Autumn Queen F1 (Takii)
Mieszaniec o ok. 65-dniowym okresie wegetacji, polecany zarówno do zaopatrzenia rynku warzyw świeżych, jak i przetwórstwa. Rośliny o szybkim tempie wzrostu tworzą spłaszczone główki o masie ok. 2 kg o luźnej strukturze wewnętrznej i delikatnych, smacznych liściach. Autumn Queen F1 jest odporna na Fusarium.
Autumn Queen F1
Caraflex F1 (Bejo Zaden)
Odmiana o okresie wegetacji wynoszącym 80 dni od posadzenia rozsady, polecana do sprzedaży na rynku warzyw świeżych. Główki o kulistostożkowym kształcie osiągają masę 1–2 kg i mogą być przechowywane do 2 miesięcy.
Caraflex F1
Gunma F1 (Bejo Zaden)
Kapusta o ok. 75-dniowym okresie wegetacji do zaopatrzenia rynku warzyw świeżych i kiszenia w całości. Główki są spłaszczone. Kapusta o łagodnym smaku i bardzo delikatnym unerwieniu. Po osiągnięciu dojrzałości odznacza się długim okresem zbioru. Luźna struktura pozwala na łatwe odrywanie liści.
Gunma F1
Fieldwinner F1 (Bejo Zaden)
Odmiana średnio wczesna o ok. 90-dniowym okresie wegetacji, polecana do zaopatrzenia rynku warzyw świeżych i kiszenia w całości. Główki są białe, spłaszczone o gładkich, cienkich liściach i delikatnym unerwieniu.
Fieldwinner F1
Green Rich F1 (Takii)
Odmiana kapusty osiągająca dojrzałość zbiorczą po ok. 70 dniach od posadzenia rozsady, polecana do sprzedaży na rynku warzyw świeżych i produkcji surówek. Główki są płaskie, wyrównane, o zielonej barwie liści zewnętrznych i delikatnej strukturze wewnętrznej; osiągają masę ok. 2 kg. Rośliny są odporne na Fusarium.
Green Rich F1
Green Lunar F1 (Takii)
Kapusta o okresie wegetacji wynoszącym ok. 80 dni, do zaopatrzenia rynku warzyw świeżych. Tworzy wyrównane, spłaszczone główki o masie 1,5–3 kg o dobrej trwałości polowej. Mają one łagodny smak i delikatną strukturę wewnętrzną. Rośliny są odporne na Fusarium oraz czarną zgniliznę kapusty.
Green Lunar F1
[NEW_PAGE]Green Samurai F1 (Tokita)
Kapusta o 70–75-dniowym okresie wegetacji przeznaczona do sprzedaży na rynku warzyw świeżych. Spłaszczone, zielone główki o masie 2,2–2,7 kg mają dość luźną strukturę i delikatne liście. Rośliny są mało podatne na bakterie z rodzaju Xanthomonas.
Green Samurai F1
Monarchy F1 (Hazera)
Kapusta o 85–95-dniowym okresie wegetacji do uprawy całosezonowej z przeznaczeniem do bezpośredniego spożycia w postaci surówek. Stożkowe główki dorastające do 3 kg złożone są z cienkich, delikatnych liści. Mogą być przechowywane w chłodni przez 3 miesiące.
Monarchy F1
New Star Cross F1 (Tokita)
Odmiana o okresie wegetacji wynoszącym od 75 do 80 dni, polecana do zaopatrzenia rynku warzyw świeżych, a także do przetwórstwa. Tworzy płaskie, ciemnozielone główki o niezbyt zwartej strukturze wewnętrznej, osiągające masę 1,5–2 kg.
New Star Cross F1
Point One F1 (Tokita)
Bardzo wczesna odmiana osiągająca dojrzałość zbiorczą po 48–55 dniach od posadzenia rozsady. Przeznaczona do zaopatrzenia rynku warzyw świeżych. Główki są stożkowe, o masie ok. 1 kg, osadzone na wysokim głąbie zewnętrznym. Rośliny są kompaktowe i nadają się do sadzenia w dużym zagęszczeniu; są odporne na Fusarium.
Point One F1
Regency F1 (Hazera)
Odmiana o okresie wegetacji wynoszącym ok. 70 dni do uprawy przez cały okres wegetacji z przeznaczeniem na rynek warzyw świeżych i możliwością 2–3-miesięcznego przechowywania w warunkach chłodniczych. Tworzy wyrównane główki o masie ok. 2 kg, które długo zachowują przydatność do zbioru. Liście są cienkie, intensywnie zielone. Odmiana cechuje się wysoką odpornością na choroby, w szczególności na bakterie z rodzaju Xanthomonas.
Regency F1
Sarmash F1 (Hazera)
Odmiana do uprawy całosezonowej osiągająca dojrzałość zbiorczą po 65–80 dniach od posadzenia rozsady. Główki o masie 2–2,5 kg, płaskim kształcie i luźno ułożonych, delikatnych liściach są dobrym surowcem do produkcji surówek i gołąbków, nadają się również do kiszenia w całości. Możliwe jest ich przechowywanie w chłodni (do 3 miesięcy). Odmiana ma dobrą trwałość polową. Mocno rozbudowany system korzeniowy umożliwia uzyskanie wysokiego i stabilnego plonu.
Sarmash F1
Opracowała dr inż. Aleksandra Czerwińska-Nowak
Zdjęcia: firmowe
Artykuł pochodzi z numeru 6/2016 miesięcznika „Warzywa”