woda
Wzrosną ceny wody
Gminy i przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne ustalają stawki opłat za wodę i ścieki na najbliższe 3 lata. Aż 94% gmin i przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych wnioskuje za wzrostem cen za wodę i ścieki.
Prawdopodobieństwo suszy wiosną – mniejsze niż przed rokiem
Po dość wilgotnym lecie i opadach śniegu zimą rezerwy wody są znacznie większe niż przed rokiem, a prawdopodobieństwo suszy wiosną jest dużo niższe.
Wsparcie dla tworzenia Lokalnych Partnerstw ds. Wody (LPW)
Przygotowanie polskiego rolnictwa na trwające zmiany klimatyczne jest zadaniem niezwykle potrzebnym i wymagającym zaangażowania nie tylko administracji wszystkich szczebli, ale przede wszystkim samych użytkowników wód, których decyzje bezpośrednio wpływają na ilość i jakość wody w rolnictwie i na obszarach wiejskich. Wobec panujących susz i braków wody, staje się ona dobrem wspólnym i to dobrem o znaczeniu strategicznym i w tym kontekście jej zasoby powinniśmy traktować jak dziedzictwo, ponieważ od naszych działań w gospodarowaniu wodą będzie zależała jakość życia dzisiejszego i przyszłych pokoleń zamieszkujących polską wieś.
Ponosimy odpowiedzialność za suszę
Obecny, niski stan wód oraz zapowiedzi meteorologów o niskim prawdopodobieństwie pojawienia się wystarczającej ilości opadów zapowiadają kolejny rok, w którym susza da bardzo mocno znać o sobie.
Rolnicy zwolnieni z opłat za wodę
W okresie, gdy susza rolnicza występuje na większości obszaru Polski, rolnicy są zwolnieni z opłat za pobór wody do 5 m sześciennych na dobę średnio w ciągu roku w ramach zwykłego korzystania z wód.
Nowy program nawodnień w rolnictwie
Resort rolnictwa zapowiada nowy system wsparcia - program nawodnień w rolnictwie. Na razie na ten cel jest przeznaczonych 400 mln zł. Wdrożenie systemu kosztować ma miliard złotych. W pierwszej kolejności wsparcie otrzymają gminy, które w ostatnich latach były najbardziej poszkodowane przez susze.
Czy w Polsce zabraknie wody?
W Polsce może zabraknąć wody w ciągu dwudziestu kilku lat, chociaż w niektórych miejscach już dzisiaj jest problem z dostępnością.
Susza w uprawie truskawki
Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - PIB w Puławach opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny stan zagrożenia suszą rolniczą dla następujących upraw: zbóż ozimych i jarych, rzepaku i rzepiku, buraka cukrowego, krzewów i drzew owocowych oraz truskawek.
Więcej dbałości o wodę
Od 1 stycznia 2018 r. wszystkie przedsiębiorstwa zajmujące się ogrodnictwem pod osłonami muszą przestrzegać nowej dyrektywy w sprawie oczyszczania resztek wody odprowadzanych do środowiska.
Atlas pozostałości pestycydów w wodach podziemnych
W Holandii opublikowano Atlas Wód Gruntowych z określonymi w niej pozostałościami pestycydów. Zawiera on lokalizacje i daty, w których pestycydy zostały znalezione. Dane będą wykorzystywane przez Zarząd ds. Ochrony Środowiska i Biocydów (CTGB) w celu monitorowania jakości wód podziemnych.