W ramach części polowej spotkania zaproszono uczestników na plantację Krzysztofa Malary. Po posadzeniu roślin (25 kwietnia) plantacja została okryta włókniną do czasu zbiorów. Można tam było porównać ze sobą odmiany partenokarpne: Bursztyn F1 i Lazuryt F1, Agat F1 oraz Noe 24/14 F1, Noe 64/15 F1, Noe 50/14 F1 (będące w fazie testów hodowlanych).
Pierwszy z wymienionych mieszańców to ogórek najwcześniej wchodzący w okres owocowania. Roślina o silnym wigorze z przewagą kwiatów żeński tworzy smaczny, ciemnozielony owoc (długość 9−12 cm) z lekko rozjaśnioną częścią przykielichową. Odmiana polecana do uprawy w polu i pod osłonami.
Kolejna propozycja − Lazuryt F1, to ogórek, który odznacza się dużym potencjałem plonotwórczym. Roślina, o średnim wigorze, tworzy zielone owoce (długości 8−10 cm) z dużymi brodawkami. Polecana do wiosennej i jesiennej uprawy w polu i pod osłonami.
Agat F1 to średnio wczesna odmiana o wysokiej tolerancji na mączniaka rzekomego oraz kanciastą plamistość dyniowatych. Roślina tworzy wysokiej jakości owoce (długości 9−11 cm), które są proste i wyrównane; ponadto nie mają tendencji do przerastania na grubość.
Wśród ogórków testowanych pod numerami hodowlanymi, największą uwagę plantatorów skupił mieszaniec Noe 64/15 F1, o wysokim potencjale plonotwórczym. Roślina tworzy owoc o długości 9−10,5 cm (stosunek długości do szerokości wynosi 3:1).
Zapraszam do galerii zdjęć. Więcej informacji na łamach naszych czasopism „Hasła Ogrodniczego” oraz „Warzyw”.
Tekst i fot. A. Wilczyńska