Asortyment warzyw korzeniowych oraz kapusty głowiastej białej omówił Jakub Wrona reprezentujący firmę Bayer CropScience. Z propozycji marchwi oprócz znanych mieszańców, tj. Laguna F1, Romance F1, Elegance F1 (fot. 2) na nowy sezon promował dwie nowe odmiany – Brylliance F1 i Cadance F1. Pierwszy z mieszańców o 120−130-dniowej wegetacji tworzy wyrównane, cylindryczne korzenie o długości 20−21 cm. Rośliny odznaczają się dużym wigorem i szybkim tempem wzrostu. Odmiana charakteryzuje się wysoką zdrowotnością korzeni po zbiorze. Z kolei z późnych odmian do długiego przechowywania (do maja) rekomendował odmianę Cadance F1 (150 dni), która tworzy bardzo twarde, intensywnie wybarwione (ciemnopomarańczowe) korzenie, o długości 18−20 cm.
Fot. 2. Odmiana Elegance F1 o gładkich korzeniach i długości 18-20 cm
Z odmian porów do wczesnej uprawy w nieogrzewanych tunelach foliowych i pod płaskimi przykryciami promował odmianę Linkton F1 (fot. 3; ok. 85-dniowym okresie wegetacji) o wzniesionych, ciemnozielonych liściach. Ze znanych i sprawdzonych odmian na wczesne nasadzenia J. Wrona zaprezentował pora Megaton F1 oraz Krypton F1 (fot. 4), a na zbiory jesienią − Longton F1 oraz Pluston F1 (fot. 5).
Fot. 3. Nowa odmiana Linkton F1 o wzniesionych liściach
Fot. 4. „Uniwersalna” odmiana Krypton F1 polecana do zbioru wczesnoletnim i jesiennym
Fot. 5. Jesienna odmiana mieszańcowa Pluston F1 o wysokiej tolerancji na wciornastka
Wśród propozycji selera z odpornością na jarowizację prelegent polecił odmianę Prinz (odmiana ustalona), o wzniesionym pokroju liści (do nasadzeń w marcu do nieogrzewanych tuneli foliowych oraz w kwietniu − pod płaskie osłony). W trudnych warunkach uprawy (np. podczas wysokiej temperatury powietrza, suszy) bardzo dobrze sprawdza się odmiana Rex F1, o szybkim przyroście masy korzeniowej. Ciekawą propozycją polecaną na nadchodzący sezon jest mieszaniec Markiz F1 (fot. 6), o wysokim potencjale plonotwórczym. Roślina o dużym wigorze ma wzniesiony pokrój liści oraz wysoką tolerancję na septoriozę. Tworzy wyrównane zgrubienia o śnieżnobiałym miąższu bez tendencji do tworzenia pustych komór. Odmiana polecana na długie przechowywanie oraz dla przemysłu. Otoczka w technologii Prestinum Pill umożliwia bardzo szybkie i wyrównane wschody nasion.
Fot. 6. Odmiana Markiz F1 rekomendowana do długiego przechowywania
Z asortymentu kapusty głowiastej białej promowano bardzo wczesne odmiany Svirel F1 (48−50-dniowej wegetacji; do uprawy w nieogrzewanych tunelach foliowych), Anadol F1 (około 55 dni wegetacji; w tunelach i pod płaskimi osłonami). Na pierwsze nasadzenia w otwarty grunt prelegent zaproponował odmianę Yanisol F1 (65 dni wegetacji). Roślina tworzy ciemnozielone liście o niebieskawej barwie. Okrywa woskowa zmniejsza presję wciornastków. Główki kuliste osiągają masę 1,5− kg. Z odmian średnio późnych zarekomendowano odmianę Aquarel F1 (fot. 7) o 90−95-dniowej wegetacji. Roślina o silnym systemie korzeniowym tworzy wyrównane, kuliste główki osiągające masę 2−4 kg. Jest polecana na świeży rynek i do krótkiego przechowywania (3−4 miesiące).
