Z kilkunastu zaprezentowanych odmian wiele miało okazałe główki, pomimo że plantacja nie była nawadniana, a podkreślić należy, że na Kujawach w bieżącym okresie wegetacyjnym susza zebrała swoje żniwo. Uwagę producentów cebuli szczególnie przyciągały odmiany: Banko (typ hiszpański), Vision F1 (Rijnsburger), Mission F1 (Rijnsburger), Bratko F1 (typ hiszpański).
Jak podkreślali Marek Zieliński, Zenon Małek oraz Zygmunt Siekacz z firmy Syngenta, poza odpowiednim doborem odmiany do produkcji duże znaczenie w uprawie tego warzywa ma agrotechnika i ochrona roślin przed chorobami i szkodnikami. Przedstawiciele Syngenta przypominali rolę odpowiedniego płodozmianu. Informowali także o możliwościach ochrony z wykorzystaniem preparatów firmy Syngenta. W tym zakresie wiele pytań dotyczyło dopuszczonego do stosowania w cebuli m.in. przeciwko alternariozie fungicydu Scorpion 325 SC.
Ponadto w spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele firmy Caldena, która na polskim rynku oferuje nawozy do dokarmiania dolistnego pod marka Agravita oraz firmy Agrarada oferującej sprzęt do produkcji warzyw – do cebuli np. deszczownie Ferbo, kopaczki Holaras, kosze przyjęciowe Grimme, technikę przechowywania Tolsma.
Więcej w naszych czasopismach –miesięcznikach „Warzywa” i „Hasło Ogrodnicze”.
Marek Zieliński prezentuje cebulę odmiany Banko.
Tekst i fot. dr inż. Marcin Bartczak
Więcej zdjęć ze spotkania w galerii.