Te oraz inne omawiane kreacje hodowlane można było obejrzeć na polu demonstracyjnym, gdzie odbyła się ponadto prezentacja mechanicznego zbioru brokułów.
Jak informował Kevin Walsh (fot. 2), specjalista zajmujący się w firmie Monsanto hodowlą warzyw kapustnych, nowe odmiany powstają w oparciu o oczekiwania zarówno producentów warzyw, jak i konsumentów. W przypadku brokułu głównymi cechami, jakie starają się uzyskać hodowcy, są: zdrowotność roślin, plenność oraz jakość róż, w tym także ich dobry smak oraz wysoka zawartość związków prozdrowotnych.
Fot. 1. Henryk Zając – gospodarz spotkania w Mosznej
Fot. 2. Kevin Walsh mówił o kierunkach hodowli i wynikach prac nad nowymi odmianami
W ostatnich latach prace hodowlane w firmie Monsanto skupiały się również na uzyskaniu odmian dedykowanych m.in. producentom zaopatrującym zakłady przetwórcze, które byłyby przydatne do zbioru mechanicznego i łatwe w różyczkowaniu (fot. 3). Wynikiem tych prac są dwie nowe odmiany brokułu, które będą wprowadzone na rynek w br. – SVR 1197 F1 (fot. 4) i SVR 1199 F1 (fot. 5). Róże obydwu kreacji są osadzone na długich pędach i cechują się dużym wyrównaniem. Są one wysoko osadzone, wzniesione ponad liście, a dodatkowo dzięki hodowli uzyskano zredukowane ulistnienie pędów, co znacznie ułatwia prace przy zbiorze (chwytanie pędów przez pasy transmisyjne i obcinanie róż).
Fot. 3. Nowe odmiany, dedykowane dla przemysłu przetwórczego, są m.in. łatwe w różyczkowaniu
Fot. 4. Nowe odmiany przystosowane do zbioru mechanicznego – SVR 1197 F1…
Fot. 5. …oraz SVR 1199 F1
Innymi nowatorskimi propozycjami tego hodowcy są dwie odmiany oferowane pod markami Bellaverde® (fot. 6) i Beneforte® (fot. 7). Pierwsza to kreacja brokułu łodygowego, u którego do zbioru przeznacza się róże z bocznych odrostów (po usunięciu róży głównej) osadzone na długich (ok. 15 cm), niedrewniejących pędach, które są przeznaczone do spożycia wraz z różami. Cechują się one słodkim, łagodnym smakiem. Druga odmiana odznacza się z kolei podwyższoną zawartością związków prozdrowotnych, w tym głównie antyoksydantów, które mają duże znaczenie m.in. w profilaktyce przeciwnowotworowej. W stosunku do tradycyjnych odmian brokuły Beneforte® zawierają 3–4-krotnie więcej tych substancji.
Fot. 6. Nowatorska odmiana brokułu łodygowego Bellaverde® o smacznych, słodkich pędach
Fot. 7. Beneforte® – to nowa propozycja brokułu o zwiększonej zawartości antyoksydantów
[NEW_PAGE]Spośród innych nowości podczas spotkania zaprezentowano dwie odmiany będące jeszcze w fazie testów hodowlanych, funkcjonujące pod numerami SVR 1002 F1 i SVR 1017 F1. Pierwsza jest propozycją do zaopatrzenia zakładów przemysłowych latem i jesienią, a jej głównymi atutami są plenność, duże wyrównanie róż i silny system korzeniowy. Drugi mieszaniec jest rekomendowany do uprawy na zbiory od drugiej połowy czerwca do późnej jesieni. Ciężkie i wypukłe róże są przydatne zarówno dla przemysłu, jak i do sprzedaży na rynku warzyw świeżych.
Uczestnicy spotkania z zainteresowaniem przyglądali się także pokazowi mechanicznego zbioru brokułów (fot. 8, 9) przy użyciu prototypowej, jednorzędowej maszyny współpracującej z ciągnikiem, którą skonstruowano w holenderskiej firmie Tumoba we współpracy ze specjalistami z koncernu Monsanto.
Fot. 8. Prototypowa maszyna do mechanicznego zbioru brokułów
Fot. 9. Długie pędy ułatwiają zbiór mechaniczny
Anna Maciejuk
Fot. 1-9 A. Maciejuk
Artykuł pochodzi z numeru 2/2013 Hasła Ogrodniczego