szkółki drzew owocowych
Ukraińscy szkółkarze: spada popyt na jabłonie i maliny
Według przedstawicieli branży szkółkarskiej na Ukrainie, popyt na sadzonki wielu wieloletnich upraw w tym kraju gwałtownie spada. Na uwagę zasługuje zwłaszcza spadek zainteresowania drzewkami jabłoni i sadzonkami malin przez sadowników i duże przedsiębiorstwa rolne. Jedynym segmentem, który wciąż wykazuje stosunkowo wysoki poziom popytu na tego typu materiał szkółkarski, są ogrodnicy-amatorzy, którzy produkują owoce nie na sprzedaż, a na własne potrzeby.
Szkółkarski „Zielony ShowRoom”
W tym roku w dniach 8-10 listopada w nowym centrum ogrodniczym Gospodarstwa Szkółkarskiego Ciepłucha odbywa się już po raz czwarty przedsezonowa wystawa "Zielony ShowRoom". Pierwszy dzień okazał się bardzo pracowity, bo zainteresowanych spotkaniami B2B z wystawcami oraz zamawianiem roślin na wiosnę nie brakowało - z godziny na godzinę coraz tłumniej przybywali do Konstantynowa Łódzkiego.
„Szkółkarstwo” na koniec zimy
Drugi numer „Szkółkarstwa” w 2018 r. tradycyjnie kończy okres zimowy w branży, gdyż wraz kolejnym (ukaże się w maju) wkroczymy już pełnię sezonu. Co ciekawego przygotowaliśmy tym razem?
„Szkółkarstwo” na Święta
Ostrokrzew to krzew, który w tradycji anglosaskiej bardzo kojarzy się ze świętami Bożego Narodzenia. Zimozielone liście i czerwone jagody ostrokrzewu kolczastego w tym okresie coraz częściej zdobią jednak także polskie domy. W ostatnim tegorocznym numerze (6/2017) podpowiadamy, które gatunki i odmiany z rodzaju Ilex sprawdzą się najlepiej w produkcji owocujących pędów, a które lepiej – jako zimozielona (chociaż od tej reguły też u ostrokrzewów są wyjątki) ozdoba ogrodów w naszych warunkach klimatycznych.
Nowy numer „Szkółkarstwa” – tym razem podróżniczo
Nadeszła jesień, która – przynajmniej w niektórych szkółkach – kończy czas najbardziej intensywnych prac, zostawiając nieco wolnych chwil na inne czynności czy nawet przyjemności. Polecamy zatem najnowszy numer „Szkółkarstwa” 5/2017, który jak zauważyliśmy „wyszedł” nam nieco bardziej podróżniczy niż zwykle.
Jubileuszowa, 25. Wystawa „Zieleń to Życie”
… oficjalnie rozpoczęła się w czwartek 31 sierpnia w halach warszawskiego EXPO XXI. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz lokalnych, instytutów naukowych oraz uczelni o profilu ogrodniczym. Honorowy patronat nad imprezą objęli m.in. rektor warszawskiej SGGW - prof. dr hab. Wiesław Bielawski oraz prorektor ds. nauki - prof. dr hab. Kazimierz Tomala. Przybyłych na targi gości przywitała Agnieszka Żukowska z Agencji Promocji Zieleni oraz Wojciech Wróblewski, prezes Związku Szkółkarzy Polskich.
30-lecie działalności ARNO
W tym roku ARNO Szkółkarstwo Sadownicze Anna i Ryszard Nowakowscy obchodzi 30-lecie swojej działalności. Jubileuszowe spotkanie odbyło się 19 sierpnia w Lisowie.
… znowu nie posadziliśmy sadu…
Elegijnego nastroju – sugerowanego brzmieniem tytułu – nie spodziewałem się – jechałem do Lewiczyna, zwabiony napomknięciem Ryszarda Nowakowskiego o powrocie śliwy do szkółki ARNO, poszerzeniem asortymentu o malinę… A tu w upalne lipcowe południe zrobiło się mocno wspominkowo, nie bez kozery zresztą… Anna i Ryszard doliczyli się, że to jest ich trzydziesty sezon szkółkarski.
Obrót i wytwarzanie materiału szkółkarskiego – zmiany w 2017 r.
PIORiN przypomina, że od 1 stycznia zmieniony został zakres informacji, jakie zawierać powinno zgłoszenie do ewidencji dostawców materiału szkółkarskiego, tj. materiału przeznaczonego do rozmnażania i produkcji roślin sadowniczych (z wyłączeniem winorośli).
Sejm znowelizował ustawę o nasiennictwie
Sejm znowelizował w piątek ustawę o nasiennictwie. Umożliwia ona wpisywanie do krajowego rejestru odmian gatunków, które nie są objęte przepisami UE, a są tradycyjnie uprawiane w Polsce. Ustawa wdraża przepisy trzech unijnych dyrektyw.