Warzywny ogród w centrum Warszawy

Na terenie dawnej Fabryki Norblina w Warszawie zostanie otwarta zielona przestrzeń uprawy roślin. Będzie tam można zasadzić i uprawiać warzywa i zioła. Pomysłodawcy projektu chcą zainspirować ludzi do szukania sposobów na zrównoważone życie w mieście.

Mobilne ogródki, narzędzia, nasiona, a w określonych terminach również sadzonki – to wszystko będzie czekało na miejskich ogrodników od 17 maja na terenie dawnej Fabryki Norblina w Warszawie. W ramach projektu w „Mieście i Ogrodzie” zasadzone zostaną wtedy pierwsze rośliny oraz odbędzie się impreza otwarcia.

Aż do początku października, przez kolejne miesiące, ogród będzie otwarty przez 7 dni w tygodniu. Będą tam dyżurować animatorzy, którzy pomogą w pracach ogrodniczych oraz udostępnią nasiona, sadzonki i profesjonalne narzędzia ogrodnicze. Ci, którzy odwiedzą zieloną przestrzeń, będą mieli możliwość pielęgnacji części społecznej ogrodu. W strefie upraw zaplanowane są także imienne ogródki – zaopiekują się nimi indywidualni ogrodnicy. Ich użytkownicy zostaną wylosowani pośród chętnych, jacy zgłoszą się na Facebooku na profilu „Miasta i Ogrodu” oraz podczas imprezy otwarcia. Nabór będzie sukcesywnie powtarzany w miarę dostępnych ogródków. Podczas weekendów będzie można spróbować ogrodowych plonów, a tuż przed jesienią wykorzystać je do przygotowania przetworów.

Warsztaty edukacyjne i wydarzenia prowadzone przez entuzjastów to kolejna ważna część projektu „Miasto i Ogród”. Przewidziane są wykłady o nowoczesnym eko-ogrodnictwie i tradycyjnych metodach upraw, miejskim życiu w zgodzie ze środowiskiem, miejskim zielarstwie, itd.

– To dopiero wyzwanie: jak zmienić poprzemysłową uliczkę w kipiący życiem ogród, gdzie nie tylko można wyhodować własną, dajmy na to dynię, ale także nauczyć, jak zrobić z niej zupę! – tak o swoim zadaniu zaprojektowania przestrzeni „Miasta i Ogrodu” mówi Jakub Szczęsny, który wraz z grupą projektową Centrala podzielił dostępną przestrzeń na strefę upraw oraz „zieloną ulicę” – strefę relaksu, warsztatów i wydarzeń. – Chcemy, żeby było to niezobowiązujące miejsce, gdzie będzie można odpocząć, popracować na własnej mikrodziałce i porobić z innymi ludźmi rzeczy, na które w naszym zabieganym życiu nie mamy czasu – podkreśla Jakub Szczęsny.

Mecenasem i inicjatorem projektu jest marka BMW i. – „Miasto i Ogród” jest urzeczywistnieniem idei zrównoważonego rozwoju życia w mieście. W sferze miejskiej mobilności jest nim projekt BMW i, marka tworząca wizjonerskie koncepcje nowych pojazdów spełniających założenia zrównoważonego rozwoju na każdym etapie produkcji i użytkowania – komentuje Paul de Courtois, dyrektor generalny BMW Group Polska. Rezultatem takiego myślenia jest BMW i3 – w pełni elektryczny samochód stworzony z myślą o mieszkańcach miast, którym zależy na mobilności przyjaznej dla środowiska.

Partnerem głównym „Miasta i Ogrodu” jest BioBazar Fabryka Norblina – odbywający się w każdą środę i sobotę targ ekologicznej żywności zlokalizowany na terenie dawnej fabryki platerów przy ul. Żelaznej na warszawskiej Woli.

Źródło:

Related Posts

None found

Poprzedni artykułDeficyt produktów ogrodniczych na Ukrainie
Następny artykułKielecki sąd zdecyduje, czy wznowić śledztwo ws. afery ogórkowej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.