O warzywach przed sezonem w Stawiszynie

Na spotkaniu zorganizowanym przez firmę Lidia Horti-Logistic 18 grudnia 2014 r. w Stawiszynie koło Kalisza przedstawiono wiele ciekawych tematów dla producentów warzyw oraz kukurydzy. Współorganizatorem spotkania była firma Monsanto – właściciel marki Seminis – oferującej nasiona warzyw gruntowych oraz Dekalb – oferującej nasiona kukurydzy.

Interesujący wykład na temat nawozów firmy Azelis przedstawił Bartosz Ciemiecki reprezentujący tę firmę. Natomiast Stanisław Zabarski – kierownik zespołu doradców Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Kaliszu przekazał aktualne zagadnienia związane z rolnictwem i ogrodnictwem.

Paweł Skrzynecki z firmy Monsanto podkreślał, że ten sezon jest szczególnie trudny jeśli chodzi o sprzedaż warzyw, za względu na niskie ceny i kłopoty ze zbytem. W najgorszej sytuacji wydają się być plantatorzy kapusty i marchwi, nieco lepiej wygląda sytuacja na rynku cebuli oraz kalafiorów i brokułów. Pomimo złej koniunktury na warzywa plantatorzy już muszą planować przyszły sezon. P. Skrzynecki zwracał uwagę na staranność w doborze odmian. Przedstawił on asortyment odmian kalafiorów m.in. wczesne Abeni F1 (63 dni wegetacji) oraz Hermon F1 (70 dni). Obie odmiany tworzą zwarte róże polecane na rynek warzyw świeżych. Nowością w tym segmencie odmian kalafiora jest mieszaniec SV 5777 AC tworzący kompaktowe, zwarte róże. Natomiast spośród kalafiorów dla przetwórstwa prelegent polecał odmianę Fortaleza F1 (75 dni), która dobrze plonuje w różnych warunkach uprawowych, a także Aquata F1 (95–100 dni) wyróżniającą się zdrowotnością roślin jesienią oraz bardzo plenną odmianę Giewont F1 (100–110 dni), której róże dorastają do 8 kg. Z nowych odmian o uniwersalnym przeznaczeniu prelegent polecał do uprawy mieszańca pod numerem SV5818AC F1 (80 dni), o silnym wigorze i mocnych liściach.

Wśród kapusty P. Skrzynecki wyróżnił 4 grupy odmian: wczesne np. Tucana F1 (65 dni); do kwaszenia np. Kolia F1 (140 dni) i nowa SV3394TH F1 (150 dni); do długiego przechowywania, a następnie do kwaszenia lub na „świeży rynek” np. Furios F1 (155–160 dni) i Kronos F1 (165 dni) oraz przeznaczone do sprzedaży w supermarketach np. SV3388JL F1 (125–130 dni), a także SV3389JL F1 (130–135 dni).

Podczas spotkania w Stawiszynie Paweł Skrzynecki przedstawił również ofertę odmian cebuli firmy Monsanto. Z odmian polecanych do obierania zaliczył wczesną Exacta F1, którą ze względu na krótki okres wegetacji można uprawiać np. po wymarzniętej cebuli ozimej. Do obierania lub wczesnej sprzedaży w łusce prelegent rekomendował nową odmianę w typie hiszpańskim SV4774NW F1. Zwrócił także uwagę na nową odmianę RS1481 F1 o twardych cebulach okrytych mocną łuską, nadającą się do długiego przechowywania. Spośród nowości polecał odmianę w białej łusce SV4058NU F1, która jest podobna do znanej odmiany Sterling F1. Oprócz odmian o białej łusce okrywającej w ofercie firmy Monsanto dostępna jest jedna odmiana o czerwonej łusce – R4593 F1. Ponadto reprezentant firmy przypomniał o grupie odmian cebuli promowanych w tym sezonie pod nazwą „Rijnsburgery na 6” – do której zaliczane są m.in. kreacje: Premito F1, Sunnito F1 oraz Barito F1 – dające duży plon wyrównanych cebul o mocnej łusce przeznczonych do długiego przechowywania.

Przedstawiając ofertę brokułów P. Skrzynecki zwrócił uwagę, na efekt prac hodowlanych zmierzający do uzyskania odmian o coraz wyżej osadzonych różach, co poprawia zdrowotność roślin i ułatwia ich zbiór. Z nowych odmian brokułów z oferty Seminis dostępne są np. SV0099BL F1 oraz SV1002BL F1 – o drobnych pąkach polecane na „świeży rynek”. Pierwsza z wymienionych odmian nadaje się do mechanicznego zbioru, natomiast druga wyróżnia się odpornością na mączniaka rzekomego.

