Interaspa: ważne targi producentów szparagów i truskawek

11-12 stycznia br. w Hanowerze (północne Niemcy) odbyły się 6. międzynarodowe targi Interaspa 2012. Jednym z głównych organizatorów tych jedynych w swoim rodzaju targów jest p. Dietrich Paul, szef organizacji zajmującej się sprzedażą i dystrybucją szparagów na terenie Niemiec (Asparagus Handels- und Vertriebs GmbH).

– Produkcja szparagów jest bardzo ważną gałęzią niemieckiego ogrodnictwa i dlatego te targi uważamy za bardzo istotne dla osób związanych z ich produkcją, przygotowaniem do obrotu oraz dystrybucją – mówił  prezes organizacji – ponadto spotykamy się na tej imprezie już po raz szósty i z dumą stwierdzam, iż z roku na rok targi cieszą się coraz większą popularnością. Do roku 2008 spotkanie dla producentów szparagów i truskawek było częścią innych, dużych targów, jednakże pomysł wydzielenia tych dwóch grup roślin okazał się, według organizatorów, strzałem w dziesiątkę. – Zarówno szparagi, jak i truskawki to produkty wymagające dużej wiedzy w procesie produkcji, ale także ich przygotowanie do obrotu handlowego wymaga coraz bardziej zaawansowanych technologii – mówił jeden z wystawców– uczestnictwo w tych targach pozwala nam poznać problemy producentów i nasze technologie dostosować do ich potrzeb. Producent maszyn używanych do przygotowywania okrywanych folią redlin oraz sadzenia truskawek stwierdził, iż w ciągu 40 lat, od kiedy jego ojciec – Mr. C.J.A. Bastiaansen rozpoczął działalność w tym sektorze, bardzo wiele się zmieniło. Obecny właściciel Basrijs BV uważa, że jako wytwórca sprzętu niezbędnego w nowoczesnej produkcji musi podążać za potrzebami ludzi pracujących w polu na co dzień. Ponadto, co podkreślało wielu wystawców oferujących maszyny obierające i sortujące szparagi oraz służące do pakowania owoców miękkich, na przykład borówek, niezwykle ważne jest dostosowanie kosztu maszyny i stopnia jej zaawansowania do możliwości finansowych producenta i wielkości jego produkcji.

W tym roku na targach znalazły się stoiska 250 firm z Niemiec, Holandii i Belgii, ale także szereg przedstawicielstw firm międzynarodowych. W ciągu dwóch dni targi odwiedziło 2,8 tys. osób, w tym wielu ogrodników, którzy nawiązali tu dobre kontakty handlowe i podpisali kontrakty na zakup bądź to maszyn, bądź gotowych technologii dla swoich gospodarstw. Zdaniem organizatorów właśnie temu mają służyć te targi i takie są główne założenia ich kontynuacji. W przyszłym roku targi odbędą się ponownie w Hanowerze, w drugim tygodniu stycznia i już teraz wiadomo, iż zainteresowanie zarówno wystawców, jak i uczestników jest duże. Na targach przedstawiono najnowsze technologie począwszy od zakładania plantacji, jej prowadzenia, zbioru, poprzez wstępne schładzanie, po sortowanie i przygotowania ich do obrotu handlowego. Prezentowane sprzęty odpowiadały wymogom zarówno małych, rodzinnych gospodarstw, jak i firm zajmujących się tą gałęzią przemysłu na skalę towarową.

Dużą część wystawców stanowiły szkółki bądź hodowcy nowych odmian, zarówno szparaga, jak i owoców miękkich: truskawki, maliny i borówki. W przypadku szparaga na rok 2012 przygotowali oni kilka nowych, ciekawych odmian pochodzących z programów hodowlanych znanych międzynarodowych koncernów, to jest Bejo, Nickerson Zwaan, LimSeeds oraz Nunhems. Nowe, obiecujące odmiany truskawki stanowiły ofertę szkółek mających swoje przedstawicielstwa na rynku polskim: Vissers Aardbeiplanten B.V., Societa Agricola Vivai Mazzoni, Goosens Flevoplant BV oraz Planasa. Zdaniem obecnych na targach, zagranicznych przedstawicieli oferta odmianowa tutaj przedstawiona będzie również dostępna dla polskich producentów. Jedna z holenderskich szkółek: Schrijnwerkers proponowała uczestnikom nie tylko ofertę dotyczącą krzewów borówki w dużym asortymencie pojemników, ale także przetwory z jej owoców: 100% soki oraz dżemy i galaretki. Zdaniem właściciela szkółki jest to kolejny krok do przodu i wprowadzając na rynek nowe produkty nie tylko zachęca do spożywania owoców borówki, ale także propaguje zdrowe odżywianie i styl życia. Uczestnicy targów wielokrotnie pytali Holendra gdzie można kupić „borówkowe smakołyki” oraz czy uprawa krzewów borówki jest skomplikowana. Właściciel szkółki uważa, że borówkę może amatorsko uprawiać w ogrodzie każdy, gdyż presja ze strony patogenów i szkodników jest dość niska w porównaniu z np. maliną i zbyteczne jest stosowanie jakichkolwiek zabiegów ochrony.

(Więcej informacji – w najbliższych numerach czasopism „Hasło Ogrodnicze” i „Warzywa”).

Related Posts

None found

Poprzedni artykułZ MTAS. Warto odwiedzić…
Następny artykułCertyfikaty nie obowiązują

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.