uprawa warzyw
Biorozwiązania dla warzyw i rozsady w gruncie i pod osłonami. Zaproszenie na webinarium.
W czwartek, 25 lutego 2021 roku, odbędzie się spotkanie on-line dotyczące ekologicznej uprawy warzyw. Gościem specjalnym będzie dr Michał Pniak z firmy BIOCONT, który omówi aspekty biologicznych rozwiązań w produkcji rozsady i uprawy warzyw w gruncie i pod osłonami.
Odmiany sałaty i rzodkiewki − przegląd oferty na sezon 2021, webinarium [VIDEO]
Podczas webinarium, które odbyło się 13 stycznia i było transmitowane „na żywo” na naszym profilu FB, wspólnie z przedstawicielami renomowanych firm hodowlano-nasiennych, dyskutowaliśmy o ofercie odmianowej sałaty i rzodkiewki na sezon 2021.
Demo Farma warzywnicza – komunikat Timac Agro, 13.10.2020
W dzisiejszym komunikacie podsumowanie sezonu na Demo Farmie warzywniczej Timac Agro. W tym roku doświadczenia prowadzone były na 6 gatunkach warzyw: kapuście białej, ogórku gruntowym, cebuli, burak ćwikłowy, marchew i ziemniak. Więcej szczegółów w komunikacie.
GIS: ważne dla plantatorów i punktów skupu owoców i warzyw
W związku ze zbliżającym się sezonem zbioru owoców i warzyw, Główny Inspektor Sanitarny przypomina:
Egipt zbuduje szklarniowe mocarstwo
Władze Egiptu wspierane przez inwestorów z Hiszpanii oraz Chin rozpoczynają ambitny projekt budowy szklarni dla upraw warzyw.
Najlepsze stanowisko pod pomidory
Pomidor narażony jest na uszkodzenia wywołane różnymi agrofagami, dlatego tak ważne jest stosowanie prawidłowego płodozmianu, dzięki któremu można ograniczyć ryzyko wystąpienia chorób czy szkodników. Dobrze wybrane stanowisko pod uprawę pozwoli zwiększyć potencjał plonotwórczy roślin pomidora.
Analiza gleby w uprawie kapusty się opłaca
Analiza ogrodnicza gleby to koszt około 50 zł/4 ha. Czas rozważyć wraz ze specjalistą firmy Timac Agro – Łukaszem Peroniem, czy opierając żywienie roślin na wynikach analizy chemicznej można zaoszczędzić na nawozach i zbilansować zawartość poszczególnych składników odżywczych w glebie w uprawie kapusty do przechowywania.
Eko szkolenie w Ziołowym Zakątku
Koryciny to wieś w województwie podlaskim, w której zlokalizowana jest firma Dary Natury oferująca szeroką gamę herbat, ziół, soków i innych produktów wytwarzanych na bazie surowców pochodzących ze stanowisk naturalnych oraz z upraw ekologicznych. Jak przekazywał jej właściciel, Mirosław Angielczyk, kontynuuje on działalność prowadzoną na tych terenach od wieków, z tym, że dawniej służyła ona lokalnej społeczności, a obecnie produkty z jego firmy znajdują nabywców nie tylko w kraju, ale również zagranicą.
Jaka jest sałata przyszłości?
40 lat temu w marketach na Zachodzie królowała sałata krucha Iceberg. 20 lat temu nie było jeszcze w ofercie gotowych mieszanek sałat, które teraz są standardem w supermarketach. Obecnie do trendów w ofercie można zaliczyć tzw. żywe sałaty – rośliny z korzeniami, które wciąż rosną i konsument może z nich sukcesywnie zbierać liście. Jaka będzie zatem sałata przyszłości? Czy zmieni się sposób jej uprawy?
Szparagom doskwiera brak… konkurencji
Zielone zaczynają wygryzać białe, upraw przybywa wolniej niż amatorów, a ceny biją rekordy. Producentom szparagów problemów można pozazdrościć - pisze "Puls Biznesu".