Strona główna Tagi Szpeciele

szpeciele

Komunikat jagodowy Bayer – malina, 25.05.2022

Komunikat jagodowy Bayer dla uprawy malin w gruncie otwartym z dnia 25 maja 2022 roku.

W kwietniowym „TMJ” – wiosna na jagodowych plantacjach

Otwierając kwietniowe wydanie miesięcznika „Truskawka, Malina, Jagody” czujemy wiosnę! To właśnie w kwietniu rośliny na plantacjach wymagają dużo uwagi zarówno w kwestii nawożenia, jak i ochrony.

Przędziorki i szpeciele w sadach – zagrożenie i zwalczanie

Roztocze to bardzo liczna grupa szkodników wyrządzających corocznie szkody w wielu uprawach sadowniczych. W większości sadów każdego roku zachodzi konieczność ich zwalczania.  Liczba i termin wykonania zabiegu uzależnione są przede wszystkim od przebiegu pogody. Łagodne zimy i wczesne wiosny przyczyniają się do wczesnego pojawu tych szkodników i szybkiego rozwoju następnych pokoleń, a długotrwała susza i wysoka temperatura latem sprzyjają dynamicznemu ich rozwojowi. Szkodliwe roztocze bardzo szybko uodparniają się na stosowane środki dlatego ich zwalczanie musi być racjonalne. 

Zwalczanie roztoczy w uprawie roślin jagodowych

Roztocza − niewielkich rozmiarów pajęczaki są uciążliwymi szkodnikami wielu upraw, w tym roślin jagodowych. Jak rozpoznać zagrożenie? Jakie działania wdrożyć aby mu zapobiec? Jak zwalczać te szkodniki?

Roztocza – pożyteczne i szkodliwe

Znamy ponad 20 tysięcy gatunków roztoczy bytujących praktycznie wszędzie, w niemal każdych warunkach. Ich rola nie ogranicza się tylko do występowania na roślinach. Wiele z nich ma bardzo silne powiązanie z człowiekiem i zwierzętami. Ale z drugiej strony, wiele gatunków roztoczy jest pożytecznych dla człowieka. Należą tutaj roztocza żyjące w glebie i przyspieszające swoich bytowaniem przemiany, jakie w niej zachodzą. Roztocza mogą być także drapieżnikami wspomagającymi człowieka w walce ze szkodnikami. 
 

Ortus 05 SC w ochronie jagodników

Ortus 05 SC jest znanym akarycydem, który znalazł szerokie zastosowanie w ochronie roślin sadowniczych przez roztoczami roślinożernymi. W ostatnich latach stopniowo rozszerzono jego etykietę o możliwość zastosowania także na roślinach jagodowych. Pojawiają się jednak sygnały o występowaniu odporności przędziorków na fenpiroksymat, substancję czynną środka. Producenci zadają sobie pytanie: czy mogę zastosować ten produkt, czy wybrać inny, ale jaki?

Roztocze (cz. II) – szkodniki krzewów owocowych i truskawek

W pierwszej części artykułu autorka opisała ogólnie roztocze oraz konkretne gatunki stwarzające problemy w sadach owocowych. Również krzewy owocowe oraz truskawki mogą być uszkadzane przez przędziorki, z których najczęstsze są wielożerny chmielowiec lub głogowiec (opisane wcześniej). Inne przędziorki są typowe dla poszczególnych gatunków roślin (red.).

Szkodniki drzew owocowych. Roztocze (cz. I)

Pajęczaki z rzędu roztoczy stanowią bardzo ważną grupę szkodników roślin. Mimo bardzo małych rozmiarów (0,15-0,6 mm długości) potrafią wyrządzić dotkliwe szkody. Sprawia to ich sposób żerowania (kłująco-ssący aparat gębowy), duże tempo rozmnażania i liczebność populacji oraz szkodliwość zarówno osobników dorosłych, jak i larw.

Formy zimujące szkodników sadów

Wielkość populacji szkodnika(ów) w uprawach wieloletnich, a takimi są sady, zależy m.in. od liczebności i kondycji ich form zimujących (przetrwalnikowych). Dlatego też warto wiedzieć, jak one wyglądają, gdzie i jak zimują oraz co można zrobić, aby ich liczebność pomniejszyć (jeżeli zachodzi taka konieczność). Wiedza taka może być bardzo użyteczna, gdyż z jednej strony zabiegi wykonane po zbiorach, a przed ruszeniem wegetacji, stwarzają mniejsze zagrożenie dla środowiska, z drugiej zaś ograniczają potencjał początkowy agrofagów.

Szkodniki o kłująco-ssącym aparacie gębowym

Kłująco-ssący aparat gębowy służy szkodnikom do nakłuwania tkanek roślinnych i wysysania z nich soków. Skutkami żerowania, choć pozornie mało istotnymi, są początkowo przebarwienia i zniekształcenia najmłodszych tkanek roślin, które mogą potem zasychać, a w końcu zamierać.