zielony ład
Zielony Ład dla rodzinnych gospodarstw rolnych
Raport Organizacji ONZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa ogłoszony w 2014 roku Rzymie wskazuje, że rodzinne gospodarstwa rolnicze dostarczają ponad 80 proc. żywności produkowanej na świecie wykorzystując ok 75% gruntów. Wg wyników badań ogłoszonych w „Nature Zrównoważony Rozwój” małe rodzinne gospodarstwa nadal realizują model zrównoważonego rolnictwa.
Produkcja żywności, która nie niszczy planety
Rosnąca wrażliwość konsumentów na zmiany klimatyczne wywołuje oczekiwanie, że również rolnicy i producenci rolni będą wdrażać więcej pro-środowiskowych standardów w uprawie roślin oraz hodowli zwierząt.
Sztuczna inteligencja w rolnictwie
Ogólna wartość sztucznej inteligencji na rynku rolniczym będzie wzrastać z szacowanego 1 mld dolarów w 2020 r. do 4 mld dolarów do 2026 r., co oznacza że sektor sztucznej inteligencji w rolnictwie będzie zwiększał się o 25% rocznie między 2020 a 2026 r. Nie należy również zastanawiać się nad zainteresowaniem rolników technologią.
Wokół negocjacji dotyczących WPR
Europejscy rolnicy i spółdzielnie rolno-spożywcze poprosiły wiceprzewodniczącego Timmermansa o wyjaśnienie stanowiska Komisji w sprawie negocjacji dotyczących WPR.
GREEN DEAL – szansa czy zagrożenie? Webinarium już 2.12.2020
Czy GREEN DEAL (ZIELONY ŁAD) zmniejszy konkurencyjność polskiej i europejskiej produkcji owoców i warzyw? Zachęcamy do dyskusji podczas webinarium „GREEN DEAL – szansa czy zagrożenie?”, którego gościem specjalnym będzie dr Mirosław Korzeniowski, prezes Stowarzyszenia AgroEkoton. Jest to pierwsze z cyklu spotkań on-line „Od sadu do konsumenta”, którego partnerem jest firma BASF. Odbędzie się ono 2 grudnia o godzinie 20.00.
Chaos w opakowaniach w UE wyzwaniem dla sektora warzywno-owocowego
Jak prognozują eksperci Unii Europejskiej wraz z Unią Owocową, chaos i brak harmonizacji uregulowań prawnych dotyczących opakowań i ich recyclingu może prowadzić do marnotrawstwa żywności oraz utrudniać handel pomiędzy krajami UE. Eksperci opublikowali swoje stanowisko w odpowiedzi na mapę drogową Komisji Europejskiej dotyczącą „Przeglądu wymagań dla opakowań i innych środków zapobiegających powstawaniu odpadów opakowaniowych”
Konsorcja bakteryjne wsparciem dla rolnictwa
Innowacyjne badania prowadzone w Instytucie Ochrony Roślin – PIB mogą w przyszłości realnie wesprzeć poprawę zdrowotności gleby i odbudowę oraz utrzymanie naturalnej bioróżnorodności ekosystemów rolniczych. Mogą też przyczynić się do zmniejszenia zużycia herbicydów.
Nowe strategie, nowe wyzwania
O tym, jaki wpływ na polskie rolnictwo będą mieć strategie: „Od pola do stołu” oraz „Na rzecz bioróżnorodności”, opowiada dr hab. Roman Kierzek, prof. IOR – PIB, zastępca dyrektora ds. naukowo-badawczych w IOR – PIB.
IOR – PIB aktualizuje strukturę organizacyjną
Zmiany w strukturze Instytutu Ochrony Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego są odpowiedzią nauki na nowe europejskie regulacje dotyczące rozwoju rolnictwa.