ttip
Protesty przeciw CETA i TTIP „przeciw wszechwładzy korporacji”
To nie jest protest przeciw Ameryce, Europie, to protest przeciw wszechwładzy korporacji - mówił pod KPRM Piotr Trzaskowski z fundacji Akcja Demokracja, która zorganizowała sobotnią demonstrację w Warszawie przeciw układom CETA i TTIP. Protestujący wzywali rząd do wstrzymania poparcia dla umów.
O polskim eskporcie żywności i TTIP
Polskie rolnictwo świetnie sobie radzi na rynkach międzynarodowych, saldo w handlu rolnym jest dodatnie i wynosi 7,7 mld euro - poinformował w środę sejmowe komisje dyrektor generalny ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich w Komisji Europejskiej Jerzy Plewa.
Polska nie zgodzi się, by przez TTIP obniżono standardy jakości żywności
Nie zgodzimy się, by w ramach negocjowanej między UE a USA umowy o wolnym handlu (TTIP) nastąpiło obniżenie standardów jakości żywności, ale szukamy nowych rynków zbytu dla polskich produktów i porozumienie może w tym pomóc - powiedział wiceszef resortu rolnictwa Ryszard Zarudzki.
Przeciwnicy TTIP i CETA apelują do premier Szydło
Transatlantyckie umowy - TTIP między UE a USA oraz umowa CETA z Kanadą - to zagrożenie dla polskich rolników i konsumentów - przekonują przeciwnicy tych umów. Według nich mogą one skutkować załagodzeniem unijnych przepisów ws. bezpieczeństwa żywności.
Greenpeace publikuje poufne dokumenty dotyczące TTIP
Negocjowana umowa o wolnym handlu między UE a USA (TTIP) obniży bezpieczeństwo żywności i standardy środowiskowe - ogłosił w poniedziałek Greenpeace, ujawniając część poufnego tekstu negocjowanego dokumentu.
W Niemczech protest przeciw TTIP
Kilkadziesiąt tysięcy przeciwników porozumienia o wolnym handlu między UE a USA (TTIP) uczestniczyło w sobotę w demonstracji w Hanowerze zorganizowanej w przeddzień wizyty w Niemczech prezydenta USA Baracka Obamy. Kanclerz Angela Merkel broni porozumienia.
Najlepiej idą migdały
W cieniu bieżących spraw toczą się ważne dla przyszłości, także polskiego rynku rolnego, negocjacje TTIP (Transatlantic Trade and Investment Partnership). Informacje o postępach w tych negocjacjach są skąpe i ogólnikowe, co rodzi rozmaite znaki zapytania, wątpliwości i lęki.
MRiRW: w negocjacjach TTIP trzeba uwzględnić wrażliwość sektora rolnego
Ministerstwo rolnictwa uważa, że w negocjacjach dotyczących umowy handlowej (TTIP) między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi należy uwzględnić "wrażliwość" sektora rolnego, m.in. chodzi o regulacje weterynaryjne, GMO czy standardy jakości żywności.
Komisarz UE uspokaja polskich rolników
Jak wskazują niektórzy eksperci, negocjowana między UE a USA umowa o wolnym handlu (TTIP - Transatlantic Trade and Investment Partnership) może negatywnie wpłynąć na życie na wsi w Polsce i Europie, małe i średnie gospodarstwa rodzinne mogą bowiem nie sprostać konkurencji wielkoobszarowego rolnictwa z USA. Podczas ubiegłotygodniowej wizyty w Polsce (16 marca) Phil Hogan uspokajał rolników.
Według organizacji rolniczych TTIP to szansa
Dla europejskiego zrzeszenia organizacji i związków rolniczych COPA-COGECA negocjowane między UE a USA porozumienie o wolnym handlu (TTIP) stwarza dużą szansę dla unijnego sektora rolnego. USA są jednym z niewielu rynków, które stać na unijne produkty.