Kalafiory i brokuły w Justynowie

Kolekcję odmian kalafiorów i brokułów zaprezentowała firma Syngenta. Spotkanie odbyło się 5 października w gospodarstwie Marzeny i Tomasza Więcek w Justynowie koło Sochaczewa. Prezentowane odmiany można było obejrzeć na ok. 2-hektarowym polu produkcyjnym. Współorganizatorami spotkania były firmy Yara Poland oraz Grupa Producentów Rozsad Krasoń.

Zbigniew Chuchnowski reprezentujący firmę Syngenta polecał do uprawy do przetwórstwa – z przeznaczeniem do mrożenia nowe odmiany kalafiora o zwartych, białych różach: Cabral F1(80–85 dni wegetacji), Gohan F1 (85–90 dni wegetacji) oraz David F1 (85–90 dni wegetacji). Odmiany te dobrze sprawdzają się w uprawie na jesienny termin zbioru (wrzesień-październik). Prelegent pokazywał, że na przekroju róże nie mają pustych przestrzeni tylko są całkowicie wypełnione, dzięki temu pomimo stosunkowo niewielkiej średnicy mają dużą masę. Ponadto po wycięciu głąba łatwo podzielić je na różyczki.

Spośród odmian na rynek warzyw świeżych dobrą trwałością pozbiorczą róż wyróżnia się odmiana Vespucci F1 (80–85 dni), która może być transportowana na duże odległości.

Na polu można było również zobaczyć kiłoodporne odmiany kalafiora: Clapton F1 (80–85 dni), Clarina F1 (75–80 dni), Claforsa F1 (75–80 dni).

Z odmian brokułów prelegent mówił o wprowadzonej do uprawy w ubiegłym sezonie kreacji – Monclano F1 z odpornością na kiłę kapusty oraz o nowym mieszańcu na rynek warzyw świeżych – Monrello F1 – polecana do uprawy na zbiór jesienią, wyróżnia się drobnymi i wyrównanymi pąkami oraz kulistymi różami, które są wymagane na rynku warzyw świeżych. Ponadto pokazano odmianę Aerospace F1 (70–75 dni), przeznaczoną głównie do wczesnej uprawy wiosną, ale może być ona również sadzona jako poplon.

Spośród nowości pokazano m.in. mieszańce pod numerami: 3020, 3023 – dające obiecujące wyniki, takie jak wysoki plon i dobrą jakość róż, ale ich przydatność do uprawy w polskich warunkach wymaga jeszcze dodatkowych badań.

Wojciech Kopeć z firmy Yara Poland informował, że w uprawie kalafiorów stosowano m.in. nawóz Yara Mila Complex, wyróżniający się spośród innych wieloskładnikowych tym, że posiada dwie formy azotu, jest bezchlorkowy, oparty na siarczanie potasu, zawiera również fosfor w formie polifosforanów. Podkreślał on, że firma Yara Poland zaleca w uprawie kalafiorów dzielenie, nie tylko dawki azotu, ale również potasu – stosując po ok. 3 tygodniach od posadzenia rozsady w pole saletrę wapniowo-potasową – Unika Calcium. Ponadto W. Kopeć zalecał stosowanie dokarmiania dolistnego w uprawi kalafiorów m.in. w postaci nawozów z grupy Kristalon.

Andrzej Szymański z Grupy Producentów Rozsad Krasoń udzielali odpowiedzi na pytania dotyczące asortymentu sadzonek oraz sposobu ich dostarczania.

Zbigniew Chuchnowski z firmy Syngenta informował również o środkach ochrony roślin z oferty tej firmy. Spośród produktów zarejestrowanych w uprawie warzyw kapustnych omówił zastosowanie m.in. fungicydów: Scorpion 325 SC, Amistar Opti 480 SC oraz Ridomil Gold MZ 67,8 WG Pepite.

Brokuł Monrello F1

Tekst i fot. Aleksandra Andrzejewska

Więcej zdjęć w galerii.

Related Posts

None found

Poprzedni artykułUkraina bije rekordy importu jabłek
Następny artykułPosiedzenie sejmowej Komisji Rolnictwa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.