustawienie skrzyń w komorze. Należy je tak ustawiać, by pomiędzy każdymi dwoma rzędami skrzyń był odstęp 20-30 cm. Ustawienie skrzyń musi umożliwiać dobre mieszanie powietrza przez wentylatory!
W sadach, w których obserwuje się występowanie mszyc (przy licznej populacji) należy wykonać zwalczanie np.: Actara 25 WG (21); Apacz 50 WG (21); Calypso 480 EC (14); Mospilan 20 SP (14), Pirimor 500 WG (7); Agro Pirymikarb 500 WG (7); Acetamip 20 SP (14); Scorpion 20 SP (14); Teppeki50 WG 21) lub Marvik 240 EC 0,2l/ha (14 dni) Karate Zeon 050 SC (7); Sherpa 100 EC (14); Wojownik 050 CS (7) Zarejestrowane są też Afik (0,3%); Agricolle (0,3-0,6%); Agritrap Foliar (0,3-0,6%) czy Siltac EC (0,1-0,2%). Zabieg należy wykonać dużą ilością wody (1000 l/ha), koniecznie z zużyciem zwilżacza Silvet lub Super Zwilżacz (150 ml/1000 l wody). Zapewnia to lepsze rozprowadzenie i szybsze pobranie preparatu, a co się z tym wiąże wyższą jego skuteczność!
Nadal aktualne są wskazówki dotyczące systematycznego kontrolowania liczebności przędziorków i pordzewiaczy. W sadach, w których przekroczony jest próg zagrożenia ekonomicznego (4 szt. przędziorka średnio na liść lub 40 szt. pordzewiaczy) konieczne jest ich zwalczanie. Można zastosować jeden z akarycydów – np. Envidor 240 SC 0,4 l/ha (14), Nissorun 050 EC 0,9 l/ha (30); Ortus 05 SC 1-1,5 l/ha (21), Vege 240 SC 0,4 l/ha (14) czy Sanmite 20 WP-0,7l/ha (7); Afik (0,3%); Agricolle (0,6%); Agritrap Foliar (0,6%); Siltac EC (0,1-0,2%).
Owocówki i zwójkówka (II pokolenia). Zabieg należało wykonać pomiędzy 30.07 – 02. 08.2014 roku i powinien on zabezpieczyć owoce przed uszkodzeniami przez tę grupę szkodników. W okolicach 15- 20 sierpnia należy systematycznie obserwować odłowy w pułapki feromonowe motyli drugiego pokolenia zwójki siatkóweczki i w związku z tym należy codziennie sprawdzać pocztę elektroniczną, a po otrzymaniu komunikatu wykonać zabieg ochronny jednym z preparatów: Coragen 200 SC (14) w dawce 0,125-0,175 l/ha lub Runner 240 EC (14) w dawce 0,40 l/ha lub Rumo 30 WG (7) w dawce 0,17-0,2 kg/ha lub Steward 30 WG (7) w dawce 0,17 – 0,2 kg/ha lub Affirm 095 SG (3) w dawce od 2,5-3,0 kg/ha.
Nawożenie dolistne. Wszystkie sady jabłoniowe (odmiany jesienne i późnojesienne) należy na 4 i na 2 tygodnie przed zbiorem zasilić nawozem fosforowo–wapniowym (Folicare fosforowo-wapniowy, Senifos, Kalcifos lub Rosafos) w stężeniu od 0,5 do 1% lub Maximus extra P-K 3-5 kg; lub foliq fosforowy 4 l/ha. Zabieg ten znacznie poprawia wybarwianie owoców. W celu równoczesnego wzbogacenia owoców w wapń oraz poprawy ich wybarwienia można zastosować na 4 i na 2 tygodnie przed zbiorem Goёmar Colorado w dawce po 5 l/ha lub Fertileader Elite 3 l/ha+ Fertileader Axis 3 l/ha lub Tecamin Brix 2-3 l/ha lub Sweet 2 l/ha.