Fot. 7. Kulista kapusta Aquarel F1 osiągająca masę 2−4 kg[NEW_PAGE]W ofercie firmy Bayer CropScience (Nunhems) na uwagę producentów papryki w typie blok zasługują odmiany Carson F1 (fot. 8) i Mustang F1 (fot. 9). Pierwszy mieszaniec tworzy atrakcyjne owoce 4-komorowe, o masie 250-260 g i grubej ściance do 1,5 cm. Owoce o intensywnie czerwonym zabarwieniu charakteryzują się wysoką jakością i jędrnością. Rośliny wyróżniają się silnym i dobrze rozbudowanym systemem korzeniowym. Druga z propozycji, odmiana Mustang F1, tworzy ciężkie (350 g) i gładkie owoce z jędrnym miąższem o karminowym zabarwieniu. Karolina Marzecka, reprezentantka firmy Bayer CropScience, poinformowała podczas listopadowego spotkania z producentami, że jest to odmiana o wysokiej tolerancji na suchą zgniliznę wierzchołkową. Ponadto poleciła, by pierwszy zbiór owoców odbył się na „zielono”.
Fot. 8. Carson, papryka intensywnie czerwona z atrakcyjną, grubą szypułką
Fot. 9. Do nasadzeń w nieogrzewanych tunelach foliowych polecano paprykę w typie blok – Mustang F1 oraz seler − Prinz
Radosław Suchorzewski, z firmy Bayer CropScience omówił zalety stosowania fungicydów biologicznych – Serenade ASO (zawiera bakterie Bacillus subtilis – będzie wprowadzony do oferty najprawdopodobniej w tym sezonie) oraz Contans WG (zawiera Coniothyrium minitans). Prelegent przypomniał zalety stosowania insektycydu Proteus 110 OD. Do zwalczania chwastów proponował herbicyd Sencor Liquid 600 SC (nowa płynna formulacja metrybuzyny). Omówił również zastosowanie preparatu Nativo 75 WG, zawierający dwie substancje aktywne (trifloksystrobina, tebukonazol). Fungicyd wykazuje silne działanie zapobiegawcze i interwencyjne przeciwko alternariozie naci marchwi, mączniakowi prawdziwemu oraz ogranicza szkodliwość zgniliźnie twardzikowej.
Andrzej Mysza reprezentujący spółkę Luty Jacek z Pobiednika Wielkiego, zachęcał producentów do kupna „gotowej” rozsady selera (fot. 10) i pora (fot. 11). – Młode rośliny selera sprowadzane są z włoskiego zakładu produkującego rozsadę – Vivai Bacchetto. Z kolei rozsada pora, w zależności od terminu dostawy, jest sprowadzana z różnych stref klimatycznych z trzech zakładów produkcyjnych zlokalizowanych w Maroko, Portugali i Holandii. Głównym dostawcą jest firma Lenders B.V. Wyprodukowanie rozsady dobrej jakościowo decyduje o wielkości i wartości plonu. Gotowa rozsada jest pewnego rodzaju „gwarantem” na uzyskanie odpowiedniej jakości, którą w profesjonalnych gospodarstwach można o każdej porze roku uzyskać dzięki precyzyjnej agrotechnice – mówi. A. Mysza.
Fot. 10. W ofercie spółki Luty Jacek jest „gotowa” rozsada selera …
Fot. 11. …. oraz pora
Anna Wilczyńska
Fot. 1, 2, 4−9 A. Wilczyńska; fot. 10, 11 z arch. Agaty Luty-Grzegorzak; fot. 3. firma Nunhems
Na fot. 1. Organizatorzy spotkania (od lewej): Radosław Suchorzewski, Karolina Marzecka, Andrzej Mysza, Jakub Wrona, Volodymyr Lykholay oraz Jacek Luty, Agata Luty-Grzegorzak i Maciej Mączka.