wina owocowe
Rosja: rodzime wino podkreśla image władzy
Tak uważają władze Federacji Rosyjskiej. Właśnie zaczęło tam obowiązywać rozporządzenie premiera D. Miedwiediewa o zakazie zakupów zagranicznych win przez władze państwowe i samorządowe.
W ministerstwie rolnictwa o rynku wina
10 lipca w ministerstwie rolnictwa odbyła się konferencja "Rynek wina szanse i bariery rozwoju".
Polskie wina owocowe i cydr mają szanse zdobyć zagraniczne rynki
W ubiegłym roku wyprodukowano 98 mln litrów win owocowych. W tym roku po trzech kwartałach zanotowano prawie 15-proc. spadek. Kategoria ta jednak znacząco się zmienia: przestaje być kojarzona z tanimi trunkami, a w ofercie producentów coraz częściej pojawiają się wina wysokiej jakości. Przedstawiciele branży uważają, że polskie wina owocowe mogą uzupełnić ofertę win gronowych na rynkach zagranicznych. Prawdziwą polską specjalnością może być zaś cydr.
Producenci win owocowych skarżą się na wytyczne MF
Producenci win owocowych skarżą się na wytyczne MF i ostrzegają, że 4-krotny wzrost akcyzy na ich wyroby może doprowadzić do spadku ich konkurencyjności, a przemysł winiarski narazić na milionowe straty. MF odpowiada, że akcyza jest naliczana zgodnie z prawem.
Polskim producentom win owocowych nie grozi „niebezpieczeństwo”
W związku z informacjami przekazywanymi przez Polską Radę Winiarstwa w sprawie „niesprawiedliwych wytycznych" Ministerstwa Finansów odnośnie do klasyfikacji taryfowej napojów alkoholowych, informujemy, że prezentowane poglądy są nieprawdziwe i niewłaściwe.
Krajowa branża winiarska obawia się wzrostu akcyzy
Wzrost akcyzy o ponad 400 proc. i podwojenie ceny butelki w sklepie. Takie konsekwencje może mieć zmiana kwalifikacji wyrobów spirytusowych, do których przychyla się resort finansów. Krajowa branża winiarska podkreśla, że małe firmy mogą przez to zniknąć z rynku, a duże – zamiast z krajowych owoców zaczną produkować z importowanych.