Słabo wybarwiajace się sporty Jonagoldów na 5-6 tygodni przed zbiorem można opryskać 150 ml/has Agrostymu – ale nie później!
Należy również pamiętać o zasileniu doglebowym drzew (na 6 do 8 tygodni przed planowanym zbiorem) saletrą potasową lub potasowo-wapniową w ilości 100-120 kg/ha. Zabieg ten zwiększy wydatnie wielkość owocu, poprawi jego wybarwienie i smak, poprawi kondycję pąków kwiatowych na rok przyszły oraz zdefoliuje chwasty w pasach herbicydowych. Taki sam zabieg należy wykonać w sadach śliwowych.
Po zbiorze należy wysiać 100-150 kg saletry wapniowej na 1 ha.
Zabiegi pielęgnacyjne
1. Cięcie letnie długopędów odmian zbieranych za 4-6 tygodni
2. W sadach czereśniowych, wiśniowych, śliwowych, brzoskwiniowych i morelowych tuż po zbiorach przystąpić do cięcia drzew. W sadach czereśniowych powinno już być wykonane cięcie korzeni.
W kwaterach z odmianami ‘Golden Delicious’ i ‘Mutsu’ zastosować w trzeciej dekadzie sierpnia Chelat Mn.
Nawożenie posypowe. Holendrzy i Belgowie przy zbiorze 2-fazowym po pierwszym zbiorze, a przy jednofazowym bezpośrednio po zbiorze stosują 100-120 kg saletry wapniowej na hektar sadu, w celu wzmocnienia pąków kwiatowych.
Do niedawna po zbiorze owoców zapominaliśmy o sadach. Ostatnie zimy jednak zweryfikowały nasze podejście. Obecnie zalecane są:
4. Po pierwszych większych przymrozkach: 5% roztwór mocznika + Cynkobor.
Etefon to hormon starzenia się komórek roślinnych. Sadownicy holenderscy i belgijscy stosują 3 tygodnie po zbiorach 200-250 ml/ha Ethleru (Agrostymu) w celu wzmocnienia pąków kwiatowych i szybszego zakończenia wegetacji (czyli przygotowania się drzew do zimowego spoczynku).
Po 2-3 nocach z temperaturami -4˚C i poniżej zastosować 4-5% roztwór mocznika z pełną dawką Chelatu Zn.
Ochrona przed chorobami kory i drewna: zabiegi tuż po zbiorze; gdy opadnie 50% liści oraz gdy opadnie 100% liści.
Grusze
Parch gruszy – wzrost zawiązków: preparaty zawierające mancozeb + Drakar lub Final K w dawce 3 l/ha. Potas w sadach gruszowych jest ogromnie ważny ze względu na zwiększanie wielkości owocu, poprawę jego smaku, a jego formy siarczanowe ze względu na stwarzanie środowiska niekorzystnego dla miodówek. Za 7 dni powinno się zastosować dolistny nawóz wapniowy (Belgowie stosują Boramin Ca w dawce 3-5l/ha!
Miodówki gruszowe: w okresie okołozbiorczym należy spodziewać się nalotów muchówek miodówek. Wykorzystać można: Dimilin 25 WP (14) w dawce od 0,3 do 0,375 kg/ha + Silvet Gold (0,015%) lub Apacz 50 WG (21) 0,15 kg/ha lub Acaramik/Clayton/ Albin/Mandinka/Pro-mektyna 018 EC (3) w dawce 0,75l/ha.
Choroby przechowalnicze: gorzka zgnilizna – Bellis 38 WG (7) w dawce 0,8 kg/ha lub Switch 62,5 WG (3) w dawce 0,75-1,0 kg/ha; Geoxe WG (50% fludioksonilu) 0,45 kg/ha (3), szara pleśń, brunatna zgnilizna – Switch 62,5 WG (3) w dawce 0,75-1,0 kg/ha; lub Geoxe WG 0,45 kg/ha (3) lub Boni Protect® w dawce 1,0 l na 2m wysokości korony lub Polyversum WP (ND) w dawce 0,15-0,2 kg/ha.
