W obu lokalizacjach stan roślin był zadowalający ze względu na to, że były one nawadniane. W Szemborowie można było porównać efekty stosowania deszczowni szpulowej oraz fertygacji przy użyciu taśm kroplujących. Na polach tych występują jasne gleby, które wolno się nagrzewają. Rosnąca tu cebula, jeszcze na początku września miała zielony szczypior. Natomiast na polach w Kościelcu dominowały charakterystyczne dla tego rejonu Kujaw czarne ziemnie, na których wegetacja przebiegała szybciej i tam cebula miała już zaschnięty szczypior i część była wykopana.
W obu gospodarstwach można była zobaczyć kolekcję ponad 20 odmian cebuli z oferty firmy Bejo Zaden. Wśród nich dominowały te okryte żółtą łuską (np.: Alonso F1, Ambition F1, Spirit F1, Armstrong F1, Hyduro F1, Hytide F1, Hybing F1, Hysky F1, Hytech F1, Hybelle F1), ale były również czerwone – Red Baron, Red Tide F1 czy Red Lady F1 oraz białe – White Wing F1 oraz White Lady F1. Ich charakterystyki przedstawiali na poletkach reprezentanci firmy Bejo Zaden.
Podczas popołudniowego spotkania w Kościelcu odbyły się wykłady. Asortyment odmian firmy Bejo Zaden przedstawił Ireneusz Ruciński. O zasadach nawożenia cebuli i porównaniu efektów fertygacji mówił Wojciech Kopeć z firmy Yara Poland. Informował, że w programie nawożenia w Szemborowie przedsiewnie zastosowano PatentKali, Fosforan amonu oraz saletrzak, pogłównie Unika Calcium, a dolistnie nawozy z ofert firmy Yara z serii Kristalon, a także YaraVita Actisil oraz KristaLeaf Foto.
O ochronie plantacji cebuli mówił Radosław Suchorzewski z firmy Bayer CropScience. Podkreślał możliwości zastosowania m.in. preparatów Infinito 687,5 SC oraz Fandango 200 EC. Dużym zainteresowaniem uczestników spotkań cebulowych cieszył się wykład holenderskiego doradcy z firmy Profyto – Iana Hale, który omówił zagadnienia związane z uprawą cebuli w warunkach holenderskich.
Tekst i fot. Aleksandra Andrzejewska
Więcej zdjęć – w galerii.