Kwaśna mina białej kapusty

Co roku rolnicy ćwiczą na kapuście prawa ekonomii. W bieżącym na jej nadpodaż wpłynęło embargo Rosji. Ale też Kowalski coraz bardziej niechętnie sięga po to warzywo – pisze "Puls Biznesu".
Ceny kapusty z roku na rok mocno się wahają, bo rolnicy reagują na dane za poprzedni sezon – mówi Irena Strojewska z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.
 
Jak wyjaśnia, wysoka cena zachęca do wysiewu w następnym sezonie, a wówczas zwiększona produkcja obniża cenę i zniechęca do uprawy kapusty za rok, w efekcie czego cena znów więc rośnie.
 
Według IERiGŻ, w ub. sezonie producenci dostawali 80 gr/kg warzywa, a rok wcześniej – 38 groszy. Tak duży wzrost cen zachęcił więc do większych upraw w obecnym, a na rynek wpłynęło też embargo Rosji. – Łatwiej jednak znaleźć nowego odbiorcę na jabłka niż kapustę – zauważa Strojewska.
 
Dodatkowo na nadpodaż wpływa fakt, że Polacy coraz mniej przychylnym okiem patrzą na te warzywa i jedzą ich coraz mniej. Kapusta przegrywa z innymi warzywami – wskazuje ekspertka IERiGŻ. Rośnie spożycie m.in. pomidorów czy zielonych sałat.
 
Traci też kapusta kwaszona – zamiast niej coraz częściej wybieramy różne mieszane surówki.

Za:  

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPolscy konsumenci jedzą więcej jabłek
Następny artykułNowy nabór wniosków o przyznanie pomocy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.