Porowa kolekcja nad Zatoką Pucką

Firma Agro-Ekspert, dystrybutor nasion oraz rozsad warzyw przy współudziale firm nasiennych: Bejo Zaden, Enza Zaden, Hazera, Nunhems, Seminis oraz Takii Seed, przygotowały na polach należących do Grupy Producentów Owoców i Warzyw Polfarm niedaleko Pucka kolekcję odmian pora. W gospodarstwie tym por z rozsady sprowadzanej z Holandii uprawiany jest już od 5 lat.
Rozsadę pora rwanego pochodzącą z holenderskiej firmy Baltussen wysadzono w pole 7 i 8 czerwca. Warunki panujące w tym roku były bardzo trudne ze względu na suszę. W poprzednim roku na tym polu uprawiany był owies. Po jego sprzęcie pole utrzymywane było w czarnym ugorze. Następnie rozsiano nawozy i uprawiono glebę za pomocą kultywatora. Wyrastające chwasty zniszczone była za pomocą glifosatu. Przed sadzeniem pole przygotowano agregatem uprawowym.
 
Rozsada pora z firmy Baltussen

Kolekcję, w której zgromadzono 19 odmian (po 10 tys. szt. każda) przygotowano na 17-hektarowym polu produkcyjnym, na którym dominowała odmiana Krypton F1. Na gliniastej glebie zaliczanej do klasy III a i b rozsadę wysadzano za pomocą 4-rzędowej sadzarki Gregoire Besson. Do jej obsługi poza traktorzystą potrzebnych jest 5 osób – 4 do obsługi sekcji sadzących oraz jedna do podawania skrzynek z sadzonkami na podeście sadzarki. Prędkość pracy sadzarki to ok. 300 m/godz. Rozstaw między rzędami wynosi 75 cm, a na 1 metr bieżący przypada 11–12 szt. roślin, co daje ok. 130 tys. roślin na ha.
 
Sadzarka Gregoire Besson

Na polu wysadzono zarówno odmiany wczesne, jak i późne. Z oferty firmy Bejo Zaden posadzono: Surfer F1, Biker F1 i Curling F1. Dwie odmiany – Gostar F1 oraz Likestar F1 – pochodziły z hodowli Seminis. Kolejne 3 odmiany z oferty firmy Hazera: Mercurian F1, Stromboli F1 oraz Leonora F1. Z firmy Takii Seed posadzono aż 5 kreacji: Makopower F1, Makonice F1, Makobello F1 oraz dwie nowości pod numerami hodowlanymi 52 oraz 69. Z firmy Enza Zaden posadzono mieszańca Cherokee F1 oraz 5 odmian z oferty firmy Nunhems: Pluston F1, Krypton F1, Longton F1, Poulton F1 i Nunton F1.

Bezpośrednio po posadzeniu roślin pole było nawadniane za pomocą deszczowni szpulowej marki Bauer, z belką zraszającą.
 
Deszczownia szpulowa marki Bauer

Celem przygotowania tej kolekcji jest prezentacja odmian pora, chociaż organizatorzy podkreślają, że nie dla wszystkich tych kreacji jeden termin sadzenia pozwoli na pokazanie ich w pełni dojrzałości zbiorczej, ale na pewno będzie można zaobserwować różnice m.in. w sile wzrostu, pokroju roślin czy zabarwieniu liści.

Nad plantacją pora w Błądzikowie opiekę sprawują również firmy chemiczne, m.in. koncerny BASF oraz Bayer. Nawożeniem uprawy zajmuje się firma Amagro.

Jak podkreślał Dariusz Dawid, kierownik produkcji w grupie Polfarm, po posadzeniu roślin najpilniejszą czynnością jest nawadnianie. Później po upływie około tygodnia od posadzenia pole będzie opryskane herbicydem. Będą prowadzone lustracje pod kątem obecności szkodników, zwłaszcza śmietki i wciornastka.

Tegoroczny sezon charakteryzuje się przede wszystkim upałami i brakiem opadów. Właściwie w tym rejonie Polski w ogóle nie było wiosny, po zimie od razu przyszło lato. Organizatorzy mają jednak nadzieje, że doświadczenie kierownictwa gospodarstwa pozwoli na dobry wzrost roślin. Na 7 października zaplanowano pokaz, podczas którego uczestnicy będą mogli ocenić wzrost roślin.
 
Organizatorzy pokazu odmian – od lewej: Arkadiusz Stróżyński i Grzegorz Bartmiński (Agro-Ekspert), Dariusz Dawid (Polfarm), Krzysztof Jawor (Takii Seed) oraz Piotr Pietrzak (Enza Zaden)
 
Tekst i fot. Aleksandra Andrzejewska

Related Posts

None found

Poprzedni artykułIUNG: susza na obszarze Polski pogłębia się
Następny artykułGdzie jabłka najdroższe, a gdzie szukać tanich?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.