Śliwa
Należy przeprowadzać systematyczne lustracje pod kątem występowania mszyc, które są wektorem szarki. W przypadku stwierdzenia ich występowania należy wykonać zabieg jednym z preparatów chloro- lub neonikotynowych Pirimor/Agro Pirymikarb 500 WG0,75 kg/ha (7); Calypso 480 SC (14) 0,1 l/ha; Mospilan 20 SP 0,125 kg/ha (14) lub Afik (0,3%) lub Agricolle (0,3- 0,6%) lub Agritrap Foliar (0,3-0,6%) lub Siltac EC 0,1-0,2% lub Calypso 480 SC 0,1 l/ha (14) lub Agricolle – 3l/ha.
Przędziorki: Envidor/Vege 240 SC 0,4 l/ha (14); Afik 0,3% lub Agricolle 0,6% lub Agritrap Foliar 0,6% lub Siltac EC 0,1-0,2% lub Ortus 05 SC – 1 l/ha (7).
Owocówka śliwkóweczka: ciągle odławiają się ogromne ilości samców. Zabiegi należy wykonywać systematycznie co trzy tygodnie: Runner 240 SC 0,5 l/ha (7); Calypso 480 SC 0,2 l/ha (14); Mospilan 20 SP 0,2 kg/ha lub Dimilin 480 SC 0,4 l/ha (7);
Znamionówka tarniówka: Karate Zeon 050 CS 0,15-0,2 l/ha (7) – opryskiwać po pojawieniu się gąsienic.
UWAGA: W tych sadach śliwowych, w których występuje szarka (ospowatość śliw), należy zaznaczyć chore drzewa, by w czasie cięcia nie przenosić wirusa. Oczywiście w kwaterach z odmianami późnymi nadal kontynuować regularne (co 10-14 dni) dolistne nawożenie Megafolem.
Brunatna zgnilizna drzew pestkowych: od początku dojrzewania owoców co 10-14 dni naprzemiennie Topsin M 500 SC 1,5 l/ha (14); Switch 62,5 WG 0,6-1,0 kg/ha lub Signum 33 WG 0,75 kg/ha (7) z jednym z preparatów Horizon/Orius/Sparta/Syrius/Troja 250 EW 0,75 l/ha (7).
Rak bakteryjny: po zbiorze owoców Mag 50 WP – 3 kg/ha.
Wiśnia i czereśnia
Po zbiorze owoców: drobna plamistość liści drzew pestkowych – Carpene 65 WP/Syllit 65 WP 1,5 kg/ha (1-2 razy w okresach opadów), Topsin M 500 SC 1,5 l/ha lub Kaptan Plus 71,5 WP 2 kg/ha lub Score 250 EC 0,2 l/ha (max. 2 razy w sezonie).
Przędziorki: Agricolle 3 l/ha lub Agricolle (0,6%) lub Agritrap Foliar (0,6%), Siltac EC 0,2%.
Rakbakteryjny: po cięciu 3 kg/ha preparatu miedziowego.
Program nawożenia dolistnego dla pestkowych
Jak najszybciej w ciągu 2 tygodni po zbiorze należy sady gatunków pestkowych trzykrotnie, w odstępach co 5 dni, zasilić mocznikiem według następującego schematu:
I zabieg, tuż po zbiorze – 8 kg mocznika/ha + Chelat Zn + Chelat B;
II zabieg, w 5 dni później – 12 kg mocznika na hektar;
III zabieg, za kolejne 5 dni – 18 kg mocznika na hektar.
Malina owocująca na pędach dwuletnich
Po zbiorze owoców – zamieranie pędów malin: opryskiwać 1-2 razy w okresach chłodnej, wilgotnej pogody, co 10-14 dni: Mythos 300 SC 2,5 l/ha (nie częściej jak 2 razy w sezonie); Rovral Aquaflo 500 SC 1,5-2 l/ha (nie częściej jak 2 razy w sezonie); Sadoplon 75 WP 3 kg/ha (30 dni prewencji); Switch 62,5 WG 0,8-1 kg/ha; Signum 33 WG (1,8 kg/ha).
