Wim van der Heijden z firmy Nickerson-Zwaan przybliżył uczestnikom tego szkolenia światowe trendy w hodowli cebuli i handlu tym warzywem. Jako podstawowe przyczyny różnić w wielkości plonów cebuli między poszczególnymi krajami (od średnio 12 t/ha w Indiach do 56 t/ha w Stanach Zjednoczonych) prelegent wskazał zaopatrzenie roślin w wodę, warunki glebowe oraz wybór odmiany (udział odmian mieszańcowych w rynku).
Zdaniem holenderskiego przedstawiciela firmy Nickerson-Zwaan spożycie cebuli na świecie ma tendencję wzrostową (do 2050 r. z aktualnych 6,4 kg/osobę ma zwiększyć się do 9,5 kg/osobę). Tendencja ta w połączeniu ze stałym wzrostem liczebności populacji ludzkiej jest dobrym prognostykiem dla rozwoju produkcji cebuli na całym świecie w tym również w Polsce.
Wim van der Heijden (Nickerson-Zwaan)
Wiesław Jakubowski i Piotr Manista przedstawili wielkopolskim plantatorom ofertę odmian cebuli firmy Nickerson-Zwaan na rozpoczynający się sezon. Dla producentów uprawiających cebulę do długiego przechowywania W. Jakubowski polecał szczególnie mieszańce Cenrtro F1, Dormo F1, Firmo F1 i Vento F1 a także odmianę ustaloną Rijnsburger 5. Natomiast do obierania i krótszego przechowywania przedstawiciel firmy rekomendował odmiany typu amerykańskiego: Meranto F1, Lorenzos F1, Dacapo F1 i Franzisco.
Wiesław Jakubowski (Nickerson-Zwaan)
Bardzo ważnym aspektem uprawy cebuli jest jej ochrona przede wszystkim przed chwastami, ale również przed chorobami i szkodnikami. Adam Prabucki przybliżył biorącym udział w szkoleniu producentom ofertę preparatów firmy BASF zarejestrowanych do stosowania w uprawie cebuli.
Adam Prabucki (BASF)
Na zakończenie spotkania Michał Laszczyński z firmy K+S Polska omówił rolę potasu, magnezu i siarki w roślinach oraz przedstawił wpływ nawożenia tymi pierwiastkami na wielkość i jakość plonu cebuli. Przedstawiciel koncernu K+S Polska zarekomendował plantatorom cebuli dwa nawozy potasowe. Pierwszy z nich – KaliSOP to źródło potasu i siarki (50% K20 i 45% SO3), natomiast drugi – Patentkali oprócz potasu i siarki zawiera również magnez (30% K20, 10% MgO, 42% SO3).
Michał Laszczyński (K+S Polska)
Aleksandra Czerwińska-Nowak
Fot. A. Czerwińska-Nowak