szwajcaria
Lisa i Mia – dwie nowe odmiany moreli ze Szwajcarii
Dwie nowe odmiany moreli Mia i Lisa ze szwajcarskiego centrum badań rolniczych Agroscope pochodzą od znanej odmiany Luizet du Valais. Według Agroscope mają odpowiedni smak, odporność na choroby, ładny pomarańczowo-czerwony kolor, dobrze znoszą transport i przechowywanie; mogą być zbierane od początku do połowy lipca.
Szwajcarskie zapasy jabłek kończą się
Szwajcarskie przechowalnie jabłek opróżniają się; ze względu na niewielkie ubiegłoroczne zbiory znacznie wcześniej niż normalnie - wynika z komunikatu szwajcarskiej federacji stowarzyszeń rolniczych Swisscofel. Nie bez powodu import jabłek deserowych do Szwajcarii jest od 1 maja nieograniczony pod względem ilościowym.
Szwajcaria dopuszcza przywóz 8 tys. ton jabłek
Ze względu na mroźne noce w kwietniu 2017 roku zbiory jabłek w Szwajcarii były znacznie niższe niż w poprzednim sezonie. W związku z tym Szwajcarzy mają znacznie mniej jabłek w przechowalniach.
Fred® – nowa gruszka ze Szwajcarii
Nowa odmiana gruszki ze szwajcarskiego centrum badań rolniczych Agroscope jest wynikiem 18 lat pracy hodowlanej (odmiana CH201) i jest sprzedawana pod zarejestrowanym znakiem towarowym Fred® przez VariCom.
Skok popularności malin i borówek w Szwajcarii
Maliny i borówki stały się w ostatnich latach jednymi z najbardziej zyskujących na popularności owoców w Szwajcarii. Popyt na nie od 2010 roku zwiększył się z 3000 ton do 9500 ton rocznie.
Małe zapasy jabłek w Szwajcarii
Mrozy z kwietnia bieżącego roku nie ominęły Szwajcarii. Tamtejsi sadownicy zgromadzili jesienią niecałe 40 tys. ton jabłek - to o ponad połowę (22 tys. t) mniej, niż w roku ubiegłym i o 17 tys. t poniżej planowanych zapasów.
Szwajcarski Dzień Jabłka po raz 25.
W piątek 22 września szwajcarscy producenci owoców rozdawać będą jabłka. Dzień Jabłka świętują tak po raz 25.
Drosophila suzukii w uprawie czereśni. Popularne metody ochrony i koszty
Jak najczęściej walczy się z Drosophila suzukii w uprawie czereśni? Ile kosztuje ochrona? Takie pytania zadawali naukowcy ponad kilkuset sadownikom w Szwajcarii.
Marchew i jabłka – to najchętniej konsumują Szwajcarzy
Jak wynika z najnowszych danych, w minionym roku Szwajcarzy najchętniej konsumowali marchew, a tuż za nią pomidory oraz sałatę lodową. W 2014 roku konsumpcja marchwi wyniosła 8,23 kg na osobę, pomidorów – 7,82 kg, a sałaty 4,69 kg. Poza tymi trzema najchętniej spożywanymi warzywami powodzeniem cieszą się słodka papryka 4,23 kg, ogórki 3,72 kg, melony – 3,48 kg, cebula – 3,38 kg, cukinia – 3,18 kg oraz pomidory koktajlowe – 2,64 kg.
Zapowiedź odwilży?
Lody jeszcze nie pękają, ale punktowo słabną – rosyjskie embargo nieco mięknie. Wygranymi są Białoruś i Szwajcaria. Nad innymi państwami zaciąga się coraz mroźniejsza zima „zapreta”. Premier Rosji D. Miedwiediew nie widzi możliwości importu niebezpiecznej dla zdrowia ziomków żywności z Ukrainy. Wszystko przez standardy higieniczne Unii Europejskiej.