umowa o wolnym handlu
Komisja handlu PE za szerszym otwarciem UE na ukraińskie produkty
Komisja handlu międzynarodowego PE opowiedziała się w czwartek za szerszym otwarciem unijnego rynku na produkty rolne z Ukrainy oraz przyspieszeniem obniżania ceł na wyroby przemysłowe, by pomóc tamtejszej borykającej się z problemami gospodarce.
Szlaban na granicy rosyjsko-ukraińskiej opadnie punktualnie
Wszystkie władze obu krajów – Rosji i Ukrainy sprawnie przygotowały akty prawne i przeprowadziły procedury umożliwiające zamknięcie z 1 stycznia 2016 r. swoich granic przed bezcłowym importem od sąsiada. Każda liczy straty i przekonuje, że nie będą miały one wielkiego wpływu na własny rynek wewnętrzny.
Amerykańska żywność może z rynku UE wyprzeć polską
Po zawarciu amerykańsko-unijnej umowy o wolnym handlu (TTIP) polskie rolnictwo może ponieść straty, ponieważ żywność z USA może wyprzeć polskie produkty z rynku UE - wskazali eksperci podczas poniedziałkowej debaty w ambasadzie Wielkiej Brytanii.
Krajowa Rada Izb Rolniczych: TTIP to zagrożenie dla rolnictwa w Europie
Negocjowany między UE a USA układ o partnerstwie handlowo-inwestycyjnym (TTIP) stanowi zagrożenie dla rolnictwa w Europie - ocenia Krajowa Rada Izb Rolniczych. Choć nie sprzeciwia się umowie, jej możliwe skutki uznaje za niejednoznaczne.
GMO oraz hormony przeszkodami w negocjowaniu umowy o wolnym handlu z USA
Zniesienie ceł to tylko pierwszy i najłatwiejszy krok w negocjowanej warunków umowy o wolnym handlu między Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi. Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji ma też doprowadzić do ujednolicenia standardów i przepisów dotyczących produkcji. To rodzi problemy w rolnictwie, m.in. związane z żywnością genetycznie modyfikowaną.
W 2015 r. umowa o wolnym handlu USA z UE?
Ambasador USA w Polsce Stephen Mull liczy, że umowa o wolnym handlu USA-UE zostanie podpisana w 2015 roku. Jego zdaniem najbardziej skomplikowane mogą być negocjacje dotyczące rolnictwa, kwestii związanych z kulturą oraz cen energii.