Podczas spotkania Marcin Dąbrowski z firmy Bayer zaprezentował okazałą kolekcję odmian porów i selerów.
Z asortymentu porów polecanych do najwcześniejszych nasadzeń pod osłonami wyróżnił mieszańca Shafton F1 (52215 F1). Roślina charakteryzuje się wysoką tolerancją na jarowizację, tworzy średniej długości łodygę rzekomą, nie tworzy ponadto zgrubienia cebulowego. Ma ciemnozielone, wzniesione liście pokryte woskowym nalotem.
Z kolei do portfolio odmian selerów firma Bayer wprowadziła Princino F1. Mieszaniec rekomendowany jest do nasadzeń po 10 marca, pod osłonami. Roślina wyróżnia się wysoką zdrowotnością naci. Kulisty kształt korzenia i nisko osadzona broda korzeniowa umożliwiają łatwą obróbkę pozbiorczą.
Wojciech Kopeć z firmy Yara szczegółowo omówił program nawożenia porów i selerów na przykładzie gospodarstwa Państwa Kwiatków. Nawożenie zostało wykonane w oparciu o wyniki analizy chemicznej gleby. Bieżący sezon produkcyjny jest bardzo specyficzny. Producenci wczesnej uprawy porów i selerów pod osłonami na pole mogli wjechać sprzętem rolniczym dopiero po Świętach Wielkanocnych. Brak opadów deszczu przed długi okres i wysoka temperatura powietrza nie są sprzymierzeńcami w uprawie tych gatunków warzyw.
Przed sadzeniem porów (jesienią) rozsiano sól potasową w ilości 250 kg/ha oraz YaraMila Complex (300 kg/ha), YaraBela Extran 27 (300 kg/ha). W bieżącym sezonie osłony płaskie zostały zdjęte 21 maja. W gospodarstwie państwa Kwiatków pogłównie zastosowano nawozy YaraLiva Nitrabor (23 maja), Unika Calcium (7 czerwca), YaraLiva Nitrabor (15 czerwca), każdy w ilości po 150 kg/ha. Z kolei od 2 czerwca, do 7 dni, wykonywano zabiegi dolistne nawozami YaraVita Brassitrel PRO (3 l/ha), YaraVita Mangan F (1 l/ha), KristaLeaf Foto (3 kg/ha). Dużym zainteresowaniem producentów cieszył się pokaz pracy trzysekcyjnej sadzarki holenderskiej firmy Basrijs BV. Za pomocą tej maszyny można sadzić rwaną rozsadę pora oraz z wielodoniczki. Rośliny sadzone są co 8 cm na głębokość do 15 cm.