Strona główna Tagi śliwy

śliwy

Rak bakteryjny drzew owocowych – liczne infekcje w wielu gatunkach

Za sprawą odpowiednich warunków atmosferycznych notujemy obecnie liczne infekcje raka bakteryjnego drzew owocowych. Dotyczą one zarówno gatunków pestkowych, jak i ziarnkowych oraz wielu rejonów naszego kraju.

Zbiory warzyw i owoców w 2020 r. – wstępny szacunek

GUS podał wyniki wstępnego szacunku produkcji głównych upraw ogrodniczych w 2020 r.

Symboliczny eksport śliwek z Ukrainy

W ubiegłym roku z Ukrainy wyeksportowano ponad 8 tys. ton śliwek. Sytuacja w bieżącym jest diametralnie inna – analitycy portalu east-fruit.com doliczyli się wysyłki zaledwie 97 ton tych owoców.

W Bułgarii przybywa sadów

W ciągu ostatnich pięciu lat Bułgaria prawie o połowę (42,7%) zwiększyła powierzchnie upraw sadowniczych. Najwięcej przybyło sliw, czereśni, moreli, malin i truskawek.

Szarkę – sposobem. Nawet dwoma

Z szarką śliw jest jak z koniem u ks. Chmielowskiego („koń jaki jest każdy widzi”). Jej szkodliwość – też widać gołym okiem. Także, czy też: zwłaszcza na Sądecczyźnie. Przez dobrych 30 lat relacjonowałem poglądy o jej zabójczej szkodliwości, przytaczałem opisy zagrożeń i strat. Na wirusa nie było rady. Aż parę lat temu nadziałem się –  na jakimś kiermaszu z lokalnymi wyrobami prowokując Sądeczan, że łącką śliwowicę muszą robić z „importowanych” owoców usłyszałem od jednego z górali: „eee tam, opowiodocie redaktorze- przyjedźcie do Łącka, to wom pokoze…”.  Drugi ciekawy sygnał w sprawie dostałem niedawno z Tęgoborza – miała tam rosnąć kwatera śliw odmiany odpornej na wirusa.

Prof. Makosz: przymrozki uszkodziły kwiaty drzew pestkowych

Wiosenne przymrozki uszkodziły również drzewa pestkowe. Będzie znacznie mniej krajowych moreli, brzoskwiń, czereśni, wiśni i śliwek, owoce będą droższe - ocenia prezes Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowatych Eberhard Makosz.

Pordzewiacz śliwowy – stałe zagrożenie śliw

Pordzewiacz śliwowy wydaje się być większym zagrożeniem dla śliw, niż pordzewiacz jabłoniowy dla jabłoni. Szkodnik zasiedla również inne gatunki – na przykład wiśnie.

Pestkowe – mniej odmian, lepsza jakość

Jednym z tematów podejmowanych podczas seminarium dotyczącego owoców pestkowych, które odbyło się w ub. r. w Niemczech (Steinobstseminar), był asortyment śliwek. Handlowcy niemieccy żądają wprowadzania na rynek mniejszej liczby odmian zarówno w przypadku śliwek, jak i czereśni. Dużo uwagi zwracają też na jakość owoców.

Śliwy odporne na szarkę

W Polsce najbardziej znaną odmianą śliwy odporną na wirus będący sprawcą ospowatości śliw (szarki) – PPV – jest ‘Jojo’. W innych krajach coraz częściej do uprawy wprowadzane są też inne odmiany, w tym niemieckiej hodowli, uważane także za odporne na PPV. Sadownicy, poza tą cechą, oceniają również przydatność drzew do uprawy oraz jakość owoców. Badania nad przydatnością różnych odmian śliwy do uprawy w sadach towarowych prowadzili w ostatnich latach m.in. naukowcy z Węgier – Agnes Monika Molnar, Marta Ladanyi i Szilvia Kovacs.

Lepsze zbiory jabłek, gorsze truskawek, porzeczki, wiśni i śliwek

Zbiory jabłek w tym roku będą lepsze niż w 2015 r., zaś niższa będzie produkcja truskawek, porzeczki, wiśni i śliwek - ocenił prof. Eberhard Makosz z Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowatych. Ceny owoców zależeć będą przede wszystkim od podaży globalnej, choć należy spodziewać się cen wyższych niż przed rokiem.