Marek Zieliński (Syngenta) scharakteryzował odmiany cebuli, wśród których dwie były w typie hiszpańskim – mieszaniec Bratko F1 oraz odmiana ustalona Banko. Natomiast pozostałe prezentowane odmiany: Motion F1, Vision F1, Napoleon F1, Medaillon F1 oraz Wellington F1 należą do typu Rijnsburger – i nadają się do długiego przechowywania.
O ochronie cebuli mówił Władysław Tokarczyk z firmy Syngenta. Informował, że w tym roku ze względu na suchą i chłodną wiosnę wschody cebuli były nierównomierne i trudno było stosować herbicydy. W trakcie wegetacji presja mączniaka nie była zbyt duża, ale na większości plantacji obserwowano porażenie szczypioru przez Stemphylium oraz Alternariozę. Stosunkowo duże było również nasilenie wciornastka. Oczywiście wzrost roślin oraz ochronę plantacji utrudniała susza i panujące w sierpniu upały. Jednak, jak można było się przekonać obserwujące pole, na którym odbywało się spotkanie, przy umiejętnym stosowaniu ochrony oraz nawadnianiu roślin cebule dorosły do pożądanych rozmiarów. Wysoką skuteczność w zwalczaniu chorób uzyskano m.in. dzięki stosowaniu fungicydu Scorpion 325 SC.
Dobrą informację dla uprawiających cebulę przekazał Przemysław Urbaniak, informując o rozszerzeniu rejestracji herbicydu Boxer 800 EC. W uprawie cebuli można go zastosować w fazie od 1 do 3 liści. W prowadzonych doświadczeniach wysoką skuteczność działaniu uzyskano zwłaszcza stosując metodę dawek dzielonych. Preparat ten jest dobrym uzupełnieniem istniejących na rynku herbicydów dopuszczonych do stosowania w cebuli. Skutecznie zwalcza m.in. komosę, żółtlicę, chwasty z rodziny krzyżowych oraz samosiewy rzepaku, a także przytulię i psiankę. Jego skuteczność zależy od terminu stosowania, ponieważ działa on na kiełkujące chwasty, dlatego powinien być stosowany we wczesnej fazie wzrostu.
Przemysław Urbaniak z firmy Syngenta informował o rozszerzeniu rejestracji herbicydu Boxer 800 EC m.in. o cebulę
Mariusz Seweryn – dyrektor ds. rozwoju rynku w firmie Caldena mówił o ofercie nowoczesnych nawozów dolistnych Agravita, obejmującą całą gamę produktów o zróżnicowanym składzie NPK z dodatkiem mikroskładników.
Ponadto podczas spotkania można było zapoznać się z nowymi modelami ciągników marki New Holland np. T5.95.
Aleksandra Andrzejewska