winiarstwo
Zbiory winogron w UE
Kryzys spowodowany COVID-19 rzuca cień na entuzjazm plantatorów winorośli wynikający z dobrych wskaźników zbiorów.
W oczekiwaniu na nową ustawę winiarską
Powinna być spójna z przepisami akcyzowymi, doprecyzowywać niektóre zagadnienia i nie pozostawiać pola do nadużyć. Mowa o nowej ustawie winiarskiej. Prace nad nią trwają w Ministerstwie Rolnictwa. Właśnie zakończył się etap konsultacji społecznych. Swoje uwagi do dokumentu zgłosił Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa. Szefowie firm zrzeszonych w organizacji nie ukrywają, że wiążą z tym aktem wielkie nadzieje.
Święto Młodego Wina w Sandomierzu
W nadchodzący weekend, 15–17 listopada w Sandomierzu, odbędzie się VII edycja Święta Młodego Wina, organizowana przez Sandomierskie Stowarzyszenie Winiarzy. Impreza, jak co roku będzie zwieńczeniem sezonu letniego, kiedy to okoliczne winnice mogą zaprezentować wysokiej jakości młode wino z tegorocznych zbiorów. Jest to świetny moment na zapoznanie się z pracą winiarzy, trwającą cały rok, jak i winiarskimi tradycjami z regionu Sandomierszczyzny.
W Polsce jest już ponad 200 winnic
Jeszcze dekadę temu w Polsce działało 26 producentów wina. Obecnie jest ich już ponad 200, łączna powierzchnia upraw przekroczyła 330 hektarów, a produkcja wina – 5,2 tys. hektolitrów.
Enoexpo 2018: jeśli wino, to także z Polski
W Krakowie już po raz 16. odbywają się Międzynarodowe Targi Wina – ENOEXPO® 2018. Trzydniowe wydarzenie rozpoczęło się 7 listopada. Oprócz win z różnych z różnych regionów świata (m.in. Włoch, Gruzji, Hiszpanii), prezentowane są także te powstające w polskich winnicach.
Deklaracje od producentów wina – do 31 sierpnia
KOWR przypomina, że producenci i przedsiębiorcy wyrabiający wino z winogron pozyskanych z upraw winorośli położonych na terenie Polski, wpisani do ewidencji Ośrodka, są zobowiązani do złożenia deklaracji w nieprzekraczalnym terminie do 31 sierpnia.
Ważny termin dla producentów wina
15 lipca upływa termin składania w KOWR wniosków o wpis do ewidencji producentów i przedsiębiorców wyrabiających wino.
20,9 litra wina na mieszkańca Niemiec
Obywatel Niemiec wypił średnio 20,9 litra wina w ostatnim roku uprawy winorośli. To o 0,2 litra mniej niż przed rokiem - poinformował we wtorek Niemiecki Instytut Wina (DWI). Od 2002 r. spożycie wina wynosi od 20 do 21 litrów na mieszkańca. Konsumpcja wina musującego pozostaje na stałym poziomie 3,5 litra na głowę na rok.
Najlepsze niemieckie winnice na interaktywnej mapie
Verband Deutscher Prädikatsweingüter (VDP), stowarzyszenie grupujące około 200 czołowych niemieckich winiarzy, przygotowało dla swoich klientów interaktywną mapę, na której rolnicy pokazują, gdzie rosną winogrona, z których powstają ich najlepsze wina.
Producenci wina – deklaracje do 15 stycznia
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przypomina producentom wina, że 15 stycznia upływa termin złożenia przez nich rocznych deklaracji.