Strona główna Tagi Unia europejska

unia europejska

Organizacje sadownicze wzywają do przyspieszenia negocjacji handlowych między UE a Wielką Brytanią

Zbliża się 1 stycznia 2021, czyli dzień, w którym zakończy się okres przejściowy dot. Brexitu. W konsekwencji Wielka Brytania stanie się tzw. krajem trzecim w handlu z krajami UE. Oznacza to koniec swobodnego przepływu towarów między Wielką Brytanią i członkami UE.

Jaka przyszłość czeka polskie rolnictwo?

Polska i europejska żywność będzie mniej konkurencyjna cenowo w stosunku do żywności z importu. Unia Owocowa informuje, że w ocenie ekspertów skupiających organizacje rolnicze i sadownicze, opublikowane przez Komisję Europejską strategie „Od pola do stołu” (Farm to Fork) oraz różnorodności biologicznej będące elementami Europejskiego Zielonego Ładu (European Green Deal), przyjęte w obecnym kształcie, sprawią, że europejskie i polskie rolnictwo może stać się niekonkurencyjne cenowo w stosunku do żywności pochodzącej spoza obszaru UE.

Ministrowie rolnictwa UE w obliczu pandemii

Ministrowie rolnictwa i rybołówstwa krajów UE odbyli dyskusję na temat wpływu pandemii COVID-19 na sektory: rolny i rybołówstwa. Dyskusja odbywała się w formie wideokonferencji.

UE zwiększyła import owoców…

… ale zmniejszyła zagraniczne zakupy warzyw. Liderem dostaw owoców dla Unii Europejskiej jest obecnie Republika Południowej Afryki. Najwięcej warzyw sprowadza UE z Maroka.

Koniec z nieuczciwymi praktykami handlowymi w Unii Europejskiej

Parlament Europejki uchwalił nowe przepisy , które ochronią europejskich rolników, a także małych i średnich dostawców przed nieuczciwymi praktykami handlowymi w łańcuchu dostaw żywności.

Projekt Biosafefood

Spotkanie inaugurujące projekt BioSafeFood pt.: „Opracowanie technologii produkcji wysokiej jakości, bezpiecznych dla konsumenta owoców i warzyw z zastosowaniem nowych biopreparatów w ochronie upraw przed chorobami”  w Instytucie Ogrodnictwa odbyło się 30 lipca 2018 roku. Projekt jest realizowany w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i współfinansowany przez Unię Europejską.

Czesław Siekierski: WPR po 2020 r.

W Warszawie 13 lutego odbyła się konferencja z udziałem Czesława Siekierskiego, Przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego. Tematem spotkania była Wspólna Polityka Rolna po 2020 r.

Więcej dbałości o wodę

Od 1 stycznia 2018 r. wszystkie przedsiębiorstwa  zajmujące się ogrodnictwem pod osłonami muszą przestrzegać nowej dyrektywy w sprawie oczyszczania resztek wody odprowadzanych do środowiska. 

O przyszłości europejskiego rolnictwa w Paryżu

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel uczestniczył 19 grudnia w konferencji ministrów rolnictwa państw członkowskich Unii Europejskiej, która była poświęcona przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 roku.
 

Import ukraińskich owoców miękkich do Unii Europejskiej

Wartość importowanych z Ukrainy do Unii Europejskiej owoców miękkich wynosi aktualnie 641 mln euro. Obserwowany jest stały roczny przyrost tej wartości o około 14,9%. O tej tendencji mówiono 13 grudnia na międzynarodowym seminarium odbywającym się pod auspicjami FAO na terenie lwowskiego rynku hurtowego Szuwar.