Różowy pąk, a zimno za oknem

Tuż przed kwitnieniem drzewa potrzebują ogromnych ilości energii. Stąd w tym czasie powinniśmy zadbać o prawidłowe zaopatrzenie drzew w fosfor. Planując nawożenie dolistne drzew fosforem musimy brać pod uwagę cały szereg czynników, które ograniczają pobieranie tego składnika z gleby. Najważniejszymi z nich są temperatura powietrza oraz odczyn gleby.

Optymalna temperatura, w której zachodzi pobieranie fosforu, zamyka się w przedziale od 15 do 25 st. C zależnie od uprawianego gatunku.

Optymalny zakres pH gleby, w którym pobierany jest fosfor to 5,5 – 7,2. Przy pH niższym niż 5,5 dostępność fosforu ograniczają jony glinu, natomiast przy pH powyżej 7,2 jony wapnia. Dostępność fosforu mogą także ograniczać inne czynniki: nadmiar lub niedobór wody w glebie (susza lub zalanie gleby), nawożenie nawozami zawierającymi jony azotanowe, niska zawartość w glebie magnezu i potasu. Pobieranie fosforu przez system korzeniowy roślin jest największe w strefie włośnikowej korzeni.

Szczególną uwagę należy poświęcić dolistnemu dokarmianiu drzew fosforem w lata chłodne – suche lub mokre. Poszczególne odmiany jabłoni różnią się zapotrzebowaniem na ten pierwiastek. Duże potrzeby w stosunku do fosforu mają następujące odmiany: Jonagold, Ligol, Sampion, Idared. W planowaniu nawożenia fosforem drzew owocowych należy także uwzględnić możliwości pobierania tego pierwiastka przez poszczególne podkładki. Najpopularniejsza w ostatnich latach podkładka M.9 indukuje niski poziom fosforu w liściach rosnących na niej odmian jabłoni. Tę informację warto wykorzystać we wspomnianym już planowaniu zabiegów nawożenia dolistnego szczególnie na odmianach o większych wymaganiach w stosunku do fosforu.

W okresie różowego pąka warto także pomyśleć o potencjalnym zastosowaniu nawozów zawierających aminokwasy.
W tym czasie powinniśmy pamiętać także o konieczności zastosowania, szczególnie w panujących warunkach pogodowych, nawozów zawierających bor.

Przekrój przez pąk, wyraźnie widać stopień zaawansowania rozwoju poszczególnych elementów przyszłego kwiatu

Tekst i fot. Marcin Oleszczak, Kazgod

Inne zalecenia Marcina Oleszczaka:
Uwaga na parcha (z 8.04.2014)
Zielony pąk to bardzo ważny moment w rozwoju drzew (z 7.04.2014)
„Biała Dama” może być groźna w tym sezonie (z 5.04.2014)
Powiało chłodem (z 5.04.2014)
Uwaga na pierwsze mszyce (z 31.03.2014)
Jak kto dba, tak ma (z 25.03.2014)
Teraz już z górki (z 24.03.2014)
Nieuchronnie zbliża się otwarcie sezonu (z 19.03.2014)
Przygotowanie do sezonu czas zacząć (z 17.03.2014)

Related Posts

None found

Poprzedni artykułTulipan 'Leszek Miller'
Następny artykułW szkolnych sklepach zamiast żelków niezbędne kanapki i owoce

1 KOMENTARZ

  1. Czytam i czytam te wszystkie rady czym opryskać i się zastanawiam kiedy bankructwo mnie czeka. Czy jakiś mądry mógłby w końcu napisać czego można NIE ROBIĆ a nie w koło jak mam wydać kolejne pieniądze na kolejne butelki magicznych płynów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.