Strona główna Tagi Susza

susza

Susza rolnicza w Polsce

Na podstawie występujących warunków wilgotnościowych IUNG-PIB stwierdził wystąpienie suszy rolniczej na terytorium prawie całej Polski (z pominięciem woj. małopolskiego). Susza wystąpiła w dziesięciu uprawach, w tym krzewów owocowych, truskawek i warzyw gruntowych.

Susza rolnicza już na całym obszarze Polski

Warunki wilgotnościowe na obszarze kraju sprawiły, że suszę rolniczą stwierdzono w 16 województwach kraju – podaje IUNG-PIB w najnowszym raporcie.

Zbiory warzyw z siewu marcowego. Choć mokro na polu, maszyna daje radę [VIDEO]

W wielu gospodarstwach burak czerwony z siewu marcowego jest w trakcie zbioru. Co prawda u jednych może właśnie się kończyć, u innych wręcz odwrotnie. W gospodarstwie Jana Podlewskiego w Komorzu Przybysławskim plantacja była nawadniania.

Międzyresortowe działania dla ograniczenia skutków suszy

W tym roku nie mieliśmy tak dotkliwej suszy jak w latach ubiegłych, ale zagrożenie jej występowaniem nadal istnieje, co sygnalizują niżówki na rzekach oraz lokalnie występująca susza rolnicza. Powodem takiej sytuacji są zmiany klimatu, które w sezonie letnim przynoszą bardzo wysokie temperatury zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Ponadto obecnie wydłużają się okresy suche. W sezonie wiosenno-letnim, a nawet jesienią pojawiają się krótkotrwałe ale intensywne nawalne deszcze. W efekcie pod wpływem wysokich temperatur woda zgromadzona w środowisku szybciej odparowuje, a nawet jeśli pojawi się na skutek krótkotrwałych i intensywnych opadów, to na ogół szybko odpływa z pól czy przestrzeni miejskich do małych i dużych rzek, i jeśli nie jest odpowiednio zatrzymana w środowisku, „ucieka” do Bałtyku.

Czy Polsce nadal zagraża deficyt wody?

Dzień Przeciwdziałania Pustynnieniu i Suszy, który przypada na 17 czerwca, to dobra okazja, by zastanowić się nad stanem zasobów wodnych w Polsce oraz zadaniami, jakie w sposób skuteczny mogą przeciwdziałać deficytowi wody.

Prawdopodobieństwo suszy wiosną – mniejsze niż przed rokiem

Po dość wilgotnym lecie i opadach śniegu zimą rezerwy wody są znacznie większe niż przed rokiem, a prawdopodobieństwo suszy wiosną jest dużo niższe.

Jak radzić sobie z suszą? Wypróbuj hydrożel ogrodniczy

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Długotrwałe okresy bez deszczu oraz bardzo wysoka temperatura mogą prowadzić do suszy. Ta z kolei może być szczególnie niebezpieczna dla roślin, powodując intensywny stres lub nawet ich zamieranie. Doraźne sposoby radzenia sobie z suszą często są restrykcjonowane, na szczęście możemy skutecznie zapobiec niedoborom wody u naszych podopiecznych. Zacznijmy jednak od podstaw.

Uwaga! Koniec naboru już jutro

Tylko do 28 stycznia można składać wnioski na dofinansowanie inwestycji chroniących przed suszą - przypomina ARiMR.

Rośliny na miarę naszych czasów

Lata w Europie są coraz gorętsze i suchsze, co ma wpływ także na "zieloną" branżę. Konsumenci poszukują roślin, które są w stanie przetrwać letnie, a nawet wiosenne fale ciepła i nie mają wygórowanych potrzeb wodnych. Z tego względu coraz częściej prowadzone są badania mające na celu wytypowanie gatunków i odmian wytrzymałych na dynamicznie zmieniające się warunki klimatyczne.

Plan przeciwdziałania skutkom suszy (PPSS)

Polska znalazła się w gronie 10 państw europejskich, które stworzyły i przyjęły plan przeciwdziałania skutkom suszy (PPSS). Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie zakończyło prace nad projektem tego dokumentu planistycznego. Ma on wskazać najistotniejsze kierunki działań, które pomogą zapobiec kryzysowi wodnemu w Polsce.