zwójkówki
Ochrona jabłoni. Porady na przełom sierpnia i września
Na przełomie sierpnia i września mogą wystąpić loty motyli szkodliwych zwójkówek. Owocom zagrażają przede wszystkim końcówka drugiego pokolenia zwójki siatkóweczki oraz drugie pokolenie zwójki bukóweczki. W przypadku z. bukóweczki, w rejonie centralnej Polski, obserwowaliśmy liczne odłowy szkodnika w III dekadzie sierpnia.
Nie tylko parch jabłoni, czyli uśpiona czujność
Początek tegorocznego sezonu wegetacyjnego nie był pod względem ochrony trudny, gdyż kwiecień i maj były raczej suche. Okres infekcji pierwotnych parcha jabłoni skończył się dość szybko. Mimo tego w niektórych sadach doszło do porażenia liści tą chorobą. Lustrując sady jabłoniowe 8 września w rejonie Sandomierza zauważyłam liczne plamy parcha jabłoni na liściach w szczytowej części pędów jednorocznych.
Zwójkówki (zwójki) liściowe – alert na 24.05
Zalecamy wykonanie zabiegów zwalczających zwójkówki (zwójki) liściowe na jabłoni (fot. 1). Znaczne ocieplenie wpływa na wzrost aktywności żerujących gąsienic zwójkówek (fot. 2). Skutecznie przeprowadzone zabiegi tuż po kwitnieniu wpłyną na spore ograniczenie liczebność kolejnych pokoleń tych szkodników, występujących na przełomie lipca i sierpnia oraz we wrześniu.
Zwójki zimujące w stadium gąsienicy
W okresie po kwitnieniu jabłoni należy podczas lustracji kwater zwrócić uwagę na możliwość występowania różnych gatunków zwójkówek. Mogą one być powodem poważnych strat w produkcji.
Zwójka różóweczka i inne gatunki zimujące w postaci jaj
Zwójka różóweczka jest typowym polifagiem. Może występować na wielu gatunkach roślin sadowniczych. Zasiedla jabłonie, grusze, śliwy oraz może występować na krzewach jagodowych – porzeczkach, malinach czy agreście. W rejonie Centralnej Polski w ostatnich latach obserwuje się liczne występowanie tego gatunku.
Zwalczanie zwójek liściowych
Rozwój drzew i przebieg warunków atmosferycznych mobilizuje nas do poświęcenia uwagi zwalczaniu i tej grupy szkodników. Skład gatunkowy zwójek liściowych jest swoisty dla danego rejonu sadowniczego, a nawet dla konkretnego siedliska - sadu. Nie jest on stały i wraz z czasem i zmianami w ekosystemie także ulega powolnym lub szybkim zmianom. W związku z tym ustalenie składu gatunkowego i przewidywania kierunku zmian tego składu jest podstawą zwalczania tej grupy szkodników.
Zwójki liściowe
Należąca do rzędu motyli rodzina zwójek jest bardzo liczna. W warunkach Polski reprezentuje ją około 400 gatunków. Z tego licznego grona w sadach i jagodnikach może pojawiać się około 20 gatunków, a przynajmniej kilka z nich stanowi duże zagrożenie dla upraw sadowniczych.
Zwalczanie zwójkówek przed zbiorem owoców
Zwójkówki liściowe mogą znacznie obniżyć jakość jabłek przed ich zbiorem. Z obserwacji wynika, że sadownicy coraz lepiej radzą sobie z ochroną owoców przed uszkodzeniami przez gąsienice tych szkodników. W ostatnich sezonach letnie (drugie) pokolenia dwupokoleniowych gatunków zwójkówek liściowych, które decydują o poziomie uszkodzeń owoców, były mniej liczne lub w ogóle ich nie notowano. Z tego powodu podczas zbiorów, liczba jabłek uszkodzonych przez gąsienice była niewielka.
Formy zimujące szkodników sadów
Wielkość populacji szkodnika(ów) w uprawach wieloletnich, a takimi są sady, zależy m.in. od liczebności i kondycji ich form zimujących (przetrwalnikowych). Dlatego też warto wiedzieć, jak one wyglądają, gdzie i jak zimują oraz co można zrobić, aby ich liczebność pomniejszyć (jeżeli zachodzi taka konieczność). Wiedza taka może być bardzo użyteczna, gdyż z jednej strony zabiegi wykonane po zbiorach, a przed ruszeniem wegetacji, stwarzają mniejsze zagrożenie dla środowiska, z drugiej zaś ograniczają potencjał początkowy agrofagów.
Zwójka koróweczka czy przeziernik jabłoniowy
Ważną grupą szkodników w sadach jabłoniowych są zwójka koróweczka i przeziernik jabłoniowiec, które wprawdzie nie występują powszechnie, ale ich nasilenie (szczególnie przeziernika jabłoniowca) wyraźnie wzrosło w kilku ostatnich latach. Problem szkodników kory i drewna nasilił się w związku z drastycznym ograniczaniem liczby insektycydów zarejestrowanych do walki z tymi owadami.