Nowe wymagania Unii Europejskiej dla rozsady oraz nasion pomidora i papryki

W dniu 15 sierpnia 2020 r. weszło w życie Rozporządzenie wykonawcze Komisji 2020/1191, ustanawiające środki w celu zapobiegania wprowadzaniu do Unii i rozprzestrzenianiu się w niej wirusa brunatnej wyboistości owoców pomidora (ToBRFV), w którym zostały określone wymagania dla nasion oraz roślin do sadzenia gatunków: Solanum lycopersicum (pomidor) i Capsicum spp. (papryka), przemieszczanych na terytorium Unii (art. 6 i 7) oraz wprowadzanych na terytorium Unii (art. 8 i 9).

Wymagania dla roślin do sadzenia ww. gatunków (np.: rozsada, ozdobne rośliny doniczkowe), przemieszczanych na terytorium Unii, w tym w obrębie Polski:

  • roślinom musi towarzyszyć paszport roślin, oraz
  • rośliny muszą być uprawiane w miejscu produkcji, w którym nie występuje ToBRFV, co zostało potwierdzone na podstawie urzędowych kontroli, prowadzonych przez wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa (WIORiN),
  •  rośliny do sadzenia muszą być odizolowane/oddzielone od innych roślin żywicielskich wirusa uprawianych w danym miejscu produkcji (np. od plantacji owocujących).

Wymagania dla nasion ww. gatunków, przemieszczanych na terytorium Unii:

  • nasiona muszą być zaopatrzone w paszport roślin, oraz
  • ich rośliny mateczne (te, z których są pozyskiwane nasiona) muszą być uprawiane w miejscu produkcji, w którym nie występuje ToBRFV, co zostało potwierdzone na podstawie urzędowych kontroli, prowadzonych przez WIORiN,
  • nasiona lub ich rośliny mateczne zostały przebadane przez WIORiN i uznane za wolne od ToBRFV,
  • podmiot rejestruje i dokumentuje pochodzenie wszystkich partii nasion.

Uwaga: wymóg badania laboratoryjnego dotyczy również nasion ww. gatunków, wyprodukowanych lub sprowadzonych z innych państw członkowskich UE oraz spoza UE we wcześniejszym okresie, i które były nadal składowane (magazynowane) przed dniem 15 sierpnia 2020 r.

Wymagania dla nasion i roślin do sadzenia ww. gatunków, importowanych do Unii:

  • nasionom i/lub roślinom do sadzenia musi towarzyszyć świadectwo fitosanitarne, w którym zamieszczona jest odpowiednia deklaracja dodatkowa potwierdzająca spełnienie określonych wymagań zdrowotnościowych oraz nazwa zarejestrowanego miejsca produkcji w państwie ich pochodzenia,
  • nie mniej niż 20 % przesyłek ww. nasion i roślin przeznaczonych do sadzenia jest poddawanych badaniu laboratoryjnemu w punkcie wwozu do Unii.Więcej informacji o agrofagu, w tym w szczególności o wymaganych kontrolach i badaniach, zainteresowane podmioty, mogą uzyskać w jednostkach WIORiN.

źródło: piorin.gov.pl.

Related Posts

None found

Poprzedni artykułKomunikat Jagodowy PROCAM nr 18 z dnia 19.08.2020
Następny artykułProjekt ZIEMNIAK POLSKI – wsparcie działalności rolników

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.