Dzień ogórka partenokarpnego w Russowie

17 lipca w gospodarstwie Anny i Dariusza Kąkolów w Russowie koło Kalisza odbył się Dzień ogórka partenokarpnego w uprawie polowej zorganizowany przez firmę Monsanto (marka Seminis) przy współudziale firm Bayer Polska i Yara Poland.
Państwo Kąkol zajmują się uprawą ogórków polowych oraz prowadzą własną kwaszarnię w Czajkowie. W tym sezonie wegetacyjnym zdecydowali się na uprawę odmiany partenokarpnej Monisia F1 na powierzchni 2,3 ha.
 
Anna i Dariusz Kąkolowie oraz Mariusz Kąkol (od prawej) i Marcin Piechota z firmy Monsanto
 
Mariusz Kąkol reprezentujący firmę Monsanto szczegółowo omów bieżące warunki produkcyjne. − Nasiona odmiany Monisia F1 zostały wysiane bezpośrednio do gruntu 12 maja (37 tys. nasion/ha), z kolei pierwszy zbiór handlowy odbył się po 45 dniach (29, 30 czerwca) od wysiewu nasion. Aby usprawnić ogórkowe „żniwa” w gospodarstwie państwa Kąkol wykorzystywany jest tzw. samolotowy system zbioru. Zbiór ogórków odbywa się co dwa dni i trwa 6, 7 godzin. Obecnie cena ogórków w przemyśle przetwórczym waha się od 1,8 do 2 zł/kg. Skutkiem warunków atmosferycznych, jakich doświadczamy w bieżącym sezonie, jest przyspieszona o dwa tygodnie wegetacja roślin. Już końcem czerwca na plantacjach ogórków zaobserwowałem również wysoką presję wciornastka i zmiennika lucernowca – mówił M. Kąkol.
 
Mariusz Kąkol z firmy Monsanto (marka Seminis) mówił o bieżących warunkach uprawy ogórka polowego

Jak twierdzi Marcin Piechota, Specjalista ds. Doświadczeń z firmy Monsanto  − największą zaletą tej wczesnej odmiany jest wysoki potencjał plonotwórczy. – Przez wiele lat utarło się przekonanie, że ogórki partenokarpne nie nadają się do kwaszenia. Mit ten został obalony przez prowadzone przez kilka lat doświadczenia w COBORU (Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych), gdzie sprawdzaliśmy przydatność do kwaszenia odmian testowanych w uprawie polowej. Z doświadczeń wynika, że jest to cecha dotycząca odmiany. Często odmiany partenokarpne miały lepszą przydatność do kwaszenia niż odmiany o wolnym zapyleniu. Jedna z takich odmian jest Monisia F1, która jest ogórkiem nowej generacji – przekonywał M. Piechota.
 
Odmiana Monisia F1

Radosław Suchorzewski z firmy Bayer Polska mówił o ochronie chemicznej ogórków w uprawie polowej. W bieżącym sezonie produkcyjnym producenci warzyw zmagali się z długo utrzymującą się wysoką temperaturą powietrza oraz brakiem opadów. Dlatego też do tej pory nie występowały problemy z mączniakiem rzekomym na ogórkach. Tymczasem w połowie lipca pojawiły się intensywne opady deszczu, a temperatura powietrza oscylująca na poziomie 18−20°C − takie warunki idealnie sprzyjają rozwojowi tej choroby. Dlatego z portfolio firmy Bayer prelegent wyróżnił m.in. produkt Infinito 687,5 SC, o działaniu zapobiegawczym i interwencyjnym.
 
Radosław Suchorzewski mówił fungicydzie Infinito 687,5 SC
 
Efektywność nawożenia ogórków była tematem wystąpienia Wojciecha Kopeć z firmy Yara Poland. Na podstawie wyników analizy gleby wykonanej w kwietniu  przygotowano indywidualny program nawożenia. Dwa tygodnie przed siewem nasion do gruntu zastosowano superfosfat w ilości 200 kg/ha oraz nawóz YaraMila Complex (500 kg/ha; 12% N, 11% P2O5 i 18% K2O), granulowany o dobrej rozpuszczalności w wodzie. Pogłównie zastosowano 250 kg nawozu YaraLiva Nitrabor (6 czerwca) i 200 kg Unika Calcium (2 lipca). Około trzy tygodnie po wschodzie nasion zastosowano dolistny preparat krzemowy YaraVita Actisil (1l/ha), poprawiający kondycję roślin. Z kolei w okresie dorastania owoców zastosowano saletrę wapniową przemiennie z nawozem YaraLiva Superba Mikromix. Seria YaraVita wyróżnia się produktami bogatymi w mikroelementy. Do jednych z nich należy YaraLiva Thiotrac silnie skoncentrowana, płynna formulacja, zawierającą czystą siarkę (200 g/l).
 
Wojciech Kopeć mówił o efektywnym nawożeniu ogórka polowego

Podczas Dnia ogórka w Russowie, można było zobaczyć pracę kombajnu do zbioru ogórka. Na poziomych platformach leżą pracownicy (łącznie 28 osób), którzy zrywają owoce i odkładają je na znajdujący się przed nimi przenośnik taśmowy, z niego ogórki trafiają na przenośnik pionowy i transportowane są dalej taśmą załadowczą na przyczepę.
 
Zbiór owoców w systemie samolotowym pozwala na ograniczenie uszkodzeń mechanicznych pędów
 
Przez dwa tygodnie z dwuhektarowej plantacji zebrano 30 ton ogórków
 
Tekst i fot. Anna Wilczyńska

Related Posts

None found

Poprzedni artykułNiemcy zbiorą 122 300 ton truskawek
Następny artykułWyższe dopłaty do paliwa rolniczego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.