Fot. 2. Dorota Gorzelniak, wójt gminy Przemęt
Do udziału w konferencji zaproszono prof. Mikołaja Knaflewskiego z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, który zawodowo zajmuje się szparagami już od 50 lat i w pełni zasłużył na miano eksperta w dziedzinie ich uprawy. Przed audytorium złożonym głównie a lokalnych plantatorów prof. M. Knaflewski omówił aktualne problemy w uprawie szparaga w Polsce oraz produkcję szparaga na świecie.
Fot. 3. Prof. Mikołaj Knaflewski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu
W swoim wystąpieniu prof. M. Knaflewski podkreślał, że wybór odmiany ma bardzo duże znaczenie dla powodzenia uprawy. Najlepiej stawiać na odmiany, które były hodowane w warunkach klimatycznych zbliżonych do warunków polskich. Dobrze jest również korzystać z doświadczeń innych lokalnych plantatorów, a jeśli nie ma możliwości sprawdzić jak wybrana odmiana sprawdza się w naszym rejonie należy testować nowości na niewielkiej powierzchni. Na polskich plantacjach najczęściej spotyka się odmiany pochodzące z Holandii, Niemiec, Kanady, USA, Francji, Hiszpanii, Włoch i Chin, jednak wyniki wieloletnich badań wskazują że najlepiej plonującymi w polskich warunkach są odmiany holenderskie.
Zobacz także galerię zdjęć
W dalszej części wystąpienia ekspert konferencji mówił o przyczynach powstawania wad bielonych i zielonych wypustek oraz możliwościach ograniczania ich występowania. Prof. M. Knaflewski nawiązał również kwestii związanych z obrotem szparagami. Chłonność wymagającego rynku niemieckiego była kołem zamachowym dla stworzenia profesjonalnej produkcji szparaga w Polsce, ale musimy zdać sobie sprawę, że jej dalszy rozwój zależy od zwiększenia konsumpcji w kraju. Podstawą promocji spożycia szparaga jest kontrola jakości towaru trafiającego na rynek. Ponadto mając na uwadze, że szparagi są warzywem niezbyt trwałym – szczególnie w warunkach sklepowych, wysokiej temperatury i niskiej wilgotności powietrza – konieczne jest systematyczne usuwanie z półek pęczków, które utraciły wartość handlową. Klient, który zdecyduje się po raz pierwszy kupić szparagi i natrafi na stare, włókniste wypustki więcej nie sięgnie po to warzywo, i mało tego, zrobi szparagom złą reklamę wśród osób ze swojego otoczenia. Chciałbym również zwrócić uwagę na stosowane czasem w handlu błędne nazewnictwo. Zdarzało mi się spotkać nie tylko w mowie potocznej ale i na etykietach produktu nazwę „szparaga” zamiast szparag. Otóż szparag jest rodzaju męskiego i nikt kto choć raz przyjrzał się kształtowi wypustek nie ma wątpliwości że szparag to on a nie ona– mówił z właściwym sobie poczuciem humoru prof. M. Knaflewski.
Fot. 4. Barwa wypustek szparaga zależy od zastosowanej technologii uprawy
Oprócz wykładów dużym zainteresowaniem cieszył się Festiwal Szparagowego Smaku. Był on okazją do spróbowania wyjątkowych, czasem zaskakujących potraw ze szparagów, których autorkami były panie z siedmiu kół gospodyń wiejskich gminy Przemęt. Najciekawsze szparagowe potrawy mają trafić do menu lokalnych restauracji.
Tekst i zdjęcia: Aleksandra Czerwińska-Nowak