Uczestnicy spotkania zwracali uwagę, że w tym sezonie wysoką skutecznością wykazały się herbicydy doglebowe (Stomp 330 EC, Stomp Aqua 455 CS), ale na niektórych polach wystąpił problem z wtórnym zachwaszczeniem m.in. szarłatem szorstkim, rdestami, wilczomleczem, powojem polnym czy psianką czarną. – Niestety nie wszystkie gatunki chwastów można efektywnie zwalczyć w uprawie cebuli w późniejszych fazach rozwoju roślin. Na niektóre jedynym sposobem jest zwalczanie w przedplonie poprzedzającym uprawę cebuli – zaznaczał doradca.
W przypadku zwalczania najgroźniejszych chorób cebuli, prelegent wskazywał na układowy środek Signum 33 WG oraz Cabrio Duo 112 EC. Informował, że w „kraju wiatraków” to standardy do zwalczania mączniaka rzekomego a także Stemphylium. W Holandii uwzględnia się w zabiegach fungicydowych środki zawierające mankozeb i chlorotalonil (stosuje się je przemiennie), ponieważ dowiedziono, że taki sposób aplikacji przeciwdziała powstawaniu odporności sprawców chorób.
Mówiąc o problemie zwalczania wciornastka w uprawie cebuli doradca podpowiadał, że szkodnik uaktywnia się w czasie upalnej pogody. Zalecał wykonanie co najmniej 3 zabiegów przeciwko temu szkodnikowi – z tym, że w przeciągu 12 dni. Taka strategia, jego zdaniem, pozwala unieszkodliwić nie tylko osobniki dorosłe, ale również młodsze stadia rozwojowe. Ekspert informował, że skuteczny w zwalczaniu tego szkodnika jest preparat SpinTor 240 SC. Mówił on również, żeby w zabiegach ochrony roślin nie łączyć fungicydów z insektycydami oraz z nawozami dolistnymi, a raczej starać się wykonywać te zabiegi oddzielnie lub dokładnie sprawdzać etykiety czy istnieje możliwość ich łącznego stosowania.
Marcin Chojecki oraz Maciej Wita z firmy BASF zwracali uwagę na dużą presję chorób po ostatnich, ulewnych opadach deszczu. Do zwalczania mącznika rzekomego w uprawie cebuli przedstawiciele firmy polecali Cabrio Duo 112 EC – zawierający dwie substancje czynne – dimetomorf oraz piraklostrobinę. Jest to środek wgłębny, lokalnie układowy i translaminarny, do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego. Szerokim spektrum zwalczania patogenów grzybowych w uprawie cebuli wykazuje się również układowy środek Signum 33 WG, do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego, zawierający również dwie substancje czynne – piraklostrobinę oraz boskalid – mówił M. Chojecki. Spośród substancji czynnych herbicydów podkreślano znaczenie pendimetaliny w przedwschodowym zwalczaniu chwastów w cebuli. Tę substancję czynną w unikatowej formie zawiesiny kapsuł w cieczy przeznaczonej do rozcieńczania wodą ma niedawno wprowadzony na rynek produkt Stomp Aqua 455 CS.
O żywieniu cebuli mówił Włodzimierz Prus z firmy ADOB. Zwracał uwagę, że nawozy ADOB 2.0 zawierają mikroskładniki pokarmowe schelatowane biodegradowalnym czynnikiem chelatującym IDHA, aby dostarczyć roślinom lepiej przyswajalnych mikroskładników pokarmowych o dłuższym okresie działania. Roślina pobiera ich więcej i przez dłuższy czas. Formuła płynnych nawozów typu ADOB 2.0 została dodatkowo wzbogacona o biodegradowalne tensydy. Dzięki temu obniżone zostało napięcie powierzchniowe cieczy roboczej i wzrosła efektywność pokrycia blaszki liściowej podczas oprysku. W żywieniu cebuli prelegent zwrócił uwagę na chelat miedzi, który pozytywnie wpływa na jakość zawiązywanych główek i trwałość łuski.