Przeładunek w kwadrans

W transporcie ogórków liczy się każda minuta – ten produkt traci na wartości handlowej od pierwszej chwili tak, że szybko jego przydatność do handlu w sieciach staje się problematyczna. Holendrzy zaproponowali technologię, która skraca pobyt towarów na terminalach transportowych do 15 minut.

Obecnie transport warzyw pomiędzy Holandią a Niemcami jest zdominowany przez tiry – przewożą one pomiędzy obu tymi krajami do 75% warzyw. Jednak poza powszechnie znanymi ekologicznymi zastrzeżeniami do transportu drogowego dochodzą nowe zagrożenia dla tej technologii – podwyżki podatków na niemieckich autostradach (o 60%) oraz brak kierowców, co już teraz unieruchamia 20% floty samochodowej. Rosną też korki co powoduje groźne opóźnienia w dostawach.

Alternatywą mogą być pociągi, pod warunkiem, że te towarowe „dościgną” składy typu eurocity. Technicznie jest to możliwe. Pozostaje kwestia likwidacji czasochłonności czynności przeładunkowych. To właśnie zaproponowali Holendrzy – według ich koncepcji w technologii roll-on-roll-off przerzucenie kontenera z naczepy ciągnika samochodowego na platformę kolejową może potrwać do 15 minut. Patent polega między innymi na eliminacji urządzeń dźwigowych oraz umożliwieniu platformom kolejowym skrętów do 30°.

Pierwszy terminal nowego typu ma powstać niebawem pod Bleiswijk i umożliwi dostawy do Berlina. Projekt jest popierany przez prowincję i gminę, zainteresował już 40 inwestorów. Następne terminale mogą powstać jeszcze w czterech miastach Holandii. W Niemczech proponowane jest zbudowanie podobnych terminali w Lubece i Norymberdze (w pierwszej kolejności). Kolej może zastąpić 140 kursów ciężarówek i pozwolić na oszczędność rzędu 189 mln euro.

Nowe wagony i system przeładunków kosztować ma około 100 mln euro. Jego uniwersalność pozwoliła by zbudować nową jakość transportu od Walencji po Chengdu i Szanghaj.

Piotr Grel

Related Posts

None found

Poprzedni artykułTranzyt kolejowy i drogowy przez Rosję – dozwolony
Następny artykułPolskie jabłka oczami chińskiego importera

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.