związek sadowników rp
Ruszył program promocji polskich jabłek na rynek Tajlandii i Malezji
Ruszył program promocji polskich jabłek na rynek Tajlandii i Malezji pt: „Dar polskich sadów. Jabłka z serca Europy”. Jako jedyny polski program prosty otrzymał dofinansowanie Komisji Europejskiej.
Związek Sadowników zwraca się do Ministra Rolnictwa – straty po gradobiciach są ogromne!
Związek Sadowników RP na swoim profilu zwraca się do Ministra Rolnictwa – skala strat po ostatnich gradobiciach jest ogromna. Niestety, większość upraw była nie ubezpieczona, bo takiej możliwości sadownicy i plantatorzy nie mieli… „A Minister Rolnictwa był zwyczajnie głuchy na nasze pisma, prośby i groźby łudząc się, że jakimś cudem nawałnice nie dotrą nad nasz kraj i nie będą siały spustoszenia” – pisze Związek.
Mirosław Maliszewski: Co sadzić? Spotkanie on-line 26.11.2020 – godzina 20:00
Skala karczowania sadów jest bardzo duża. Niemalże w każdym gospodarstwie usuwane są starsze, niedochodowe kwatery. Okres jesienno-zimowy to także czas podejmowania kluczowych decyzji, przede wszystkim tych dotyczących planowania produkcji i inwestycji.
Ministerstwo Rolnictwa do sadowników w sprawie odszkodowań
Związek Sadowników RP wystosował do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi kilka pism w sprawie zaległości wynikających z braku wypłat odszkodowań z tytułu wystąpienia wiosennych przymrozków i suszy w 2019 r.
Sadownicy: wytyczne GIS są nie do przyjęcia
W związku z ukazaniem się wytycznych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego dla producentów rolnych zatrudniających cudzoziemców przy pracach sezonowych dotyczących rozprzestrzenianiem się wirusa SARS COV-2 Związek Sadowników RP wystosował pismo, w którym zwrócił uwagę na kilka kwestii, które znacząco utrudniają lub całkowicie uniemożliwiają normalną pracę w gospodarstwach sadowniczych przez cudzoziemców według zaproponowanych wytycznych.
Reperkusje sadowniczych bolączek odczują konsumenci
Rosyjskie embargo i brak możliwości eksportu na tamtejszy rynek, niedobór pracowników sezonowych, konkurencja ze strony producentów z Ukrainy i nierówne relacje z przemysłem przetwórczym to w tej chwili największe bolączki polskich sadowników. W tym sezonie dołączył do nich jeszcze czynnik pogodowy. Niekorzystne warunki pogodowe, szczególnie wiosenne przymrozki przyczyniły się do redukcji zbiorów, co z kolei odbija się na cenach owoców, a tym samym na kieszeniach konsumentów.
K.Cybulak o działaniach ZSRP w sprawie umowy kontraktacyjnej
Zacznę ten komentarz od stwierdzenia, że nie było takiego sezonu, w którym żaden gatunek owoców nie zapłacił. Co się stało w tym roku? Co się stało z nami sadownikami? Czy przestaliśmy liczyć? Czy straciliśmy instynkt samozachowawczy? Chyba nikt nie potrafi zdiagnozować tej sytuacji, w której znaleźliśmy się poniekąd na własne życzenie.
Polski program promocji jabłek wybrany przez KE
Polski program „Czas na jabłka z Europy” znalazł się na liście programów dotyczących promocji produktów rolnych, które mogą zostać sfinansowane z funduszy unijnych. Program, złożony przez Związek Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej, dotyczy promocji polskich jabłek objętych Chronionym Oznaczeniem Geograficznym „jabłka grójeckie” i europejskich jabłek.
Po konferencji prasowej ZSRP w Moskwie
10 lutego w Moskwie na konferencji prasowej w Międzynarodowej Agencji Informacyjnej "Russia Today" prezes Mirosław Maliszewski wyraził nadzieję, że udana kampania informacyjna "Jabłka każdego dnia", pozwoli na ponowne podjęcie ścisłej rosyjsko-polskiej współpracy gospodarczej i na przywrócenie w niedalekiej przyszłości eksportu jabłek do Rosji do poziomu, który istniał przed sierpniem 2014 roku.
Związek Sadowników RP na konferencji prasowej w Moskwie
Taki tytuł nosi komunikat redakcji internetowej radia Głos Rosji.