O sytuacji na rynku ziemniaka w Polsce

Wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki i główny inspektor ochrony roślin i nasiennictwa Andrzej Chodkowski przestawili 7 marca informacje o sytuacji na rynku ziemniaka w Polsce.

– Rok 2017 był rekordowy pod względem zbiorów ziemniaka w Polsce i w innych krajach, co spowodowało spadek cen – zwrócił uwagę wiceminister odnosząc się do kwestii niskich cen na rynku ziemniaka w Polsce.

Według danych nastąpił wzrost produkcji w naszym kraju o około 700 tysięcy ton do poziomu 9,5 mln ton. W stosunku do średniej z lat 2011-2015 był to wzrost o 1,6 mln ton.

– Na kształtowanie się cen ziemniaków w Polsce import spoza UE nie ma większego wpływu, gdyż wczesne ziemniaki sprowadzane są w miesiącach, gdy nie ma ich jeszcze na rynku krajowym – podkreślił sekretarz stanu.

Wiceminister Jacek Bogucki zwrócił również uwagę, że na początku stycznia odbyło się w ministerstwie spotkanie z przedstawicielami tego sektora rolnictwa. Podjęto wówczas decyzję o wystąpieniu do Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa z prośbą o zintensyfikowanie działań kontrolnych w odniesieniu do importowanych do Polski ziemniaków jadalnych. Dotychczasowe wyniki tych kontroli nie wykazały naruszeń przepisów prawnych.

– Od wielu lat wspierani są producenci ziemniaka w Polsce – podkreślił minister. Bogucki zwrócił uwagę, że kontynuowana jest realizacja dopłat do uprawy ziemniaków skrobiowych (w wysokości 1163,02 zł/ha w 2017 roku) oraz do materiału siewnego lub kwalifikowanego (462,25 zł/ha). Ponadto producenci ziemniaka  wspierani są  w walce z bakterią CMS.

Jednym z problemów dotyczących rynku ziemniaka jest także zmiana preferencji konsumentów i dlatego niezbędna jest zmiana w obrocie tym produktem. Bogucki wskazał na możliwości wynikające z przepisów dotyczących rolniczego handlu detalicznego czy sprzedaży bezpośredniej. Konieczne jest także organizowanie się producentów w grupy i organizacje producenckie, a także i zmiana konfekcjonowania ziemniaków w mniejsze opakowania.

– Z naszych analiz wynika, że w cenie detalicznej ziemniaków tylko w 40% zawiera się udział producentów, a pozostałe 60% przypada na dystrybucję i handel – podkreślił Bogucki.

Główny inspektor ochrony roślin i nasiennictwa Andrzej Chodkowski przypomniał, że obrót ziemniakami jest bardzo ściśle regulowany przepisami fitosanitarnymi. – Pozytywną stroną tego faktu jest zakaz importu ziemniaków z państw trzecich, poza Egiptem, Marokiem, Izraelem i Szwajcarią – podkreślił Chodkowski.

Zwrócił przy tym uwagę, że niekorzystny wpływ tych przepisów dotyczy także nas ze względu na występującą bakteriozę pierścieniową.

Andrzej Chodkowski poinformował, że wspólne działania ministerstwa i inspekcji przyniosły pozytywne efekty dotyczące naszego eksportu, m.in. zmniejszono o połowę ilość pobieranych próbek, nie ma obowiązku plombowania każdej przesyłki. Uzyskano również możliwość ubiegania się o status miejsca produkcji wolnego od bakteriozy.

Chodkowski poinformował również, że kierowana przez niego instytucja wzmocniła kontrolę importowanych ziemniaków, w tym do 100% sprowadzanych sadzeniaków.

Źródło: MRiRW

Related Posts

None found

Poprzedni artykułW marcowych „Roślinach Ozdobnych” m.in. byliny z górnej półki
Następny artykułAcetamipryd – formulacja ma znaczenie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.