Agro Akademia Warzywnicza BASF

Koncern BASF we współpracy z firmami Hazera Poland oraz Adob, Agro Jurek (dystrybutor maszyn rolniczych), Agrotop Kaczmarek, John Deere i Gospodarstwo Ogrodnicze T. Mularski zorganizowały 26 stycznia w Proszowicach spotkanie dla producentów warzyw polowych.

Marcin Chojecki, przedstawiciel firmy BASF, omówił możliwości ochrony warzyw przed chwastami i chorobami. Z szerokiego wachlarza preparatów chwastobójczych prelegent polecił stosowanie Stomp Aqua 455 CS, który w swym składzie zawiera pendimetalinę. Herbicyd ten jest środkiem w formie zawiesiny kapsuł w cieczy przeznaczonej do rozcieńczania wodą, stosowanym doglebowo lub nalistnie, przeznaczonym do zwalczania rocznych chwastów dwuliściennych i jednoliściennych w uprawie truskawki, cebuli, marchwi oraz grochu jadalnego. Godnym uwagi jest fungicyd Cabrio Duo 112 EC (dimetomorf, piraklostrobina), który do ub. r. był zarejestrowany w uprawie ziemniaków, obecnie można go stosować także w celu ochrony upraw warzyw takich jak.: ogórek, sałata, cebula, pomidor. Innym fungicydem, na który zwrócono uwagę, jest Signum 33 WG. Preparat ten zawiera piraklostrobinę oraz boskalid, o działaniu systemicznym do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego w zwalczaniu chorób grzybowych w wielu gatunkach warzyw m.in. w cebuli, kapusty głowiastej, marchwi, pasternaku, pietruszki korzeniowej, buraka ćwikłowego, selera korzeniowego, szczypiorku, brokułu, kalafiora. Marcin Chojecki podczas wystąpienia w Proszowicach zwrócił także uwagę na znany fungicyd Rovral Aquaflo 500 SC (zawiera iprodion), o działaniu kontaktowym. W uprawie kapusty głowiastej jest stosowany do ochrony przed czernią krzyżowych.


Marcin Chojecki z firmy BASF

Piotr Manista i Piotr Różański, z firmy Hazera Poland omówili bogatą paletę odmian warzyw. Z oferty rzodkiewki P. Manista zwrócił uwagę na wczesną odmianę Autella F1, polecaną do upraw pod osłonami. Dla producentów, którzy uprawiają rzodkiewkę od wiosny do jesieni, prelegent zarekomendował mieszańca Florella F1, który tworzy atrakcyjne, błyszczące zgrubienia, o krótkim i cienkim ogonku. Dość elastyczną co do terminu siewu jest także odmiana Melito F1, która tworzy wyrównane, kuliste, intensywnie czerwone zgrubienia o średnicy 35-45 mm. Piotr Różański omówił ciekawe propozycje pomidora, sałaty, papryki i marchwi. Wśród asortymentu pomidora malinowego polecanego do uprawy tunelowej polecił m.in. odmiany V404 F1, Kwintella F1. Obie odmiany wyróżnia aromatyczny zapach i nietuzinkowy smak. Z propozycji papryki czerwonej w typie blok wyróżnił dwa mieszańce: Predator F1 (200-250 g, masa owocu) i Crimson King F1 (250-300 g).


Piotr Manista z firmy Hazera



Piotr Różański z firmy Hazera

Włodzimierz Prus z Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Consultingowego Adob omówił znaczenie mikroelementów w uprawie warzyw. Rodzinna firma ADOB, z 25-letnim stażem na rynku, jest znanym od wielu lat dostawcą nawozów, głównie do nawożenia dolistnego. W swej ofercie przedsiębiorstwo to posiada m.in.: chelaty z grupy EDTA, IDHA, HBED oraz DTPA. Jak twierdzi prelegent są to nawozy jednoskładnikowe, w zależności od typu dostępne w formie płynnej i stałej, aplikowane doglebowo, dolistnie oraz stosowane w przypadku upraw bezglebowych. Schelatowane mikroelementy (m.in. magnez, wapń, żelazo) bardzo szybko docierają do komórek rośliny. Cechują się dużą skutecznością, ponieważ dogłębnie odżywiają rośliny oraz utrzymują je w zdrowiu i dobrej kondycji.


Włodzimierz Prus z firmy Adob

Tomasz Kozioł z firmy John Deere omówił znaczenie precyzyjnej ochrony warzyw stosowanej w rolnictwie w celu poprawy wyników uprawowych (obniżenie kosztów, zwiększenie wydajności). Łukasz Pudo z firmy Agro Jurek mówił o siewnikach pneumatycznych firmy Agrola Italiana, z kolei Łukasz Marciniak, przedstawiciel firmy Agrotop Kaczmarek przedstawił ofertę kombajnów do zbioru warzyw korzeniowych.


Tomasz Kozioł z firmy John Deere


Łukasz Pudo (od lewej; Agro Jurek) i Łukasz Marciniak (Agrotop)

W Sarnowie na Śląsku, znajduje się jeden z największych kombinatów szklarniowych „Bory Malinowskie” w Europie. Tam na łącznej powierzchni 46 ha uprawiane są pomidory i ogórki. Ponadto dynamiczny rozwój gospodarstwa i duże zapotrzebowanie na zakup „gotowej” rozsady, był kolejnym krokiem inwestycyjnym Marcina Mularskiego, przedstawiciela tego rodzinnego przedsiębiorstwa. Do niedawna specjalizacja w tej produkcji była związana z rozsadą warzyw uprawianych pod osłonami (pomidor, ogórek). Obecnie rodzina Mularskich intensywnie rozwija nową specjalizację związaną z produkcją rozsad warzyw polowych. W ub. sezonie wyprodukowano w nim około 90 mln szt. roślin. Jak poinformował M. Mularski, docelowo chcą osiągnąć 4 razy więcej. Przykładowo rozsada warzyw kapustnych jest oferowana w dwóch rodzajach tac, różniących się liczbą – 150 lub 240 otworów. W każdej komórce zamieszczony jest kanał drenażowy, który powoduje równomierny rozwój systemu korzeniowego w całej objętości bryły korzeniowej. Zawsze przed wysyłką rozsady do producenta, wykonywany jest test na sztywność roślin.


Marcin Mularski, producent profesjonalnej rozsady warzyw
 
Prof. dr hab. inż. Stanisław Mazur z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie przedstawił aktualny stan zagrożenia upraw warzyw przez agrofagi oraz omówił możliwości ich ograniczania.


Prof. dr hab. inż. Stanisław Mazur z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie

Więcej na łamach naszych czasopism: „Warzyw” i Hasła Ogrodniczego.

Tekst i fot. Anna Wilczyńska

Related Posts

None found

Poprzedni artykułOwoce i warzywa w II semestrze
Następny artykułTrzcina z Polski trafia na dachy m.in. w Niemczech, Danii i Anglii

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.