Suszone, kiszone i mrożone – moc polskich warzyw poza sezonem

Wszyscy chcemy mieć dostęp do pysznych i zdrowych warzyw niezależnie od pory roku. O ile od wiosny do jesieni mamy możliwość zakupu wielu krajowych, sezonowych warzyw to zimą sytuacja nieco się komplikuje. Na sklepowych półkach dominują wówczas produkty importowane, które zazwyczaj smakiem i wartościami odżywczymi nie dorównują wspaniałym polskim warzywom.

Kampania „Moc Polskich Warzyw” prezentuje 3 sposoby, dzięki którym możemy korzystać ze wszystkich polskich warzyw przez cały rok.

Suszenie

Suszenie to najstarsza metoda utrwalania żywności. Co bardzo istotne, pozwala nie tylko zachować smak warzyw, ale w wielu przypadkach nawet go potęgować! Taki efekt jest wszystkim znany np. z procesu suszenia grzybów. Aby korzystać z doskonałego smaku suszonych warzyw mamy do dyspozycji dwa rozwiązania. Albo w pełni sezonu, kiedy warzywa są najtańsze i najsmaczniejsze, suszymy je w domu (np. w piekarniku, lub przy użyciu suszarek elektrycznych) i wykorzystujemy kiedy tylko mamy ochotę. Jeśli nie wykazaliśmy się wystarczającą przezornością, możemy po prostu kupić suszone warzywa. Najważniejsze, żeby zwracać uwagę na kraj pochodzenia. Wybierajmy tylko polskie warzywa. Suszone warzywa można spotkać w różnych postaciach. Od całych, niewielkich warzyw (np. bób, fasolka szparagowa), pokrojonych w połówki (pomidory, papryka), kostkę (np. dynia, marchew, pietruszka), w płatkach (por, czosnek, pomidor) oraz w innych formach. Większość suszonych warzyw jest dostępna w formie sproszkowanej. Możliwości
są nieograniczone.
Czy warzywa suszone są zdrowe? Suszenie to naturalny sposób na zachowanie ich świeżości. Proces polega na częściowym usunięciu wody z warzyw poprzez jej odparowanie. Dzięki temu, bez użycia konserwantów, drobnoustroje powodujące psucie się żywności nie mogą się rozwijać a żywność zachowuje trwałość. Co ważne, suszenie warzyw nie powoduje dużych strat w wartościach odżywczych. Zawartość podstawowych składników nie zmiana się (bez zmian pozostają kaloryczność, zawartość białka, tłuszczu, węglowodanów czy błonnika). Niewielka jest też utrata większości witamin i minerałów.

Kiszenie

Kiszonki to absolutnie pozycja obowiązkowa w naszych zimowych jadłospisach. Kiszone warzywa są nie tylko smaczne ale również wzmacniają nasz system odpornościowy, wspomagają florę bakteryjną oraz trawienie. Produkty kiszone to naturalne probiotyki.
Są bogate w witaminy A, C, E i K. Kiszonki są niskokaloryczne, a kwas mlekowy pomaga
w utrzymywaniu równowagi kwasowo-zasadowej organizmu. Oczywiście, na polskich stołach królują ogórki i kapusta kiszona. Jednak w ostatnim czasie coraz popularniejsze stają się np. kiszone buraki, różyczki kalafiora, pieczarki, rzodkiewki, pomidory, marchew
czy brukselki. Kiszonki możemy robić w domu lub kupić już gotowe, oczywiście wybierając
te z najlepszych (czyli polskich) warzyw. Pamiętajmy również, aby zwrócić uwagę
na naturalny skład kupowanego produktu.

Mrożenie

Mrożenie to jedna z najlepszych metod przechowywania warzyw bez konieczności użycia jakichkolwiek dodatków (soli, cukru, czy innych konserwantów). Ta forma przechowywania świetnie zachowuje kolor, strukturę, kształt, a także smak i zapach warzyw. Często mówi się, że mrożenie powoduje utratę wartości odżywczych produktów. Jednak liczne badania wykazują, straty w przypadku mrożenia warzyw są nieznaczne, a każda obróbka termiczna (również podgrzewanie) powoduje pewne zmiany w proporcjach składników odżywczych. Oczywiście, zawsze mając do wyboru świeże polskie warzywa i mrożonki – wybierajmy
te pierwsze. Jednak poza sezonem, gdy w alternatywie mamy importowane warzywa, które maja za sobą długi transport – wybór mrożonek z polskich, zebranych w pełni sezonu warzyw wydaje się rozsądny. Nie tylko ze względu na smak, ale również wartości odżywcze i tak ważny w dzisiejszych czasach, patriotyzm konsumencki.

źródło: materiał prasowy kampanii „Moc polskich warzyw”

„Moc Polskich Warzyw” to kampania sfinansowana ze środków Funduszu Promocji Owoców
i Warzyw, która powstała z inicjatywy Zrzeszenia Producentów Papryki Rzeczypospolitej Polskiej. Obok ZPPRP, które koordynuje program, udział w kampanii biorą: Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw, Stowarzyszenie Producentów Pomidorów i Ogórków pod Osłonami, Stowarzyszenie Malinowy Król, Stowarzyszenie Branży Grzybów Uprawnych oraz Stowarzyszenie Czosnek Galicyjski.

Related Posts

None found

Poprzedni artykułInwestycje na obszarach Natura 2000 – trwa nabór wniosków
Następny artykułCięcie mechaniczne sadu piłami tarczowymi – opinia sadownika po 4 latach, 11.12.2020

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.