W gospodarstwie Adama Pietrzyka w Charsznicy odmiany firmy Bejo Zaden Poland omawiał Bartosz Pytkowski, przedstawiciel tego koncernu. Z oferty kapust rekomendowanych do przetwórstwa zwrócił on uwagę na nowego mieszańca Passat F1 (fot. 1) o 115-dniowej wegetacji i bardzo krótkim głąbie wewnętrznym. Główki o masie około 5 kg przeznaczone są do letniego i jesiennego kwaszenia. Inną odmianą z tego segmentu, która może zainteresować producentów, jest Typhoon F1 o 150-dniowej wegetacji i ok. 5-kilogramowych główkach przydatnych do krótkiego przechowywania (do 3 miesięcy). Spośród kreacji przeznaczonych do przechowywania pokazano m.in. odmiany: Expect F1, Sircon F1 oraz Impala F1. Pierwsza cechuje się dużą zdrowotnością, druga, ze względu na silny wigor i mocny system korzeniowy, dobrze sprawdza się w uprawie na słabszych stanowiskach. Z kolei Impala F1 wyróżnia się znaczną odpornością na bakterie z rodzajów Xanthomonas i Pseudomonas.
W gospodarstwie Anny i Rafała Majow w Ciszowicach zaprezentowano odmiany z oferty firmy Clause Polska. Robert Sekrecki reprezentujący to przedsiębiorstwo zwrócił uwagę na mieszańca Brigadier F1 (ok. 130 dni wegetacji). Jego główki o masie 6–8 kg przeznaczone są do kwaszenia (dla przemysłu) późną jesienią oraz zimą i można je przechowywać aż do lutego. Kiszonka charakteryzuje się wysoką jakością, dużą zawartością witaminy C i cukrów. Z innych propozycji do kwaszenia przedstawiono m.in. średnio wczesnego mieszańca Centurion F1 oraz odmianę Bravo F1 o lekko spłaszczonych główkach odpornych na pękanie. Zaprezentowano także mieszańca Squadron F1 (fot. 2) o 140−150-dniowej wegetacji, przeznaczonego do długiego przechowywania. Tworzy on lekko spłaszczone główki osiągające masę 2,5−4 kg. Na poletkach można było zobaczyć należącą do tego segmentu odmianę Marabou F1, która, ze względu na silny system korzeniowy, dobrze znosi trudne warunki uprawowe, w tym m.in. suszę.
Fot. 2. Odmiana Squadron F1 o lekko spłaszczonych główkach
Małgorzata Zadura oraz Piotr Różański z firmy Nickerson Zwaan promowali kolekcję odmian zorganizowaną w gospodarstwie Tomasza Kruszca w Swojczanach. Znalazła się w niej m.in. najnowsza propozycja tego hodowcy – odmiana Satie F1 (130−140 dni wegetacji) dedykowana do zaopatrzenia rynku warzyw świeżych i dla przemysłu. Mieszaniec ten tworzy wysoko osadzone na głąbach główki o masie 3−6 kg, które można zbierać mechanicznie i przechowywać do kwietnia. Jest odporny na patogeny z rodzaju Fusarium i Xanthomonas. Kolejną zaprezentowaną kreacją był Taurus F1 (100−110 dni) o 4−6-kilogramowych główkach i smacznych, słodkich liściach. Można było także obejrzeć znaną już odmianę Adson F1 (140 dni), przeznaczoną do zaopatrzenia przemysłu przetwórczego. Jej kuliste główki osiągają masę 4−6 kg. Wysoka zawartość suchej masy, krótki głąb i biała barwa wnętrza główek predysponują je do kwaszenia.
[NEW_PAGE]Na poletkach demonstracyjnych w gospodarstwie Stanisława Kruszca w Charsznicy odmiany oferowane pod marką Seminis prezentował Łukasz Rycombel, przedstawiciel firmy Monsanto. Zwrócił on uwagę na nowego mieszańca polecanego do kwaszenia – Menzania F1 (125 dni). Odmiana tworzy bardzo duże główki (7−8 kg), bez tendencji do pękania, o smacznych, słodkich i kruchych liściach. Do bardzo długiego przechowywania przydatny jest mieszaniec Furious F1 (155−160 dni; fot. 3) o 4−5-kilogramowych główkach, które zachowują naturalny, zielony kolor liści przez cały okres przechowywania (aż do czerwca). Dobrą trwałością przechowalniczą cechuje się także odmiana Kolia F1 (140 dni), przeznaczona do jesiennego kwaszenia. Jej główki osiągają masę 4–8 kg, a liście wyróżniają się delikatną strukturą i są smaczne. Nowością w segmencie kapust rekomendowanych do przechowywania jest mieszaniec testowany pod numerem RX 0585 3389 F1. Odmiana ta o okresie wegetacji wynoszącym 120–125 dni tworzy małe główki (o masie 1,5−3 kg), odpowiadające zapotrzebowaniu supermarketów.
Fot. 3. Główka odmiany Furious F1 jest wysoko osadzona na głąbie
W gospodarstwie Piotra Gajdy w Miechowie- Charsznicy Władysław Tokarczyk i Zygmunt Siekacz przedstawili kolekcję odmian firmy Syngenta. Jedną z nowych propozycji tego hodowcy jest średnio wczesny mieszaniec Flexton F1 (85–95 dni wegetacji), dedykowany głownie dla przetwórstwa. Rośliny tej odmiany tworzą silny system korzeniowy oraz wysoko osadzone, wyrównane główki, osiągające masę do 7 kg i odporne na pękanie. Spośrod znanych już propozycji, polecanych do kwaszenia, można było obejrzeć m.in. odmiany Novoton F1, Liberator F1, Ramkila F1 czy Kingstonia F1. W segmencie kapust polecanych do długiego przechowywania (nawet do maja) znalazły się m.in. odmiany Zenon F1, Socrates F1 i Kilaton F1. Nowością będącą jeszcze w fazie testów jest odmiana pod numerem SGW 0125 F1. Ten późny mieszaniec tworzy główki o masie 3−3,5 kg, które można przechowywać do końca marca. Prawdopodobnie w przyszłym roku na rynku pojawi się nowa odmiana Prodikos F1, przeznaczona do bardzo długiego przechowywania, o ok. 3-kilogramowych główkach zachowujących zieloną barwę po przechowaniu.
Joanna Klepacz-Baniak
Fot. 1-3 J. Klepacz-Baniak