Strona główna Tagi Stare odmiany

stare odmiany

Czym są smaki dzieciństwa?

Aż 71% Polaków twierdzi, że kiedy byli dziećmi, owoce i warzywa były smaczniejsze. Niemal połowa z nas (49%) uważa, że winę za pogarszający się smak żywności ponosi „wszechobecna chemia”. Sprawdziliśmy, czy to rzeczywiście jest prawdą.

Owoce z międzyleśnych sadów dla niedźwiedzi

Leśnicy odnowili ponad trzy tysiące drzew owocowych w międzyleśnych sadach w nadleśnictwach Cisna, Komańcza, Lutowiska i Stuposiany w Bieszczadach. Owoce z tych sadów są przysmakiem dla niedźwiedzi.

Na Suwalszczyźnie odtwarzają tradycyjne sady

Na Suwalszyczyźnie odtwarzane są tradycyjne sady ze starymi odmianami jabłoni i grusz, które są lepiej przystosowane do warunków tego terenu - są odporniejsze na mróz i bardziej wytrzymałe.

Tradycyjne sady rosną dzięki Orbisowi

Grupa Orbis wspólnie z Fundacją AgriNatura, wspiera powrót do tradycyjnych sadów owocowych, w ubiegłym roku sfinansowała zakup 1,5 tys. drzewek dawnych odmian jabłek w ramach projektu "Kosztela" - informuje spółka. 
 

Na Żuławach chcą ocalić lokalne historyczne drzewa owocowe

Działające na Żuławach organizacje prowadzą projekt, który ma ocalić lokalne historyczne odmiany drzew owocowych. Inwentaryzują istniejące historyczne sady, rozdają - do zasadzenia - drzewka lokalnych dawnych odmian i organizują konkurs na potrawy z owocami.

W Bieszczadach odnawiają i sadzą sady dla niedźwiedzi

W Bieszczadach, w nadleśnictwach Cisna, Komańcza, Lutowiska i Stuposiany, leśnicy zinwentaryzowali i odnowili w starych, międzyleśnych sadach ponad trzy tysiące drzew owocowych; zasadzili też ok. 600 jabłoni i gruszy. Ich owoce są pokarmem m.in. dla niedźwiedzi.

Landsberska na Liście Produktów Regionalnych

24 stycznia została wpisana na Listę Produktów Tradycyjnych MRiRW odmiana jabłoni ‘Landsberska’. Popularna niegdyś w sadach jesienna odmiana pochodzi z Gorzowa Wielkopolskiego (niem. Landsberg).

Pozew za nasiona

Polska została pozwana przez Komisję Europejską do Trybunału Sprawiedliwości UE za zignorowanie unijnych przepisów dotyczących bioróżnorodności i ochrony starych odmian warzyw oraz wprowadzania ich do obrotu – informuje PAP.