Optymalna temperatura, w której zachodzi pobieranie fosforu, zamyka się w przedziale od 15 do 25 st. C zależnie od uprawianego gatunku.
Optymalny zakres pH gleby, w którym pobierany jest fosfor to 5,5 – 7,2. Przy pH niższym niż 5,5 dostępność fosforu ograniczają jony glinu, natomiast przy pH powyżej 7,2 jony wapnia. Dostępność fosforu mogą także ograniczać inne czynniki: nadmiar lub niedobór wody w glebie (susza lub zalanie gleby), nawożenie nawozami zawierającymi jony azotanowe, niska zawartość w glebie magnezu i potasu. Pobieranie fosforu przez system korzeniowy roślin jest największe w strefie włośnikowej korzeni.
Szczególną uwagę należy poświęcić dolistnemu dokarmianiu drzew fosforem w lata chłodne – suche lub mokre. Poszczególne odmiany jabłoni różnią się zapotrzebowaniem na ten pierwiastek. Duże potrzeby w stosunku do fosforu mają następujące odmiany: Jonagold, Ligol, Sampion, Idared. W planowaniu nawożenia fosforem drzew owocowych należy także uwzględnić możliwości pobierania tego pierwiastka przez poszczególne podkładki. Najpopularniejsza w ostatnich latach podkładka M.9 indukuje niski poziom fosforu w liściach rosnących na niej odmian jabłoni. Tę informację warto wykorzystać we wspomnianym już planowaniu zabiegów nawożenia dolistnego szczególnie na odmianach o większych wymaganiach w stosunku do fosforu.
W okresie różowego pąka warto także pomyśleć o potencjalnym zastosowaniu nawozów zawierających aminokwasy.
W tym czasie powinniśmy pamiętać także o konieczności zastosowania, szczególnie w panujących warunkach pogodowych, nawozów zawierających bor.
Przekrój przez pąk, wyraźnie widać stopień zaawansowania rozwoju poszczególnych elementów przyszłego kwiatu
Tekst i fot. Marcin Oleszczak, Kazgod
Inne zalecenia Marcina Oleszczaka:
Uwaga na parcha (z 8.04.2014)
Zielony pąk to bardzo ważny moment w rozwoju drzew (z 7.04.2014)
„Biała Dama” może być groźna w tym sezonie (z 5.04.2014)
Powiało chłodem (z 5.04.2014)
Uwaga na pierwsze mszyce (z 31.03.2014)
Jak kto dba, tak ma (z 25.03.2014)
Teraz już z górki (z 24.03.2014)
Nieuchronnie zbliża się otwarcie sezonu (z 19.03.2014)
Przygotowanie do sezonu czas zacząć (z 17.03.2014)
Czytam i czytam te wszystkie rady czym opryskać i się zastanawiam kiedy bankructwo mnie czeka. Czy jakiś mądry mógłby w końcu napisać czego można NIE ROBIĆ a nie w koło jak mam wydać kolejne pieniądze na kolejne butelki magicznych płynów.