Współorganizatorem pikniku była firma Agrarada, oferująca maszyny rolnicze. Niektóre z oferty np. pneumatyczny siewnik Monosem, urządzenie do formowania redlin i zagonów Grimme, deszczownię szpulową Ferbo Rain oraz kopaczkę do cebuli Holaras można było zobaczyć na polu podczas spotkania.
Marek Zieliński reprezentujący firmę Syngenta przypomniał charakterystykę odmian cebuli z oferty tej firmy. Zachęcał do obejrzenia na polu odmiany Vision F1, w typie Rijnsburger przeznaczonej do długiego przechowywania. Pomimo niesprzyjających wzrostowi roślin w tym sezonie warunków pogodowych, na polu można było zobaczyć, że obsada roślin jest bardzo dobra, a średnica cebul ma zadowalającą wielkość.
Na polu w Kobylnicy można było obejrzeć m.in. odmianę Vision F1
Ponadto prelegent zachęcał do uprawy nowej odmiany Progression F1, również przezanczonej do długiego przechowywania. Informował, że w ofercie firmy dostępne są także dwie odmiany w typie hiszpańskim – odmiana ustalona Bratko oraz mieszańcowa Banko F1. Przypomniał, że odmiany w tym typie nie nadają się do długiego przechowywania, ale ze względu na wysoki potencjał plonotwórczy, produkując cebulę do przetwórstwa, warto w swoim gospodarstwie uwzględnić te odmiany.
Przemysław Urbaniak z firmy Syngenta udzielał porad dotyczących ochrony cebuli i innych warzyw. Informował o rozszerzeniu rejestracji herbicydu Boxer 800 EC, którego substancją czynną jest prosulfokarb. Jest to środek stosowany doglebowo i nalistnie, przeznaczony do selektywnego zwalczania niektórych rocznych chwastów jedno- i dwuliściennych w zbożach ozimych, ziemniakach, cebuli, porze, czosnku, marchwi, pietruszce korzeniowej, pasternaku, selerze korzeniowym i naciowym, chrzanie, bobiku, grochu pastewnym, łubinie (białym, żółtym i wąskolistnym), soczewicy, słoneczniku, soi. P. Urbaniak zajmuje się również doświadczeniami z preparatem Scorpion 325 SC; informował on, że poza ograniczaniem tych chorób, które są podane w etykiecie tego środka, wykazuje on szerszą skuteczność i dlatego plantatorzy wysoko go oceniają.
Wojciech Kopeć z firmy Yara Poland informował, że w ofercie tej firmy znajduje się ponad 200 produktów do stosowania przedsiewnie i pogłównie, a także do nawożenia dolistnego oraz do fertygacji. W uprawie cebuli polecał stosowanie nawozu wieloskładnikowego, bezchlorkowego – YaraMila Complex; drugi nawóz, który warto stosować w uprawie tego warzywa, to zawierający azot, wapń i potas – Unika Calcium. Wyjaśniał on znaczenie poszczególnych składników na wzrost cebuli. Ponadto rekomendował do stosowania w cebuli nowy nawóz KristaLeaf Foto – jest to produkt do stosowania dolistnego, poprawiający jakość liści i aktywność aparatu asymilacyjnego (fotosyntezy): regeneruje rośliny po okresach niesprzyjających wegetacji (np. po uszkodzeniach herbicydowych); zmniejsza skutki wysokiego pH podłoża (chlorozy); zwiększa i podtrzymuje sprawność liści w okresach intensywnej produkcji asymilatów, co sprzyja wysokim plonom i dobrej kondycji roślin. Zawiera: azot, fosfor, potas, magnez, siarkę, żelazo oraz molibden.
Tekst i fot. Aleksandra Andrzejewska