Włoski rynek marchwi. Dynamiczny i z nowymi trendami

Włochy są ważnym całorocznym producentem marchwi w Europie. Na tamtejszym rynku widać interesujące trendy. Warto bliżej poznać produkcję marchwi w tym kraju.
Najpopularniejsze we Włoszech są odmiany typu Nantes, przeznaczone na rynek świeży. Sprzedawane są myte, wraz z nacią. Odmiany typu Berlikumer i Flakkee popularne są głownie w centralnych Włoszech, a kierowane głownie do przetwórstwa (produkcja soków, mąki i mrożonek). Imperator to odmiana popularna w centrum i na południu Półwyspu Apenińskiego uprawiana z przeznaczeniem na marchewki typu snack. 
 
Aktualnie we Włoszech rośnie popyt na marchew barwną (fioletową, białą, żółtą), szczególnie w na rynku bio. Rynek marchwi organicznej co roku rośnie. Obecnie w tym kraju marchew bio uprawia się na powierzchni 650 ha, a całkowita produkcja wynosi 2600 ton. Oprócz rynku krajowego produkt ten trafia na rynki Północnej Europy. Bio marchwe eksportowana jest głównie do Niemiec, Wielkiej Brytanii oraz krajów Beneluksu. Najwięksi producenci upraw organicznych marchwi są na Sycylii. 

Obserwuje się we Włoszech rosnącą popularność na marchewkowe snacki (głownie mieszanki kolorowych marchewek). Rośnie także rynek świeżego soku marchwiowego.

Na Półwyspie Apenińskim marchew uprawia się od północnych regionów (Wenecja Euganejska i Emilia-Romania), przez centrum (Abruzja i Lacjum) po południowe regiony i wyspy (Apulia, Sycylia, Sardynia). W tych kilku regionach produkowane jest ok. 80 proc. włoskiej marchwi. 

Aktualnie we Włoszech uprawia się marchew cały rok. W rejonie Latiny (Lacjum), gdzie uprawia się to warzywo na 300 ha, zbiera się marchew od października do marca. Stąd towar trafia przede wszystkim na eksport do państw Północnej Europy. W Abruzji najważniejszym obszarem produkcji jest Piana del Fucino. Wysiew marchwi odbywa się w marcu/kwietniu, a zbiory przebiegają od czerwca do listopada oraz od lutego do marca.  Tutaj produkowana jest marchew z unijnym odznaczeniem ChOG „Carota dell’Altopiano del Fucino”. W Apulii siew odbywa się w grudniu i styczniu, a zbiory prowadzone są w maju i czerwcu. Druga tura siewu wypada na lipiec i sierpień, wtedy zbiory przypadają na listopad- styczeń. 

Najwięcej marchwi na Sycylii uprawia się w rejonie Ragusy – stąd pochodzi regionalna marchew ChOG „Carota Novella di Ispica”. Marchew na tej wyspie sieje się w okresie wrzesień-listopad, a zbiera w lutym-maju. Na Sardynii wysiewa się marchew przez cały rok, ale  główny zbiór przypadają na okres październik-lipiec.

W Europie (23 proc. światowej produkcji) największym producentem jest Polska (16,5 proc.), a kolejne państwa to Wielka Brytania, Niemcy, Włochy, Holandia, Hiszpania i Francja. We Włoszech powierzchnia uprawy tego gatunku jest stabilna i wynosi ok. 7 tys. ha. 

Źródło: freshplaza
RS

Related Posts

None found

Poprzedni artykułOdżywianie roślin po francusku
Następny artykułMagnit produkuje coraz więcej warzyw

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.