Jutro (22 listopada) w Skierniewicach odbędą się uroczystości poświęcone 65-leciu działalności instytytów ogrodniczych - czyli obecnego Instytutu Ogrodnictwa oraz jego poprzedników - Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa oraz Instytutu Warzywnictwa.
Jubileusz będzie okazją do przypomnienia osiągnięć insytutów oraz ich wpływu na rozwój polskiego ogrodnictwa na przestrzeni tych lat. W programie przewidziano uhonorowanie zasłużonych osób jubileuszowym medalem.
Obecnie Instytut Ogrodnictwa zatrudnia 470 osób, w tym 39 profesorów, 69 adiunktów i 46 asystentów. Jego laboratoria wysposażone są w najnowocześniejszy sprzęt, co pozwala prowadzić badania na najwyższym światowym poziomie.
Warto przypomnieć chociaż część osiągnięć tej jednostki naukowo-badawczej. W instytucie wyhodowano ponad 200 odmian roślin sadowniczych i warzywniczych, które trafiły do produkcji ogrodniczej w Polsce i są cenione przez konsumentów. Opracowano i wdrożonono do praktyki nowoczesne technologie przechowywania m.in. w kontrolowanej atmosferze (KA) i ultraniskiej koncentracji tlenu (ULO), dzięki czemu owoce i warzywa są dostępne na rynku przez cały rok. Naukowcy ze Skierniewic opracowali także kombajny do zbioru owoców miękkich.