Strona główna Tagi Sieci przeciwgradowe

sieci przeciwgradowe

W Łososinie Dolnej – szukanie recept na trudne lata

Drugie z tradycyjnych zimowych spotkań sadowników organizowane przez firmę Yara Poland wraz z partnerami (Agrochemik, Spółdzielnia Ogrodnicza Ziemi Sądeckiej, Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w N. Sączu) miało miejsce 11 lutego w Łososinie Dolnej. Tu było wspierane głównie przez producentów zrzeszonych w grupie producenckiej Sadownicza Spółdzielnia Handlowa „Łososina”.

Ochrona sadu przed gradem: siatki, stoły, konstrukcje

XX – jubileuszowy – Dzień Otwarty Sadu Doświadczalnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (SGGW; 4 września ub.r.) był okazją do podpatrzenia wielu nowinek technicznych i najnowszych propozycji firm z branży sadowniczej. Rozwiązania z zakresu ochrony drzew i dojrzewających owoców przed opadem gradu co roku w Wilanowie prezentuje kilka firm. Tak było i tym razem.

Konstrukcje, rusztowania i sieci antygradowe w sadach

Koszty założenia i prowadzenia sadów intensywnych w pierwszych latach są wysokie. Wraz z intensyfikacją sadownictwa zaistniała potrzeba, a wręcz konieczność budowy coraz trwalszych konstrukcji podtrzymujących i stabilizujących drzewka. Coraz częściej występujące opady gradu, to z kolei przyczyna montowania sieci antygradowych. W przypadku czereśni opłacalne stało się zakładanie osłon foliowych do ochrony przed deszczem oraz siatek chroniących przed ptakami. Te ostatnie montuje się czasem także w sadach wiśniowych oraz na plantacjach borówek. Pojawiają się też próby szczelnego okrywania upraw sadowniczych siatkami o bardzo drobnych oczkach, chroniącymi je przed szkodnikami.

Grad: ochronić lub zapobiec

Opady gradu to zjawisko występujące latem, coraz częściej w okresie dojrzewania owoców. Jego skutki mogą być dotkliwe dla sadowników i prowadzić do poważnych strat ekonomicznych. Obecne rozwiązania i technologie pozwalają na skuteczne zabezpieczenie nasadzeń i dojrzewających owoców przed kulami gradowymi.

Osłony w czeskich sadach

Produkcja sadownicza w Czechach odbywa się na około 18 000 ha, z czego sady jabłoniowe zajmują połowę. Średnio rocznie otrzymuje się w nich ok. 140–190 tys. ton jabłek i ok. 7,5 tys. ton gruszek. Tamtejszy klimat sprzyja produkcji owoców, gleby są żyzne, jednak 3 lub 4 razy w sezonie wegetacyjnym występuje grad, stąd sieci przeciwgradowe stają się koniecznością.

Do ochrony pod sieciami

Grupa polskich sadowników z grójeckiego (członków grupy producentów owoców Fruit-Sad z Dobiecina) oraz z okolic Włocławka w czerwcu 2013 r. miała okazję uczestniczyć w pokazie kalibracji wydatku powietrza przez wentylator opryskiwacza Wanner K1500 i pokazie jego pracy w sadzie.

Osłony: nowe triki

Firmy oferujące systemy antygradowe pojawiają się na targach branżowych zarówno ze sprawdzonymi, jak i nowymi rozwiązaniami. Najnowsze są często prezentowane w trakcie spotkań sadowniczych i warsztatów technicznych. Można się z nimi zapoznać podczas wizyt w sadach Europy Zachodniej i Południowego Tyrolu. Poniżej „gorące tematy”.

Nowe technologie w agrotechnice i przechowywaniu owoców

Jeszcze niedawno trzeba było wyjechać za granicę, aby poznać nowe technologie zarówno w produkcji owoców, jak również ich przechowywaniu. Obecnie polscy sadownicy z dobrym skutkiem wprowadzają je do swoich sadów, uwzględniając lokalne uwarunkowania klimatyczno-glebowe.

Nowoczesne rozwiązania

Pod koniec ubiegłego roku w Zamościu Starym k. Zwolenia firmy Yara Poland, Imago oraz AquaTom zorganizowały spotkanie szkoleniowo - doradcze dla sadowników. Przedstawiono na nim możliwości nawadniania i jednoczesnego nawożenia upraw ogrodniczych, a także oferty firm dotyczące systemów nawadniających, fertygacji oraz ochrony przeciwgradowej. Przypominamy tę tematykę w środku sezonu upraw.  
 

Małe kraje – duże problemy (sadownicze)

Chociaż Austria i Słowenia nie należą do sadowniczych potęg, nawet regionalnych, produkcja owoców daje tam utrzymanie tysiącom rodzin i ma duże znaczenie dla tamtejszego rolnictwa. Radzenie sobie z klimatem, rosnącymi wymaganiami odbiorców i spadającymi wskutek konkurencji silniejszych producentów (także Polski) cenami – to główne problemy sadowników austriackich i słoweńskich.