Tym razem gospodarzem manewrów był Marek Zieliński z Brudni koło Inowrocławia.
Podczas spotkania 11 lipca Marcin Niedobylski z Intermagu przedstawił zalecenia dokarmiania na plantacji grochu uprawianego „na zielono”. Ze względu na obfite opady deszczu rośliny na plantacji nieco wyległy, ale miały intensywnie zielone liście i kilka zawiązanych i dobrze wypełnionych strąków (7–8 ziaren). Na ostatnim piętrze rośliny jeszcze kwitły.
M. Niedobylski zalecał dokarmianie roślin potasem, który pozytywnie oddziałuje na wykarmienie liści i wypełnienie strąków. Zalecał również stosowanie boru i molibdenu. Jego zdaniem w uprawie grochu mikroskładniki warto dostarczać kierując się skalą wzrostu BBCH. Zalecał również stosowanie preparatu krzemowego – Silvit, który pozytywnie wpływa na zdrowotność roślin.
Na początku lipca większość strąków była zawiązana i wypełniona
Marcin Niedobylski z Intermagu
Radosław Suchorzewski reprezentujący firmę Bayer CropScience polecał stosowanie insektycydu Proteus 110 OD, który od tego sezonu jest zarejestrowany w uprawie grochu na zielono jako jedyny preparat do zwalczania strąkowca grochowego. Jednak w doświadczeniach zaobserwowano, że środek ten ogranicza również występowanie innych szkodników np. mszyc, pachówkę strąkóweczkę oraz oprzędziki. Prelegent zaznaczył, ze środek ma formulację olejową, co oznacza, że do jego stosowanie nie ma potrzeby dodawania adiuwantów. Preparat dobrze pokrywa opryskiwane rośliny i szybko się wchłania, dzięki czemu już w 2 godziny po zabiegu opryskiwania nie jest podatny na zmywanie przez deszcz. R. Suchorzewski przestrzegał jednak, że ze względu na tę formulację nie zaleca się mieszania preparatu Proteus 110 OD z nawozami zawierającymi duże ilości wapnia lub fosforu (istnieje ryzyko rozwarstwienia cieczy roboczej).
Radosław Suchorzewski z Bayer CropScience
Aleksandra Andrzejewska