Ogórki – najnowsze polskie mieszańce

Przedsiębiorstwo „Spójnia” Hodowla i Nasiennictwo Ogrodnicze we współpracy z firmami Everris i P.P.H.U. Bogdan w ub.r. w gospodarstwie Artura Gacy w miejscowości Janików pod Kozienicami (woj. mazowieckie) zorganizowały szkolenie dedykowane producentom ogórków polowych.

Na spotkanie, które odbyło się w czasie zbiorów, przybyli ogrodnicy zajmujący się uprawą oraz przetwórstwem tego warzywa (kwaszenie). Na plantacji w Janikowie zaprezentowano sześć odmian ogórka polowego. Można było obejrzeć m.in. dobrze znanego mieszańca Śremski F1, który ze względu na wczesność i niezawodną plenność jest chętnie uprawiany przez producentów z tego rejonu. Drugą znaną już ogrodnikom odmianą był wczesny mieszaniec Śremianin F1. Jak przekazał Dariusz Bartnik, przedstawiciel firmy „Spojnia”, ogórek ten jest odporny na parcha dyniowatych i wysoce tolerancyjny wobec mączniaków rzekomego oraz prawdziwego. Jak poinformował A. Gaca, mieszaniec ten w minionym roku najlepiej plonował spośród wszystkich uprawianych w jego gospodarstwie odmian. Producent jest też zadowolony z jakości owoców, które są kształtne i jasne.

Z nowszych odmian z hodowli firmy „Spójnia” zaprezentowano m.in. mieszańca Wiarus F1 o kształtnych, jasnozielonych owocach. Jak informował D. Bartnik, odmiana ta wyróżnia się wczesnym, wysokim plonem, co potwierdził także gospodarz spotkania. Uwagę zwiedzających przyciągała również średnio późna odmiana Lukas F1 (fot. 1) – mieszaniec o dużej zdrowotności i jasnozielonych owocach, które z uwagi na odpowiedni stosunek długości do szerokości, są szczególnie polecane do kwaszenia. Jak twierdzili uczestnicy spotkania, dzięki odpowiednim proporcjom owoców i jasnej barwie ich skorki, ogórki bardzo atrakcyjnie prezentują się po kwaszeniu.

Fot. 1. Owoce odmiany Lukas F1 są szczególnie polecane do kwaszenia

W Janikowie przedstawiono także dwie najnowsze odmiany – Avatar F1 (fot. 2) i Słowiański F1 (fot. 3). Pierwsza odznacza się wczesnością i tolerancją na mączniaka rzekomego. Tworzy jasnozielone, grubobrodawkowe owoce. Ogórki mieszańca Słowiański F1 są również jasnozielone, z rozjaśnionym końcem przykielichowym. Ogórki obu odmian są przydatne do konserwowania i kwaszenia.

Fot. 2. Dwie najnowsze propozycje firmy „Spójnia”, przydatne do konserwowania i kwaszenia – Avatar F1…

Fot. 3. …oraz Słowiański F1

Po prezentacji polowej uczestnicy szkolenia wysłuchali wskazówek na temat dolistnego nawożenia ogórka, które przekazał Andrzej Miąsko z firmy Everris, a także mogli uzyskać informacje na temat preparatu Użyźniacz Glebowy UGmax zawierającego wyciąg mikrobiologiczny, stymulujący rozwój mikroorganizmów glebowych, który zaprezentowała Lidia Mierzyńska z przedsiębiorstwa P.P.H.U. Bogdan. 

Anna Maciejuk
Fot. 1–3 „Spójnia”

Artykuł pochodzi z numeru 3/2013 „Hasła Ogrodniczego”

Related Posts

None found

Poprzedni artykuł„Rząd Słowacji nie prowadzi kampanii przeciwko polskiej żywności”
Następny artykułLiderzy eksportu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.