Malina powtarzająca
Szara pleśń – Teldor 500 SC 1,5 l/ha (1) lub Signum 33 WG (3) 1,8 kg/ha, Switch 62,5 WG 0,8-1 kg/ha (7); Polyversum WP (ND) 0,2 kg/ha.
Nawóz potasowy (Drakar lub Final K lub Cigo K (po 3l /ha) i za trzy dni nawóz wapniowy: Foscavit 4-8 l/ha lub Wapnovit 3-5 l/ha lub YaraLiva Calcinit 5-7 kg/ha lub Agroleaf Power wapniowy 3-5 kg/ha lub Phostrade Ca 3-5 l/ha lub Basfoliar Combi Stib 3-5 l/ha lub Fertileader Elite 3-4 l/ha; Agrocean Ca 3 l/ha lub Metalosate Ca 2 l/ha.
Porzeczka czarna
Amerykański mączniak agrestu (po zbiorze): Nimrod 250 EC 0,75-2,25 l/ha; Score 250 EC 0,2 l/ha; Zato 50 WG 0,2 kg/ha,
Opadzina liści porzeczki, biała plamistość liści: Score 250 EC 0,2 l/ha, Zato 50 WG 0,2kg/ha.
Pryszczarek porzeczkowiec liściowy i pryszczarek porzeczkowy łodygowy: Calypso 480 SC 0,15-0,2 l/ha i pyretroidy.
Przeziernik porzeczkowiec: Calypso 480 SC 0,15-0,2 l/ha i pyretroidy.
Ta strona używa plików Cookie. Klikając "Zgoda", zgadzasz się na wykorzystanie wszystkich plików Cookie. Szczegółowych wyborów możesz dokonać w sekcji ustawienia.
This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience.
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. These cookies ensure basic functionalities and security features of the website, anonymously.
Cookie
Czas przechowywania
Opis
_GRECAPTCHA
6 months
Google Recaptcha service sets this cookie to identify bots to protect the website against malicious spam attacks.
cookielawinfo-checkbox-advertisement
1 year
Set by the GDPR Cookie Consent plugin, this cookie records the user consent for the cookies in the "Advertisement" category.
cookielawinfo-checkbox-analytics
11 months
This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
cookielawinfo-checkbox-functional
11 months
The cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional".
cookielawinfo-checkbox-necessary
11 months
This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary".
cookielawinfo-checkbox-others
11 months
This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other.
cookielawinfo-checkbox-performance
11 months
This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance".
CookieLawInfoConsent
1 year
CookieYes sets this cookie to record the default button state of the corresponding category and the status of CCPA. It works only in coordination with the primary cookie.
dt
1 year
This cookie is set by AddThis and is used to share content through email and various social media platforms.
PHPSESSID
session
This cookie is native to PHP applications. The cookie stores and identifies a user's unique session ID to manage user sessions on the website. The cookie is a session cookie and will be deleted when all the browser windows are closed.
rc::a
never
This cookie is set by the Google recaptcha service to identify bots to protect the website against malicious spam attacks.
rc::b
session
This cookie is set by the Google recaptcha service to identify bots to protect the website against malicious spam attacks.
rc::c
session
This cookie is set by the Google recaptcha service to identify bots to protect the website against malicious spam attacks.
rc::f
never
This cookie is set by the Google recaptcha service to identify bots to protect the website against malicious spam attacks.
viewed_cookie_policy
11 months
The cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
wpEmojiSettingsSupports
session
WordPress sets this cookie when a user interacts with emojis on a WordPress site. It helps determine if the user's browser can display emojis properly.
Functional cookies help to perform certain functionalities like sharing the content of the website on social media platforms, collect feedbacks, and other third-party features.