Paweł Skrzynecki reprezentujący firmę Monsanto

Łukasz Rycombel z Monsanto z działu odmian kukurydzy marki Dekalb informował, że dominują one wśród odmian tej rośliny uprawianych na świecie, w Europie zajmuje 2. miejsce (duży ich udział uprawia się m.in. w Turcji, Hiszpanii, a także na Ukrainie), a w Polsce dopiero rozpoczęto ich dystrybucję. Odmiany te są od kilku lat testowane w naszych warunkach klimatycznych u plantatorów, a także w Centralnym Ośrodku Badania Odmian Roślin Uprawnych. Prelegent szczególnie polecał 4 odmiany: wczesną typu flint – DKC 3016 oraz 3 odmiany typu dent: DKC 3790, DKC 3623 i DKC 3939.

[NEW_PAGE]Bartosz Ciemiecki z firmy Azelis przedstawił zalety stosowania nawozu Perlka, znanego w Polsce pod nazwą azotniak (chemicznie jest to – cyjanamid wapnia). Nawóz ten dedykowany jest dla rolników, którzy mają problemy fitosanitarne gleby. Dodatkowo stanowi on cenne źródło wapnia (50% CaO) i azotu (19,8% N). Zaletą nawozu jest forma amidowa azotu, dzięki czemu jest on dostępny dla roślin przez okres 2–3 miesięcy. Prelegent podkreślił, że chcąc jedynie uzupełnić azot i wapń w glebie lepiej wybrać tańsze nawozy. Perlka musi być wysiewana na wilgotną glebę oraz wymieszana z nią. Po spełnieniu tych warunków nawóz w glebie przechodzi procesy chemiczne, w których uwalniany jest wapń i kilka form azotu (cyjanamidowa, mocznikowa, amonowa i saletrzana). Cyjanamid w glebie przechodzi w dicyjandiamid – związek wyniszczający patogeny glebowe – np. Phytophthora, Pythium, Rhizoctonia czy Verticillium. Redukuje on również nasiona chwastów, ślimaki, grzyby czy pasożyty glebowe (nicienie, opuchlaki, pędraki i drutowce).

Skuteczność nawozu uwarunkowana jest od zastosowanej dawki. W przypadku stosowania w celu ograniczenia kiły kapusty w uprawie kapusty zaleca się jednorazowo 1–1,5 t Perlki/ha. Tak wysoka dawka skuteczna jest również w ograniczaniu patogenów glebowych na stanowiskach pod uprawę papryki – przekazywał B. Ciemiecki. Jego zdaniem wysokie dawki Perlki wskazane są na zaniedbanych stanowiskach. Po jej zastosowaniu w kolejnych latach można tę dawkę obniżyć. Podkreślał on również, że nawóz ten działa tylko w miejscu zastosowania, nie ma właściwości gazujących, stąd bardzo ważne jest staranne wymieszanie go na taką głębokość, na jakiej oczekuje się działania odkażającego. Zalecał, aby jesienią, po orce wysiać Perlkę, a następnie wymieszać ją z glebą np. kultywatorem lub broną wirnikową na głębokość 15–18 cm, a wiosną przeorać i wysiać kolejną dawkę tego nawozu na wierzchnią warstwę gleby.

Z uwagi na okresowe występowanie w glebie cyjanamidu, konieczne jest zachowanie odpowiednio długiego czasu od zastosowania nawozu do siewu czy sadzenia roślin. Zaleca się odczekanie 2–3 dni na każde 100 kg Perlka/ha.

Umiejętne stosowanie nawozu Perlka pozwala w pełni wykorzystać jego zalety, ale wymaga to przestrzegania zasad agrotechnicznych – podkreślił B. Ciemiecki. Polecał on również serię niemieckich nawozów Lebosol oferowanych przez firmę Azelis, w której znajduje się ponad 50 produktów zarówno jedno-, jak i wieloskładnikowych. B. Ciemiecki zwrócił uwagę m.in. na produkt Lebosol®-MagSoft SC (zawiera 24,1% MgO oraz 16,6% S) jest to płynna zawiesina magnezu z siarką – nawóz alternatywny do siarczanu magnezu. Zawiera elementarną, czystą siarką, łatwo przyswajalną dla roślin. Dla producentów kapusty pekińskiej prelegent polecał nawóz Lebosol®-Calcium-Forte SC (zawiera 1,5% manganu, 19% CaO) – mrówczan wapnia. W celu odżywienia roślin wapniem w uprawie kapusty stosuje się kilka zabiegów w dawce 5 l nawozu/ha. Zwrócił uwagę na nawóz borowy – Lebosol®-AqueBor SC zawiera 10% boru rozpuszczalnego w wodzie jako boran sodu. W uprawie warzyw kapustnych zaleca się 1–2-krotne opryskiwanie w dawce 2–3 l Lebosol®-AqueBor SC/ha.

W trakcie wykładu Bartosza Ciemieckiego z firmy Azelis

Mirosław Gimla, właściciel firmy Lidia Horti-Logistic, gospodarza spotkania

Aleksandra Andrzejewska
Fot. A. Andrzejewska

Related Posts

None found

Poprzedni artykułZbliża się MTAS-FruitPRO 2015 – zarejestruj swój udział
Następny artykułPowstanie fundusz rekompensujący rolnikom spadek dochodów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.