ślimaki
Ślimaki, zwane ampulariami – zagrożeniem zagrożeniem dla upraw w UE
Ślimaki z rodzaju Pomacea, popularnie zwane ampulariami, które po raz pierwszy zostały wykryte na terytorium Unii Europejskiej w 2009 r. w Hiszpanii, mogą powodować poważne zagrożenie dla upraw ryżu w rejonach Europy Południowej, jak również stanowić zagrożenie dla wielu gatunków roślin wodnych i przyczyniać się do zaburzenia równowagi ekologicznej na terenach podmokłych i zalewowych.
Sprzedać można nawet chwasty
Modę na ekologię widać także coraz części w ofercie szkółkarskiej bylin. Ci, którzy nie chcą stosować chemii w swoich ogrodach do walki ze szkodnikami i chorobami roślin chętnie „sięgają” po odstraszające je byliny, w tym często nawet pospolite chwasty.
Ślimaki – konieczne natychmiastowe zwalczanie
Ślimaki nagie (bezmuszlowe), ale też te muszlowe będą dużym zagrożeniem tegorocznego sezonu. Populacje tych mięczaków zimę przetrwały praktycznie bez uszczerbku. Obecnie przystępują do żerowania (w tym uzupełniającego) oraz powiększania liczebności.
W Lubuskiem będzie można zebrać 150 ton winniczków
150 ton ślimaka winniczka będzie można zebrać w tym sezonie w woj. lubuskim. Zbiór będzie dozwolony od 20 kwietnia do końca mają, a firmy zamierzające skupować te mięczaki powinny wystąpić o zezwolenia do końca marca.
Ślimaka wystarczy wyprosić z ogrodu
Ślimaki to utrapienie wielu ogrodników. Aby się ich pozbyć, nie trzeba wcale ich zabijać. Wystarczy wynieść je na pewną odległość od swojego ogrodu, a mało prawdopodobne, że wrócą - wynika z badania opisanego w magazynie "Physica Scripta". Ślimaki żyją w ogrodach w koloniach i kierowane instynktem przemieszczają się po okolicy w poszukiwaniu pożywienia.
W Lubuskiem będzie można zebrać 150 ton winniczków
150 ton ślimaka winniczka będzie można zebrać w tym sezonie w woj. lubuskim. Zbiór tych mięczaków będzie dozwolony od 20 kwietnia do końca maja. Firmy zamierzające skupować winniczki mogą starać się o zezwolenia do 2 kwietnia.
W Podlaskiem będzie można zebrać 100 ton winniczków
100 ton ślimaków winniczków będzie można zebrać i skupić w 2014 r. w województwie podlaskim - poinformowała w poniedziałek Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku. Zbiór ślimaków rozpocznie się 20 kwietnia i potrwa do 31 maja.
Dżdżownice powstrzymują inwazje ślimaków
Najlepszy przyjaciel ogrodnika, dżdżownica, najwyraźniej sprawdza się również w walce z plagą ślimaków. W ogrodach pełnych dżdżownic spustoszenie wywołane przez ślimaki jest wyraźnie mniejsze - twierdzą naukowcy wiedeńscy na łamach "BMC Ecology".
Dżdżownice powstrzymują inwazje ślimaków
Najlepszy przyjaciel ogrodnika, dżdżownica, najwyraźniej sprawdza się również w walce z plagą ślimaków. W ogrodach pełnych dżdżownic spustoszenie wywołane przez ślimaki jest wyraźnie mniejsze - twierdzą wiedeńscy naukowcy na łamach "BMC Ecology".