Cookie
Czas przechowywania
Opis
yt-player-headers-readable
never
The yt-player-headers-readable cookie is used by YouTube to store user preferences related to video playback and interface, enhancing the user's viewing experience.
yt-remote-cast-available
session
The yt-remote-cast-available cookie is used to store the user's preferences regarding whether casting is available on their YouTube video player.
yt-remote-cast-installed
session
The yt-remote-cast-installed cookie is used to store the user's video player preferences using embedded YouTube video.
yt-remote-connected-devices
never
YouTube sets this cookie to store the user's video preferences using embedded YouTube videos.
yt-remote-device-id
never
YouTube sets this cookie to store the user's video preferences using embedded YouTube videos.
yt-remote-fast-check-period
session
The yt-remote-fast-check-period cookie is used by YouTube to store the user's video player preferences for embedded YouTube videos.
yt-remote-session-app
session
The yt-remote-session-app cookie is used by YouTube to store user preferences and information about the interface of the embedded YouTube video player.
yt-remote-session-name
session
The yt-remote-session-name cookie is used by YouTube to store the user's video player preferences using embedded YouTube video.
ytidb::LAST_RESULT_ENTRY_KEY
never
The cookie ytidb::LAST_RESULT_ENTRY_KEY is used by YouTube to store the last search result entry that was clicked by the user. This information is used to improve the user experience by providing more relevant search results in the future.
Performance cookies are used to understand and analyze the key performance indexes of the website which helps in delivering a better user experience for the visitors.
Analytical cookies are used to understand how visitors interact with the website. These cookies help provide information on metrics the number of visitors, bounce rate, traffic source, etc.
Cookie
Czas przechowywania
Opis
_fbp
3 months
Facebook sets this cookie to display advertisements when either on Facebook or on a digital platform powered by Facebook advertising after visiting the website.
_ga
1 year 1 month 4 days
Google Analytics sets this cookie to calculate visitor, session and campaign data and track site usage for the site's analytics report. The cookie stores information anonymously and assigns a randomly generated number to recognise unique visitors.
_ga_*
1 year 1 month 4 days
Google Analytics sets this cookie to store and count page views.
_gat_gtag_UA_*
1 minute
Google Analytics sets this cookie to store a unique user ID.
_gid
1 day
Google Analytics sets this cookie to store information on how visitors use a website while also creating an analytics report of the website's performance. Some of the collected data includes the number of visitors, their source, and the pages they visit anonymously.
Advertisement cookies are used to provide visitors with relevant ads and marketing campaigns. These cookies track visitors across websites and collect information to provide customized ads.
Cookie
Czas przechowywania
Opis
fr
3 months
Facebook sets this cookie to show relevant advertisements by tracking user behaviour across the web, on sites with Facebook pixel or Facebook social plugin.
IDE
1 year 24 days 1 minute
Google DoubleClick IDE cookies store information about how the user uses the website to present them with relevant ads according to the user profile.
NID
6 months
Google sets the cookie for advertising purposes; to limit the number of times the user sees an ad, to unwanted mute ads, and to measure the effectiveness of ads.
PREF
8 months
PREF cookie is set by Youtube to store user preferences like language, format of search results and other customizations for YouTube Videos embedded in different sites.
test_cookie
15 minutes
doubleclick.net sets this cookie to determine if the user's browser supports cookies.
ttwid
1 year
Tiktok sets this cookie to keep track of user authentication and session information.
udmts
1 year
AT Internet places this cookie to track the effectiveness of the website's advertising efforts by collecting information on the conversion rate of the website's ads across multiple websites.
VISITOR_INFO1_LIVE
6 months
YouTube sets this cookie to measure bandwidth, determining whether the user gets the new or old player interface.
VISITOR_PRIVACY_METADATA
6 months
YouTube sets this cookie to store the user's cookie consent state for the current domain.
YSC
session
Youtube sets this cookie to track the views of embedded videos on Youtube pages.
yt.innertube::nextId
never
YouTube sets this cookie to register a unique ID to store data on what videos from YouTube the user has seen.
yt.innertube::requests
never
YouTube sets this cookie to register a unique ID to store data on what videos from YouTube the user has seen.