Strona główna Tagi Up lublin

up lublin

Preparat na chorobę pszczół na rynku za kilka miesięcy

Preparat wspomagający leczenie nosemozy – choroby pszczół powodowanej przez grzyby - opracowany przez naukowców UMCS, UP w Lublinie i UJ za kilka miesięcy ma trafić na rynek. Skład preparatu oparty jest wyłącznie o naturalne substancje z roślin.

Co „gryzie” polskie sadownictwo?

Na ten temat debatowano podczas konferencji ekonomicznej w Lublinie, która odbyła się 22 marca. Hasła przewodnie do dyskusji zawarto w tytule „Zagrożenia w polskim sadownictwie i problemy ich łagodzenia”. Prof. Eberhard Makosz przedstawił swoje przemyślenia na temat sytuacji na rynku jabłek.

Strategie dla truskawki w trudnym sezonie

Tytułowe strategie dotyczące m.in. ochrony i nawożenia plantacji truskawki w trudnym dla wielu plantatorów sezonie 2017 omawiano podczas IV Letnich Warsztatów z Grupą Truskawkową, które odbyły się w gospodarstwie Lilianny i Daniela Bednarków. Wśród prelegentów byli specjaliści z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie oraz przedstawiciele współorganizatorów i partnerów spotkania.

Konferencja „Europa rynkiem polskich jabłek” – cz.II

Zarysowane w pierwszej częśći relacji przez dr Bożenę Nosecką oraz dra Helwiga Schwartaua obrazy stanu rynku jabłek w Europie oraz tendencji jego rozwoju uzupełnili Peter van Arkel (Fruit Advies Limburg), Maciej Lipecki (Stowarzyszenie Polskich Szkółklarzy) i Sławomir Mizerski (Grupa Producentów Sunsad). W tej części uwagi pierwszego z wymienionych prelegentów.

Konferencja „Europa rynkiem polskich jabłek” (cz. 1)

Zasadność tak sformułowanej tezy rozstrząsali wczoraj, 28 marca w auli Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie sadownicy oraz krajowi i zagraniczni analitycy rynku owoców. Ponadto wśród gości konferencji pojawili się handlowcy z Chin oraz producenci owoców z Ukrainy. Poniżej pierwsze migawki z tej konferencji.

Polski wynalazek pozwoli zmniejszyć koszty ochrony roślin

Dzięki urządzeniu, nad którym pracują naukowcy z Lublina, będzie można bezpośrednio na polu uprawnym przeprowadzać testy wykrywające i analizujące szkodliwe dla roślin mikroorganizmy. "Laboratorium w pudełku" opracowywane przez startup Nexbio ma m.in. zmniejszyć koszty ochrony roślin.

Jabłkowe problemy – przetwórstwo

W strukturze wykorzystania zbieranych w polskich sadach jabłek największą pozycje stanowią owoce przeznaczane na przetwórstwo. Dzieje się tak niezależnie od aktualnie panujących tendencji co do odmian i typów sadów, sposobów ich prowadzenia, polityki marketingowej producentów owoców i organizatorów produkcji. Produkcja jabłek w Polsce rośnie – na pewno szybciej, niż możliwości przemysłowego ich zagospodarowania – nie tyle z powodów technicznych (zdolności przerobu), co handlowych – nie tylko Polska produkuje koncentrat jabłkowy. Inne produkty przetwórstwa mają o kilka rzędów wielkości mniejsze zapotrzebowanie na owoce i nie zwiększą jakoś znacząco zagospodarowania jabłek przez przemysł.

Jabłkowe problemy – sposoby rozwiązania. Rynek krajowy i eksport

24 lutego sadownicy i instytucje związane z branżą spotkali się w Lublinie na konferencji „Jabłkowe problemy – sposoby rozwiązania”. Organizatorzy – Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, Urząd marszałkowski w Lublinie, Krajowy Związek Grup Producentów Warzyw i Owoców, Stowarzyszenie Karjowa Unia Producentów Soków, Stowarzyszenie Polskich Szkółkarzy przedstawili na niej swoje obserwacje dotyczące stanu sadownictwa i koniecznych w tej branży działań w najbliższych latach.

Sezon porzeczkowy rusza…

Nie tylko krzewy porzeczek zakończyły spoczynek zimowy i są gotowe do nowego sezonu wegetacyjnego. Zagrożenia mogące wyniknąć z anormalnie ciepłej zimy i wczesnej wiosny to nie wszystko, co niepokoi plantatorów. Obawiają się kolejnego ciężkiego pod względem ekonomicznym i organizacyjnym sezonu. Będą – między innymi  o tym – dyskutować na I Ogólnopolskim Spotkaniu Producentów Czarnej Porzeczki, które zwołano na 12 marca.

45-lat Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie

18. czerwca odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. „Ogrodnictwo w kształtowaniu jakości życia” z okazji 45-lecia Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Jubileusz był doskonałą okazją do spotkania się przedstawicieli nauki z dziedziny ogrodnictwa z całego kraju.